Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Polipy zatok

Przewlekły nieżyt nosa - objawy, przyczyny, leczenie

Polipy zatok to nic innego jak spowodowane stanem zapalnym przerosty błony śluzowej.

Jednym z podstawowych objawów obecności polipa w zatokach nosowych jest niedrożność nosa, katar, oddychanie przez usta (ponieważ oddychanie przez nos jest znacznie utrudnione), płytki sen, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa i wrażenie jej cieknięcia po tylnej ściance gardła. Polipy mogą także znacznie zaburzyć zmysł węchu.

olipy w zatokach są przykrą i kłopotliwą dolegliwością. Na polipy narażone są szczególnie osoby chore na astmę, mukowiscydozę, alergicy, skarżący się na przewlekły katar, czy ludzie z osłabionym układem odpornościowym. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są także agresywne środki chemiczne, czy papierosy.

Aby zdiagnozować obecność polipów w nosie należy wykonać specjalne badanie laryngologiczne przy pomocy wziernika nosowego. Innym sposobem na diagnostykę tego schorzenia jest fiberoskopia – badanie z użyciem giętkiego endoskopu (fiberoskopu), dzięki któremu obejrzymy w znacznym powiększeniu wnętrze jamy nosowo – gardłowej. Celem diagnostyki można także wykonać tomografię komputerową.

Leczenie polipów zatok przy pomocy leków zazwyczaj nie daje oczekiwanych rezultatów, dlatego też najlepiej usunąć je operacyjnie.

Zabiegiem temu służącym jest endoskopowa operacja czynnościowa zatok (FESS). Zabieg jest bardzo nowoczesny i skuteczny. Z dużym powodzeniem przywraca prawidłowe funkcje zatok, udrażnia je i wentyluje. Operację przeprowadza się przez otwory nosowe z użyciem specjalnych narzędzi mikrochirurgicznych i techniki endoskopowej. Zabieg usuwa istniejące polipy oraz zmiany zapalne.

Po operacji zatok konieczne jest ścisłe trzymanie się wytycznych lekarza.

Bardzo ważne jest przepłukiwanie nosa roztworem soli fizjologicznej, ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej przez kolejne 7 dni po zabiegu, a także zgłaszanie się w wyznaczonych przez lekarza terminach do profesjonalnego oczyszczania nosa, co jest warunkiem niezbędnym poprawnego gojenia się.

Operacja endoskopowa zatok daje pacjentom możliwość znacznego zwiększenia komfortu codziennego życia i co najważniejsze, odzyskania zdrowia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu