Podcięcie wędzidełka – jak wygląda zabieg i jakie są zalecenia po zabiegu?

podcięcie skróconego wędzidełka językowego u laryngologa

Podcięcie wędzidełka podjęzykowego, inaczej frenotomia, to zabieg wykonywany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, kiedy jest ono zbyt krótkie. Wędzidełko jest strukturą tkankową, znajdującą się między spodem języka a dnem jamy ustnej. Skrócone wędzidełko powoduje problemy z prawidłową wymową, przeżuwaniem pokarmów oraz utrzymaniem higieny jamy ustnej. Zabieg chirurgiczny jest prostym, bezbolesnym, a co najważniejsze – skutecznym rozwiązaniem.

Kto może skierować na zabieg frenotomii?

Podcięcie wędzidełka językowego jest konieczne wtedy, kiedy widoczne stają się trudności z ruchomością języka. Zabieg wchodzi w zakres chirurgii jamy ustnej. Rozpoznanie wady możliwe jest zarówno przez stomatologa, jak i przez innych specjalistów – logopedów, laryngologów, chirurgów czy foniatrów.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Skrócone wędzidełko może powodować utrudnienia już w pierwszych tygodniach życia, kiedy noworodki mają problemy ze ssaniem pokarmu. Takie trudności często przeradzają się również w problemy z połykaniem pokarmów stałych przy rozszerzaniu diety. Dziecko ze zbyt krótkim wędzidełkiem utrwala niemowlęce połykanie pokarmów, które około 3. roku życia powinno przesunąć się w kierunku zębów trzonowych. Krótkie wędzidełko języka może spowodować także wady zgryzu, a w następstwie choroby zębów i przyzębia. Jednak największym problemem u osób z krótkim wędzidełkiem są wady wymowy. Dziecko z taką wadą nie jest w stanie prawidłowo wypowiedzieć niektórych głosek. Chodzi tutaj przede wszystkim o te głoski, przy wymawianiu których język ulega pionizacji, czyli t, d, r i n. Z powodu skróconego wędzidełka język wchodzi między zęby, co wywołuje u dziecka efekt seplenienia. Wszelkie wady wymowy mogą powodować zaburzenia w relacjach z rówieśnikami. Zabieg frenotomii jest możliwy do przeprowadzenia nawet u kilkutygodniowych maluchów.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo. Podcięcie wędzidełka podjęzykowego wymaga podania znieczulenia miejscowego, co sprawia, że dolegliwości bólowe nie są w ogóle odczuwalne. Wędzidełko jest podcinane skalpelem, ale w ostatnim czasie na popularności zyskuje cięcie laserem. Jeśli zabieg jest przeprowadzany przy użyciu lasera, krwawienie nie jest tak obfite, a gojenie tkanek następuje szybciej. Samo podcięcie trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a pacjent wraca do domu w tym samym dniu.

Zalecenia po zabiegu frenotomii

Kilka dni po zabiegu podcięcia wędzidełka może występować niewielkie krwawienie, które nie powinno budzić niepokoju. Pacjent może spożywać posiłki już po około dwóch godzinach od zabiegu, kiedy leki znieczulające przestają działać. Samo przeprowadzenie zabiegu nie gwarantuje jeszcze sukcesu. W ciągu pierwszych dni rekonwalescencji zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, które uniemożliwiają powstanie zrostów pod językiem. W przypadku wad wymowy sam zabieg nie rozwiązuje problemu w 100%, niezbędne są dodatkowe ćwiczenia logopedyczne.

Przeciwwskazania do zabiegu

Ogólny stan zdrowia pacjenta powinien być dobry. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mogą być:

  •  zaburzenia krzepliwości krwi,
  •  przyjmowanie leków, zmniejszających krzepliwość krwi,
  •  infekcja górnych wróg oddechowych,
  •  uczulenie na leki znieczulające.

Zobacz także: Przerost migdałków podniebiennych – najczęstsze przyczyny

Frenotomia cena

Podcięcie wędzidełka podjęzykowego może zostać przeprowadzone w ramach NFZ, jako zabieg refundowany. Kolejki oczekiwania są jednak długie i aby przyspieszyć termin operacji, można skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Koszt zabiegu, który ma zostać przeprowadzony prywatnie, wynosi kilkaset złotych, w zależności od regionu kraju. Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego jest wykonywany przez specjalistów z CM Promed w Krakowie. Umów wizytę już dziś! 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje