Polipy nosa i gardła – przyczyny i leczenie

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny i leczenie

Polip jest guzowatym, anomalnym tworem wyrastającym z błon śluzowych. Może być to zmiana w postaci rozrostu tkanki, wynikająca ze stanu zapalnego błony śluzowej, ale również postać łagodnego nowotworu.

W nosie i krtani

Polipy lubią usadawiać się w nosie i krtani. Nie zbadano dotychczas przyczyn ich powstawania, można jednak określić czynniki sprzyjające ich rozwojowi.

Polipy nosa pojawiają się najczęściej w związku z toczącym się przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej nosa oraz zatok. Mogą także towarzyszyć chorobom, np. astmie oskrzelowej i mukowiscydozie oraz stanom osłabienia układu immunologicznego. Bywają także reakcją na określone substancje, np. chemikalia, papierosy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, powodujące podrażnienie błony śluzowej. Polipy nosa usadawiają się zazwyczaj u ujścia zatok do nosa.

Polipy krtani bardzo często natomiast nękają osoby wykorzystujące w swojej pracy głos, a więc np. nauczycieli, aktorów, lektorów. Przyczyną ich pojawienia się jest przeciążenie fałdów głosowych, a czasami również oddziaływanie substancji drażniących, np. tytoniu. Polipy te najczęściej umiejscowione są na strunach głosowych po jednej stronie krtani.

Objawy polipów

Obecność polipów nosa objawia się na ogół spływającym po tylnej ścianie gardła wodnistym lub też ropnym katarem, ponadto nos w związku z rozrostem anomalii może ulegać zniekształceniu. Dodatkowo utrudnione jest swobodne oddychanie, pojawiają się kłopoty z węchem, chrapanie oraz zmiana barwy głosu.

Polipy krtani na ogół wywołują suchość w gardle i wrażenie jego niedrożności, występują także duszności i chrypka, z czasem może nawet dojść do utraty głosu.

Diagnostyka i leczenie

Obecność narośli utrudnia normalne funkcjonowanie, może też być – dotyczy to głównie polipów krtani, które mogą podlegać zezłośliwieniu – przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Tego typu zmiany diagnozuje laryngolog, wykorzystując w tym celu stosowną aparaturę.

Leczenie farmakologiczne bywa niestety często nieskuteczne, dlatego też usunięcie polipów może wiązać się z koniecznością wykonania polipektomii, czyli zabiegu polegającego na usunięciu zmiany. Obecnie zabieg ten najczęściej wykonywany jest endoskopowo, jednak w przypadku rozrośniętych polipów lub guzków ulokowanych w krtani, mających tendencję do złośliwienia, konieczna bywa interwencja chirurgiczna.

Po zabiegu przez okres kilkunastu dni wymagane jest odpowiednie nawilżanie błony śluzowej oraz unikanie czynników, które mogłyby działać na nią drażniąco.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje