Zabieg UPPP, czyli uwulopalatofaryngoplastyka jako metoda leczenia bezdechu sennego i chrapania

lekarze wykonujący UPPP, czyli uwulopalatofaryngoplastykę

Bezdech senny to poważna dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć, ponieważ w sposób negatywny wpływa na nasze zdrowie. W wyniku wielokrotnych i powtarzających się podczas snu epizodów znacznego ograniczenia bądź zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe dochodzi do niedotlenienia organizmu, co z kolei wywołuje nadmierną senność i zmęczenie oraz może prowadzić do niewydolności układu krążenia, a nawet zgonu. Są jednak skuteczne sposoby leczenia bezdechu sennego i towarzyszącego mu chrapania. Jednym z nich jest uwulopalatofaryngoplastyka (zabieg UPPP).

Uwulopalatofaryngoplastyka – jako metoda leczenia obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania

Z bezdechem sennym borykają się osoby, u których stwierdzono nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych takie, jak na przykład:

  •  przerost języczka;
  • przerost migdałków podniebiennych;
  • nadmiernie wiotkie, wydłużone podniebienie miękkie.

Owe zmiany anatomiczne w układzie oddechowym na poziomie gardła sprzyjają zapadaniu się struktur podniebienia podczas snu, co skutkuje przymknięciem cieśni gardzieli zaburzającego przepływ powietrza, wprowadzając tkanki podniebienia w drgania i pojawienia się chrapania oraz okresów bezdechu. Oczywiście to nie wszystkie przyczyny pojawienia się bezdechu sennego, ale w tych przypadkach w celu jego leczenia stosuje się zabieg UPPP.

Zabieg UPPP – na czym polega

Uwulopalatofaryngoplastyka, a więc zabieg UPPP polega na operacyjnym usunięciu nadmiaru błony śluzowej podniebienia wraz z częścią języczka przy jednoczesnym usunięciu migdałków podniebiennych. Wówczas przepływ powietrza w gardle staje się bardziej swobodny, ponieważ podniebienie właściwie się podnosi i usztywnia. Dzięki temu chrapanie i bezdechy senne znacznie się zmniejszają lub znikają.

Warto również zaznaczyć, że zbieg UPPP może zostać poszerzony o elektrochirurgię podniebienia by dodatkowo go usztywnić. W ten sposób zostaje poszerzona przestrzeń gardła (tzw. cieśnia gardzieli), dzięki czemu następuje znaczna poprawa warunków oddychania podczas snu.

Uwulopalatofaryngoplastyka jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w pozycji siedzącej przy zastosowaniu ucisku lub elektrokoagulacji w celu zatamowania krwawienia. Czas tego zabiegu wynosi około 30-45 minut, zaś okres rekonwalescencji trwa zwykle 14-21 dni. Po zabiegu pacjenci mają zalecone leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a jeśli zachodzi taka potrzeba stosuje się dodatkowo antybiotykoterapię.

Zalecenia i możliwe powikłania po wykonanej uwulopalatofaryngoplastyce

Okres rekonwalescencji po zabiegu UPPP nie jest długi. Niemniej jednak trzeba stosować się do pewnych zaleceń by uniknąć powikłań – najczęściej jest to intensywne krwawienie z gardła. Po zabiegu może pojawić się również stan zapalny operowanego miejsca, przedłużony ból gardła i obrzęk języczka. Zaleca się więc pacjentom:

  • by unikali przegrzania organizmu – lepiej zrezygnować z ciepłych kąpieli, solarium czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, a także nie spożywać gorących pokarmów i płynów;
  • by nie usuwali białych nalotów (włóknika), powstających w naturalnym procesie gojenia się ran błony śluzowej;
  • odpoczynek i unikanie aktywności fizycznej czy dźwigania przez okres 10-14 dni;
  • by unikali kwaśnych i ostrych posiłków, które lepiej zastąpić produktami zimnymi o konsystencji papki (np. jogurty, serki homogenizowane, niekiedy lody);
  • stosowanie środków przeciwbólowych i znieczulających, które pomogą znieść ból i odczuwany dyskomfort.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje