Pokrzywka – garść przydatnych informacji

pokrzywka

Pokrzywka to choroba skóry, która występuje w populacji dość powszechnie. Może się ona pojawiać między innymi w związku z alergią pokarmową. Pokrzywka wpływa na pogorszenie stanu pacjenta, który odczuwa wstyd i dyskomfort powodowany przez nieatrakcyjny wygląd skóry.

Co warto wiedzieć o pokrzywce?

Tego rodzaju zmiany skórne występują dość często u pacjentów w różnym wieku. W przebiegu pokrzywki na skórze pojawiają się bąble, którym mogą towarzyszyć obrzęki naczynioruchowe.

Jakie mogą być przyczyny występowania pokrzywki?

Chorobę mogą wywoływać i nasilać różne czynniki, w tym między innymi infekcje, procesy autoimmunologiczne, zakażenia pasożytnicze, alergeny oraz leki. Zmiany skórne mogą się również pojawiać w przypadku ekspozycji skóry na zimno, ciepło oraz ucisk.

Jakie typy pokrzywki można wyróżnić?

Wyróżnia się kilka rodzajów pokrzywki. Choroba może mieć bowiem charakter ostry, w przypadku którego zmiany skórne widoczne są przez około sześć tygodni oraz przewlekły. Objawy utrzymują się wówczas dość długo i mogą nawracać. Wyróżnić można również pokrzywkę indukowaną i spontaniczną oraz pokrzywkę fizyczną, kontaktową, wodną i cholinergiczną.

Jakie są typowe objawy pokrzywki?

Jak wspomniano powyżej, objawy pokrzywki mogą obejmować zmiany skórne lub obrzęki naczynioruchowe. Co ważne, zmiany te mogą występować osobno lub w parze. Wśród innych dolegliwości wymienia się osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty, chrypkę, uczucie gorąca oraz spadek ciśnienia tętniczego. Pojawiać się może również świąd i pieczenie skóry.

Czym cechuje się bąbel pokrzywkowy?

Bąbel pokrzywkowy to zmiana skórna, która wyraźnie odgranicza się od zdrowej skóry. Towarzyszy jej świąd, uniesienie skóry oraz tak zwany refleks rumieniowy. Zmiana jest samoograniczająca się i zwykle przemija w ciągu doby.

Czym charakteryzuje się obrzęk naczynioruchowy?

W przypadku obrzęku naczynioruchowego dochodzi do powiększenia objętości i uniesienia dolnych warstw skóry oraz tkanki podskórnej. Pojawia się również rumień i występuje zmiana koloru skóry. Obrzękowi towarzyszy ból, a zmiany skórne utrzymują przez około trzy doby.

Czym jest dermografizm?

Dermografizm to rodzaj pokrzywki indukowanej, która pojawia się w wyniku ucisku lub drapania skóry. Zmiany mają liniowy układ, pojawiają się w miejscu podrażnienia skóry oraz utrzymują przez około dwie godziny. Zmianom może towarzyszyć świąd. Mogą również występować bąble pokrzywkowe.

W jaki sposób diagnozuje się pokrzywkę?

W przypadku pokrzywki ostrej zwykle nie przeprowadza się badań diagnostycznych, ponieważ objawy ustępują dość szybko. Diagnostyka może być prowadzona w razie podejrzenia występowania pokrzywki o podłożu alergicznym lub spowodowanej nadwrażliwością na leki. Wówczas dąży się do wskazania i wyeliminowywania czynnika wyzwalającego objawy. W pokrzywce przewlekłej objawy utrzymują się dość długo, a w ramach diagnostyki wykonuje się testy laboratoryjne, w tym morfologię krwi oraz oznaczenia stężenia białka ostrej fazy i wskaźnika opadania krwinek czerwonych. Przeprowadzane mogą również być tak zwane próby prowokacyjne.

Co cechuje pokrzywkę alergiczną?

Objawy pokrzywki alergicznej pojawiają się szybko, a wśród czynników wyzwalających chorobę wymienia się składniki pokarmowe, dodatki do żywności, lateks, leki, kosmetyki czy jad owadów. U dzieci pokrzywkę wywołać może:

  • mleko,
  • a także jaja,
  • orzeszki ziemne,
  • soja i pszenica,
  • zaś u dorosłych: owoce morza i ryby.

Czym jest pseudoalergia?

W przypadku tego rodzaju nadwrażliwości niealergicznej pojawiają się objawy, które przypominają te, które są typowe dla pokrzywki alergicznej. Nie dochodzi jednak do aktywacji układu odpornościowego. Reakcje pseudoalergiczne mogą być wywoływane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne lub dodatki do żywności.

Czy pokrzywka może być objawem reakcji anafilaktycznej?

Zdecydowanie tak. Osoby borykające się z pokrzywką alergiczną obarczone są ryzykiem wystąpienia anafilaksji. Muszą one zatem pozostawać pod opieką alergologa oraz powinny posiadać przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną.

W jaki sposób leczy się pokrzywkę?

W ramach leczenia pokrzywki stosuje się farmakoterapię oraz dąży się do wyeliminowania czynników, które mogą wywoływać lub zaostrzać objawy choroby. Wśród metod, które umożliwiają identyfikację czynników odpowiedzialnych za występowanie pokrzywki wymienia się próby prowokacyjne. W ramach leczenia podawane są leki przeciwhistaminowe II generacji, które łagodzą dokuczliwe uczucie świądu. W trakcie leczenia możliwe jest zwiększanie dawki leku oraz wprowadzanie krótkookresowego leczenia kortykosteroidami systemowymi. Osoby borykające się z pokrzywką powinny unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ograniczyć sytuacje, w których narażone są one na działanie czynników drażniących oraz stres.

Jaką dietę warto stosować?

W przypadku występowania przewlekłej pokrzywki spontanicznej o podłożu alergicznym warto stosować dietę, która ogranicza ryzyko związane z wystąpieniem przykrych objawów. Konieczne jest w tym wypadku wyeliminowanie pokarmów zawierających alergeny. Pacjenci borykający się z tego rodzaju dolegliwościami powinny prowadzić dziennik spożywanych pokarmów oraz muszą oni notować czas i rodzaj ewentualnych objawów alergicznych. Takie działanie zdecydowanie ułatwia diagnostykę oraz umożliwia wskazanie czynnika drażniącego.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje