Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego – diagnostyka i sposoby leczenia

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych patologii przewodu pokarmowego, dotycząca zaburzenia pracy jelita cienkiego i grubego. Choroba może przybrać cztery formy:

  • postać biegunkową,
  • zaparciową,
  • mieszaną,
  • nieokreśloną.

W postaci biegunkowej pośród wszystkich nieprawidłowych stolców dominują luźne, w zaparciowej – twarde, oddawane z trudem, mieszanej – jest ich mniej więcej tyle samo, w nieokreślonej trudno określić dominujące zaburzenie.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Podstawowymi objawami choroby są bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnień, które nie są uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi organizmu. Charakterystyczne w przebiegu choroby są  także wzdęcie brzucha oraz nadmiar gazów jelitowych. Poza wymienionymi objawami, osoby dotknięte schorzeniem odczuwają bóle krzyża, mięśni i stawów. Częste oddawanie moczu, nudności, zaburzenia ginekologiczne, lęk oraz depresja mogą towarzyszyć chorobie.

Zespół jelita drażliwego – diagnostyka

W przypadku pojawienia się wspomnianych wcześniej objawów, wskazana jest wizyta u lekarza specjalisty, celem przeprowadzenia szczegółowego wywiadu dotyczącego utrzymujących się dolegliwości oraz wykonania ew. badań diagnostycznych.

Badania dowodzą, że kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Potwierdzono także udział zmian genetycznych w powstawaniu tej choroby.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Przyczyny powstawania choroby nie zostały do końca poznane. Do najważniejszych czynników wpływających na rozwój choroby należą:

  • zaburzenia perystaltyki jelit,
  • zaburzenia na osi mózgowo – jelitowej,
  • nadwrażliwość trzewna.

Zespół jelita drażliwego – leczenie

Trwałe wyleczenie pacjentów z zespołem jelita drażliwego nie jest możliwe, jednak dzięki właściwej opiece specjalistycznej rokowania w tej chorobie są dobre.

Lekarze specjaliści CM Promed zajmują się diagnozą i terapią wszystkich nieprawidłowości występujących w obrębie układu pokarmowego. Przy stwierdzonym zespole jelita drażliwego stosuje się leki objawowe, do których należą najczęściej środki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, a także przeciwzaparciowe. Leki stosowane w zespole jelita drażliwego mają zwalczyć uciążliwe objawy choroby, co ma zdecydowany wpływ na poprawę jakości życia pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie antybiotyków i probiotyków, które poprzez zmianę flory bakteryjnej jelit poprawiają pracę układu pokarmowego. Ponieważ dolegliwość zespołu jelita drażliwego jest wywołana zaburzeniami na osi mózgowo – jelitowej, u pacjentów z rozpoznaniem stosuje się leki przeciwdepresyjne. Psychoterapia oraz techniki relaksacyjne znacznie poprawiają komfort osoby z zespołem jelita drażliwego.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację