
Zatoki szczękowe to przestrzenie, które są położone po obu stronach nosa. Zatoki szczękowe występują parzyście, a dolegliwości w ich rejonie mogą być spowodowane między innymi chorobami zębów.
Gdzie znajdują się zatoki szczękowe?
Zatoki szczękowe znajdują się w sąsiedztwie szczęki. Zatoki to przestrzenie, które są puste i dość często nazywane są przestrzeniami pneumatycznymi. Zatoki położone są między oczodołami i górnymi zębami , a ich wewnętrzną część pokrywa błona śluzowa.
Jaką rolę pełnią zatoki szczękowe?
Zatoki szczękowe, podobnie jak inne zatoki, odpowiadają za nawilżanie powietrza, które wdychane jest przez nos. Rolą zatok jest także ogrzewanie wdychanego powietrza. Poza tym, zatoki pełnią funkcję ochronną dla mózgoczaszki i oczodołów, zwiększają wytrzymałość twarzoczaszki, chronią przed negatywnymi skutkami urazów oraz stabilizują temperaturę.
Co łączy zapalenie zatok szczękowych i zęby?
Zapalenie zatoki szczękowej należy do najczęstszych schorzeń diagnozowanych w tym obszarze ciała. Wśród przyczyn niekorzystnych zmian wymienia się:
- infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym,
- zakażenia grzybicze,
- alergie,
- zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy oraz inne niekorzystne warunki środowiskowe.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
Objawy wskazujące na zapalenie zatok szczękowych obejmują przede wszystkim układ oddechowy. W wyniku infekcji dochodzi do zwiększonej produkcji śluzu przez błony śluzowe, co utrudnia oddychanie. Poza tym, niekorzystne zmiany w obrębie zatok szczękowych mogą być konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej. W tym przypadku zmiany określane są jako zębopochodnych zapaleniach zatok szczękowych.
Czy stan zębów ma wpływ na zapalenie zatok szczękowych?
Tak. Stan zębów ma duży wpływ na występowanie zapalenia w obrębie zatoki szczękowej. Wynika to z faktu, że górne zęby trzonowe i przedtrzonowe znajdują się w sąsiedztwie zatok szczękowych, a korzenie zębów mogą sięgać do dna zatoki szczękowej. Taka budowa organów ułatwia rozprzestrzenianie się stanu zapalnego w tym obszarze.
Co należy wiedzieć o zębopochodnym zapaleniu zatok szczękowych?
Do rozwoju zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych dochodzi najczęściej na skutek nieleczonej próchnicy prowadzącej do zapalenia miazgi. Zmiany zapalne mogą w tym wypadku wnikać nie tylko do wnętrza zęba, ale mogą także wywoływać ropień i niekorzystne zmiany w obrębie zatoki szczękowej.
Czy choroby przyzębia mogą wywoływać stany zapalne zatok szczękowych?
Tak. Choroby przyzębia mogą mieć związek z chorobami zatok szczękowych. Stan zapalny, który obejmuje dziąsła i kości może być wywoływany przez bakterie, które namnażają się w jamie ustnej na skutek niedostatecznej higieny. Do rozwoju zapalenia zatok szczękowych może także dochodzić w następstwie rozwoju powikłań związanych z leczeniem kanałowym. W rzadkich przypadkach zmiany chorobowe mogą także wynikać z komplikacji występujących po wyrwaniu zęba. W bardzo rzadkich przypadkach zapalenie zatoki szczękowej może być skutkiem stosowania implantów zębowych. Dzieje się tak w sytuacji, w której implant umieszczany w górnym łuku zębowym znajduje się w pobliżu zatoki i powoduje uszkodzenie jej dna prowadząc do rozwoju stanu zapalnego.
Czym cechuje się zapalenie zatok szczękowych o podłożu wirusowym?
Objawy zapalenia zatok szczękowych wywołanych przez infekcją wirusową są zbliżone do tych, które towarzyszą przeziębieniu i obejmują:
- katar,
- gorączkę,
- utratę węchu i smaku.
Jakie są objawy zębopochodnego zapalenia zatoki szczękowej?
Zębopochodne zapalenie zatoki szczękowej może mieć związek z próchnicą, infekcją korzeni zębów lub tkanek przyzębia. W przebiegu tych niekorzystnych zmian pojawiają się objawy obejmujące:
- dolegliwości bólowe w okolicy szczęki i górnych zębów może się nasilające się przy gryzieniu,
- jednostronny ból twarzy,
- obrzęk pojawiający się na policzku lub pod okiem,
- nieprzyjemny zapach z ust związany z infekcją bakteryjną,
- stany zapalne powodujące gorączkę.
W przypadku występowania tego rodzaju zmian konieczna jest pilna konsultacja stomatologiczna. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego zatoki szczękowej wymagającego stosowania antybiotykoterapii lub ekstrakcji zęba.
Kiedy wykonuje się oczyszczanie zatok szczękowych?
Oczyszczanie zatok szczękowych konieczne jest w przypadku występowania dużej ilości wydzieliny, a decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje laryngolog.
Jakie mogą być powikłania pojawiające się przy zapaleniu zatok szczękowych?
Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest niezwykle ważne, ponieważ przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych. Poza tym, jego brak może prowadzić do występowania powikłań, w tym rozwoju zapalenia obejmującego okolice oczodołów. Wśród poważnych konsekwencji braku leczenia zapalenia zatok szczękowych wymienia się także:
- infekcje rozwijające się w okolicy zatok czołowych i mózgu,
- rozwój stanu zapalnego w obrębie kości i szpiku kostnego,
- zapalenie opon mózgowych.
O rodzaju leczenie zawsze decyduje lekarz, który diagnozuje przyczynę problemu obejmującą podłoże bakteryjne lub wirusowe zachodzących zmian.
Dane kontaktowe
ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl