Leczenie szumów usznych

Umów się na konsultację i pozbądź się szumów usznych

Najczęstsze przyczyny szumów usznych

Szumy uszne mogą być dokuczliwą dolegliwością, mającą zwykle głębsze podłoże. Ich przyczyną może być wiele schorzeń, bezpośrednio związanych z narządem słuchu, ale również z innymi narządami. Ustalenie powodu występowania szumów usznych jest możliwe tylko poprzez wykonanie pełnej diagnostyki. Jednymi z najczęściej stwierdzanych przyczyn szumów usznych są te związane z narządem słuchy, m.in. urazy akustyczne, zapalenie ucha, uszkodzenie komórek słuchowych lub ubytek słuchu. Wśród przyczyn niezwiązanych z bezpośrednio z narządem słuchu można długotrwałe narażenie na sytuacje stresowe, stosowanie niektórych leków, które mogą powodować problemy ze słuchem, niewłaściwe odżywianie oraz czynniki psychologiczne. Każda z tych przyczyn wymaga innego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, co powoduje szumy uszne. Warto jednak pamiętać, że samodzielnie nie można się diagnozować. Stwierdzenie choroby powinno zostać poprzedzone wywiadem przeprowadzonym przez lekarza oraz odpowiednimi badaniami.

Uszkodzenie
komórek słuchowych

Uraz
akustyczny

Zapalenie
ucha

Przewlekły
stres

Ubytek
słuchu

Nieodpowiednie
nawyki żywieniowe

Efekt uboczny
stosowania leków

Czynniki
psychologiczne

Dlaczego warto wyleczyć szumy uszne

Jak możemy Ci pomóc?

CM Promed może pomóc w diagnozie i leczenie szumów usznych. Pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie gabinetu laryngologicznego. W naszej placówce można skorzystać z usług doświadczonych laryngologów, którzy skrupulatnie przeprowadzą wywiad i skierują na badania. Kolejnym krokiem jest odpowiednia diagnostyka. Opiera się ona na badaniach laryngologicznych, diagnostyce obrazowej i wywiadzie. Kiedy znane są już przyczyny, można rozpocząć odpowiednie leczenie. Szumy uszne spowodowane przyczynami laryngologicznymi będą wymagały np. czyszczenia uszu, przyjmowania leków. W przypadku stwierdzenia braku problemów laryngologicznych pacjent może zostać skierowany do innego specjalisty, który pomoże mu rozwiązać pojawiające się problemy. W razie wątpliwości jesteśmy także w stanie poradzić, jak przygotować się do wizyty i do planowanych badań. Szeroki dostęp do specjalistów i możliwość przeprowadzenia badań w naszej placówce sprawia, że szumy uszne mogą zostać szybko zdiagnozowane i skutecznie leczone.

Diagnozujemy problem
szumów usznych

laryngolog tłumaczy pacjentce jak wyleczyć zatoki

Leczymy
szumy uszne

[vc_acf field_group=”1389″ field_from_1389=”field_5b354cef28ef1″]
lekarz tłumaczy jak leczyć zatoki

Jak się
przygotować

Charakterystyka szumów usznych

Szumy uszne to dolegliwość, która objawia się odczuwaniem dźwięku w sytuacji, kiedy nie pochodzi on z zewnątrz. Są one nazywane dźwiękami fantomowymi i odczuwa je tylko chory. Mogą mieć one postać dzwonienia, piszczenia lub buczenia. Ich pochodzenie może wydawać się różne. W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają, że dźwięki pochodzą z wnętrza głowy, obu uszu lub z jednego. Niestety ta dolegliwość może mieć bardzo przykre skutki, np. utrudniać zasypianie i odpoczynek, powodować dekoncentrację, a nawet doprowadzać do złości. W niektórych przypadkach szum w uszach może prowadzić do wyobcowania społecznego i niechęci spotkań towarzyskich.

Szumy uszne występujące u poszczególnych pacjentów mogą różnić się od siebie. W związku ze stopniem nasilenia wyróżnia się następujące rodzaje szumów usznych:

  • skompensowane — występujące sporadycznie i powodujące uczucie dyskomfortu,
  • niekompensowane, czyli występujące stale — mogą powodować bóle i zawroty głowy, obniżenie jakości życia oraz rozdrażnienie.

Ze względu na częstotliwość wstępowania wyróżnia się następujące szumy uszne:

  •  przewlekłe szumy uszne, które pacjent słyszy nieustannie przynajmniej przez rok,
  •  podostre szumy uszne nie są stałą dolegliwością, ale często się powtarzają i powodowane są przez czynniki zewnętrzne,
  •  ostre szumy uszne — występują nieregularnie i przechodzą bez wdrażania leczenia.

Szumy uszne można leczyć na wiele sposobów. Ulgę może zagwarantować odwrócenie uwagi od szumów poprzez ekspozycję na inne dźwięki. Terapie relaksacyjne także mogą przynosić oczekiwane rezultaty. Przykładem może być terapia TRT, która ma na celu osłabienie fizjologicznych i psychologicznych reakcji na dokuczliwy sygnał. W celu zapobiegania występowaniu szumów usznych należy unikać ciszy, skoncentrować się na innych dźwiękach, uprawiać aktywność fizyczną, ale też unikać hałasu oraz zbyt głośnej muzyki. W razie konieczności przebywania niesprzyjającym otoczeniu, konieczna jest ochrona słuchu, np. za pomocą słuchawek lub zatyczek. Aby skutecznie leczyć szumy uszne, trzeba znaleźć  przyczynę ich występowania, a następnie skutecznie ją leczyć.

Nasi lekarze:

Dlaczego my?

Od 20 lat – towarzyszymy
pacjentom, oferując usługi
medyczne na najwyższym poziomie.

Każdego roku
wykonujemy 100 000
świadczeń zdrowotnych.

Zatrudniamy 130 osób
personelu medycznego
z wiedzą i doświadczeniem.

Jakość naszych usług
potwierdzona Certyfikatem
PN-EN ISO 9001:2009.