Torbiele trzustki – przyczyny, objawy, leczenie

torbiele trzustki

Przyczyn torbieli na trzustce jest wiele, więc nie można jednoznacznie określić, co jest powodem rozwoju schorzenia. Wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty w zaawansowanym stadium choroby. Nie należy ignorować nawet lekkich objawów, które świadczą o nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Lekarz dokona profesjonalnej diagnozy, dzięki której możliwe jest rozpoznanie zmian na wczesnym etapie, co zwiększa szansę na ich szybkę eliminację. Niektórzy uważają, że torbiel jest diagnozą nowotworu. Nie jest to prawdą! Poniżej przedstawiono zbiór szczegółowych informacji na ten temat.

Czym są torbiele trzustki?

Torbiele trzustki to zamknięte jamy wypełnione płynem. Mogą one znajdować się w różnych obszarach trzustki. Można wyróżnić torbiele prawdziwe oraz rzekome. Różnią się one tkanką pokrywającą zbiorniki. W pierwszym przypadku są one zbudowane z nabłonka. Zmiany rzekome otoczone są tkanką łączną. Nie są one torbielami nowotworowymi.

Przyczyny torbieli trzustki

Jak już wspomniano, przyczyn torbieli trzustki może być wiele, a więc konieczna jest fachowa diagnoza. Schorzenie mogą wywołać m.in.:

  • powikłania po ostrym/przewlekłym zapaleniu trzustki,
  • urazy brzucha,
  • zmiany pooperacyjne w obrębie jamy brzusznej,
  • poszerzenie przewodu trzustkowego (np. z powodu guzów w przewodzie trzustkowym lub kamicy),
  • choroby pasożytnicze (np. glistnica, bąblowica),
  • złośliwe zmiany nowotworowe.

Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków guzy na trzustce są niewielkie i nie dają żadnych objawów. Nierzadko są one wykrywane podczas badania USG jamy brzusznej, które zostało zlecone przez lekarza z innego powodu.

Zdarza się, że torbiel na trzustce jest wynikiem defektów genetycznych lub nieprawidłowego rozwoju narządu. U niektórych pacjentów diagnozowane są zmiany wrodzone.

Torbiele na trzustce objawy

Torbiele na trzustce wywołują objawy ze strony układu pokarmowego. Trzeba jednak wspomnieć, że niewielkie zmiany są zwykle wykrywane przypadkowo, ponieważ nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami. Nie oznacza to jednak tego, że w przyszłości nie ewoluują.

Do objawów torbieli na trzustce można zaliczyć m.in.:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • bóle brzucha (promieniujące do pleców),
  • nudności,
  • wymioty,
  • osłabiony apetyt,
  • nieuzasadnioną redukcję wagi,
  • zażółcenie śluzówek lub powłok skórnych (w przypadku torbieli zlokalizowanych w obszarze głowy trzustki).

Na uwagę zasługuje fakt, że torbiele trzustki mogą wywołać powikłania, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia. U większości pacjentów pojawia się wysoka gorączka, silny ból w nadbrzuszu, wymioty i inne. Należy wspomnieć, że zbiorniki wypełnione płyną mogą pęknąć, a ich zawartość przedostać się do jamy brzusznej. Grozi to zapalaniem otrzewnej – jest to schorzenie stanowiące realne zagrożenie dla życia. Innym groźnym przypadkiem jest uszkodzenie tętnic dużych, które znajdują się w pobliżu trzustki. Ich pękniecie stwarza ryzyko wykrwawienia i śmierci.

Torbiel trzustki diagnoza

Trzustka jest narządem, który może zostać dotknięty wieloma zmianami chorobowymi. Podczas diagnozy wykonywane jest zarówno badanie krwi, jak i obrazowe. Wszystko po to, aby ustalić charakter i rozmieszczenie zmian. Do podstawowych badań diagnostycznych można zaliczyć USG, tomografię komputerową, ultrasonografię endoskopową.

Może okazać się, że podstawowa diagnostyka nie jest wystarczająca. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Mowa tutaj o m.in. ultrasonografii z wykorzystaniem środków kontrastujących, rezonansie magnetycznym, cholangiopankreatografii rezonansu magnetycznego, biopsji cienkoigłowej.

Torbiele na trzustce leczenie

Przebieg leczenia torbieli trzustki jest uzależniony od rodzaju zmian oraz stadium zaawansowania schorzenia. Niewielkie zmiany, które nie są nowotworem niezłośliwym, mogą wchłonąć się samoistnie po upływie kilku tygodni. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby były one kontrolowane poprzez badania USG.

W sytuacji, gdy torbiele zwiększają swój rozmiar konieczne jest zastosowanie drenażu, czyli zabiegu mającego na celu usunięcie płynu z jam. Polega on na wprowadzeniu igły do trzustki. Zwykle jest on przeprowadzany pod kontrolą USG lub EUS (endoskopowej ultrasonografii).

Nie u wszystkich pacjentów możliwe jest przeprowadzenie drenażu torbieli trzustki. Bywa również tak, że zabieg nie przynosi pożądanych rezultatów. Alternatywą jest chirurgiczny drenaż wewnętrzny lub zewnętrzny. Oczywiście jest on wykonywany wyłącznie u chorych, którzy nie mają żadnych przeciwwskazań. Ostatecznością jest usunięcie narządu trzustki.

Torbiele trzustki a nowotwór

Torbiele na trzustce nie są równoznaczne z nowotworem. Zmiany rzekome nie mają charakteru złośliwego. Najczęściej pojawiają się one po przebytym zapaleniu narządu. Torbiele prawdziwe mogą, ale nie muszą oznaczać nowotwór. Konieczne jest rozszerzona diagnostyka, dzięki której możliwe jest trafne określenie podłoża schorzenia. Należy również zaznaczyć, że nie w każdym przypadku konieczne jest całkowite usunięcie wspomnianego narządu.

Leczenie torbieli trzustki powinno odbywać się w zaufanym i sprawdzonym ośrodku zdrowia. Godne polecenia jest CM Promed, które zrzesza najlepszych ekspertów z dziedziny gastrologii. Jest ono zlokalizowane w Krakowie.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację