Wrzody żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

kobieta cierpiąca na wrzody żołądka trzyma się za brzuch

Wrzody żołądka obejmują nie tylko żołądek, ale również dwunastnicę. Jest to poważne schorzenie, którego nie można ignorować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie zawsze omawiana dolegliwość daje wyraźne objawy. Często zdarza się tak, że nie można jednoznacznie jej zdiagnozować. Warto więc poznać czynniki chorobotwórcze, a także sposoby na rozpoznanie oraz leczenie choroby.

Czym są wrzody?

Wrzody żołądka to niewielkich rozmiarów ubytki, które pojawiają się w śluzówce żołądka oraz dwunastnicy. To właśnie w tych obszarach pojawia się naciek zapalny, a następnie martwica. Trzeba wiedzieć, że wspomniane ubytki czasami pojawiają się również w pętli dwunastnicy lub w dolnej części przełyku. Uszkodzenia mają charakter powierzchowny. Ich rozmiar to najczęściej klika lub kilkanaście milimetrów. Należy jednak wspomnieć, że w skrajnych przypadkach perforacji ulegają wszystkie warstwy błony śluzowej. Trzeba również dodać, że choroba wrzodowa występuje u około 5-10% ludzi dorosłych. Na wrzody dwunastnicy o wiele bardziej narażeni są mężczyźni. Takiego zróżnicowania nie ma w przypadku wrzodów żołądka.

Co powoduje chorobę wrzodową?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co powoduje chorobę wrzodową, ponieważ odpowiada za to wiele czynników. Najczęściej jednak jest to bakteria Helicobacter pylori. Ponadto źródłem problemu może być nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli popularnych środków przeciwbólowych, które są powszechnie dostępne bez recepty (m.in. aspiryna). Do pozostałych czynników chorobotwórczych zalicza się m.in.:

  • palenie papierosów,
  •  spożywanie dużej ilości alkoholu,
  •  nieodpowiednia dieta,
  •  niezdrowy tryb życia,
  •  przewlekły stres,
  •  zespół Zollingera-Ellisona,
  •  czynniki genetyczne.

Objawy i rozpoznanie choroby wrzodowej

Wrzody żołądka – objawy nie zawsze są jednoznaczne. Wiele osób cierpi na opisywaną chorobą nie zdając sobie z tego sprawy. Do najpowszechniejszych dolegliwości zalicza się m.in.:

  •  dyskomfort w nadbrzuszu (czasami towarzyszu mu piekący ból),
  •  zgaga,
  •  nudności,
  •  wymioty,
  •  kwaśne odbijanie się,
  •  często pojawiająca się czkawka,
  •  palący ból w żołądku,
  •  poczucie pełności w brzuchu.

Jeśli chodzi o wrzody dwunastnicy, to nieprzyjemne dolegliwości często pojawiają się na czczo. W przypadku wrzodów żołądka zwykle mamy z nimi do czynienia po około 1-3 godzin od spożycia posiłku. Nie jest to jednak warunek.

Po odnotowaniu niepokojących objawów należy bezwzględnie zgłosić się do gastrologa. Specjalista zleci przeprowadzenie badań m.in. gastroskopię. Oprócz tego wykonuje się testy na wytwarzanie ureazy, czy też hodowlę bakteryjną. Konieczne jest również badanie histopatologiczne.

Jak przebiega leczenie choroby wrzodowej?

Wrzody żołądka – leczenie dopasowywane jest do indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Podstawą jest oczywiście eliminacja czynników wywołujących uporczywe dolegliwości. Mowa tutaj przede wszystkim o bakteriach Helicobacter pylori. Ponadto dąży się do zminimalizowania ilości wytwarzanych soków żołądkowych (eradykacja). Bardzo często specjalista zleca tzw. leczenie skojarzeniowe. Przez 14 dni pacjentowi podawany jest antybiotyk, inhibitor pompy protonowej oraz lek przeciwbakteryjny. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić podwójny antybiotyk oraz inhibitor pompy protonowej.

Podczas leczenia choroby wrzodowej zaleca się stosowanie probiotyków oraz synbiotyków, które odpowiadają za odbudowę flory bakteryjnej układu pokarmowego. Duże znaczenie ma również dieta, która musi być przede wszystkim lekkostrawna, łatwa w przyswojeniu, niskokaloryczna. Niezwykle istotne jest ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów. Jeśli leczenie farmakologiczne okaże się nieskuteczne, to jedynym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny, podczas którego wycinany jest fragment błony śluzowej zawierającej wrzód. Warto pamiętać, że nieleczona choroba wrzodowa może nieść za sobą szereg poważnych konsekwencji m.in. zmiany nowotworowe.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację