Alergia na leki – co powinieneś o niej wiedzieć

Alergia na leki - co powinieneś o niej wiedzieć

Wiele mówi się o alergiach na pyłki roślin czy o alergiach pokarmowych, ale można mieć nawet uczulenie na leki. Zwykle dochodzi do alergii polekowej na skutek nadużywania medykamentów, szczególnie tych powszechnie dostępnych. Nie brakuje osób, które mają wzwyczaja połykać wiele tabletek na raz, w celu zwiększenia skuteczności ich działania albo sięgają po konkretne preparaty codziennie. Bardzo często alergia pojawia się po zażyciu leku o działaniu antybiotycznym. Czym się ona objawia i jak sobie z nią radzić?

Alergia na leki?

Uczulenie na leki może być problemem praktycznie każdego. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernej reakcji układu odpornościowego na konkretne substancje zawarte w leku, które zostały uznane za niebezpieczne. Alergia polekowa może mieć miejsce nawet w przypadku przyjmowania lekarstw zaleconych przez lekarza i przyjmowanych w odpowiednich dawkach. Winowajcą może być nie tylko substancja aktywna w lekarstwie, ale nawet jakiś składnik pełniący funkcję pomocniczą. Organizm po zidentyfikowaniu wrogiej substancji wzmaga produkcję przeciwciał i jeśli ponownie znajdzie się ona w układzie, zapoczątkowana zostanie reakcja alergiczna. Czasami objawy alergii pojawiają się dopiero po kilkukrotnym zażyciu lekarstwa, w zależności od tego jak bardzo wrażliwy jest organizm. Żeby doszło do wystąpienia alergii, musi dojść do wcześniejszego kontaktu z alergenem.

Do objawów alergii polekowej zaliczają się wypryski, swędzące bąble na skórze i czerwone palmy. Bardzo łatwo jest pomylić powstałe zmiany skórne z chorobami zakaźnymi typu odra. Uczulenie może zamanifestować się w postaci pokrzywki i obrzęku – wokół ust/oczu. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do obrzęku gardła i języka, a w efekcie do zaburzenia oddychania i uduszenia się. Alergia na leki może dawać symptomy w postaci gorączki, bólu mięśni i stawów, powiększonych węzłów chłonnych, nudności, wymiotów, biegunki i duszności.

Zobacz: Co najczęściej wywołuje alergię skórną.

Alergia polekowa – co robić?

Bardzo ważne jest to, aby ustalić, który lek wywołuje reakcję alergiczną. Warto udać się do sprawdzonej kliniki CM PROMED i dobrego alergologa w celu rozpoznania źródła problemu i postawienia prawidłowej diagnozy. Jeśli nie poznamy, która substancja nas dokładnie uczula, kolejne zażycie leku może przyczynić się do wystąpienia silniejszych i groźniejszych objawów. Możliwe jest nawet pojawienie się zespołu toksycznej nekrolizy naskórka i dojść do zgonu. Alergia ustępuje najczęściej po odstawieniu medykamentu zawierającego uczulającą substancję. W przypadkach łagodnych reakcji alergicznych stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowych, a przy cięższych podawane są glikokortykosteroidy. Jeśli dojdzie do wstrząsu polekowego konieczne może okazać się wstrzyknięcie adrenaliny.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje