Co najczęściej wywołuje alergię skórną?

Co najczęściej wywołuje alergię skórną?

Wysypka, zaczerwienienie skóry lub świąd to najczęstsze zmiany, które można zaobserwować przy alergii. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jakie czynniki wywołują alergię skórną, jak ją rozpoznać i co najważniejsze, jak sobie z nią poradzić.

Co najczęściej wywołuje alergię skórną?

Jeżeli chodzi o alergię pokarmową to jej najpopularniejszymi alergenami są oczywiście orzechy, jajka, białko mleka krowiego i wszelkie produkty sojowe. Przy kontaktowym zapaleniu skóry, głównymi alergenami jest z kolei wełna, nikiel, złoto, perfumy i różnego typu metale. Pamiętać należy o tym, że uczulonym można być na bardzo wiele innych produktów, dlatego też, aby ustalić swoje alergeny należy przeprowadzić odpowiednie testy skórne, które można wykonać na przykład w Centrum Medycznym PROMED (https://www.cmpromed.pl/).

Jakie są objawy alergii skórnej?

Alergia skórna wbrew pozorom jest nie tylko problemem estetycznym, dlatego też nie można jej lekceważyć. Najczęstszymi objawami alergii skórnej są mniejsze lub większe wypryski. Przy wypryskach ropnych może pojawić się uczucie pieczenia i swędzenia. Rzadziej spotykanymi objawami alergii skórnej jest łuszcząca się skóra. Szorstka skóra bardzo szybko twardnieje, dlatego też mogą pojawić się na niej bolesne pęknięcia.

Zobacz także: Pielęgnacja skóry alergicznej

Jak rozpoznać alergię skórną?

Pierwszym etapem diagnostyki jest oczywiście wywiad lekarski, który przeprowadzi lekarz alergolog, podczas niego analizowane są nie tylko obecne objawy alergii skórnej, ale również te z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Przed wizytą u lekarza warto dowiedzieć się, czy nikt z najbliższej rodziny nie miał problemu z chorobami alergicznymi. Drugi etap polega z kolei na wykonaniu dodatkowych badań. Mowa tutaj przede wszystkim o testach skórnych, spirometrii albo próbach prowokacyjnych.

Jak wyglądają testy skórne?

Jak wspomniano powyżej podstawowymi badaniami diagnostycznymi są testy skórne, których głównym zadaniem jest wykrycie alergenów. W dzisiejszych czasach wykonuje się testy punktowe i śródskórne. W tym pierwszym przypadku alergolog nakłada na skórę specjalny roztwór ze standaryzowanym alergenem i nakłuwa ją igłą. W testach śródskórnych wspomniany roztwór wstrzykiwany jest pod skórę. Największą zaletą testów skórnych jest to, że wyniki można odczytać już po 15 minutach.

Zobacz także: Alergia na leki

Jak poradzić sobie z alergią skórną?

Leczenie alergii skórnej opiera się przede wszystkim na podawaniu specjalnych leków przeciwhistaminowych. Jak łatwo się domyśleć przy alergii skórnej należy unikać również alergenów, które ją wywołują. Przy dokuczliwym swędzeniu stosuje się mocniejsze leki I generacji i specjalne preparaty uspokajające.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje