Alergiczne zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

alergiczne zapalenie oskrzeli

Alergiczne zapalenie oskrzeli to choroba, która może występować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Przyczynami niekorzystnych zmian jest ekspozycja na alergeny znajdujące się w środowisku, a choroba objawia się produktywnym kaszlem, który przebiega z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, problemami ze swobodnym oddychaniem oraz świszczącym oddechem.

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli na tle alergicznym?

Alergiczne zapalenie oskrzeli to choroba, która może być diagnozowana u osób w różnym wieku. Niekorzystne zmiany w postaci mokrego kaszlu czy trudności z oddychaniem mogą być wywoływane przez różnorodne alergeny. W efekcie ekspozycji na te czynniki dochodzi do nadmiernej i nieprawidłowej odpowiedzi ze strony układu immunologicznego, w efekcie czego wytwarzane są tak zwane mediatory stanu zapalnego. Warto dodać, ze zapalenie oskrzeli na tle alergicznym w wielu wypadkach ma podłoże genetyczne, a predyspozycje do pojawienia choroby wzrastają w przypadku występowania schorzeń u rodziców.

Jakie inne czynniki mogą wywoływać zapalenie oskrzeli na tle alergicznym?

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia niepożądanych zmian są związki chemiczne oraz wirusy. W efekcie ich oddziaływania dochodzi do uszkodzenia nabłonka oskrzeli oraz spadku jego szczelności. To z kolei przekłada się na zwiększoną i ułatwioną penetrację alergenów oraz występowanie zaburzeń w obrębie układu immunologicznego.

Jakie alergeny spotykane są najczęściej?

Nadmierne reakcje alergiczne mogą być wywoływane różnorodnymi czynnikami, w tym choćby pyłkami roślin oraz składnikami zawartymi w kosmetykach, produktach chemicznych lub lekach. Alergeny znajdować się mogą również w jadzie owadów oraz w innym wydzielinach zwierząt.

Jakie są typowe objawy alergicznego zapalenia oskrzeli?

Wśród typowych objawów zapalenia oskrzeli na tle alergicznym wymienia się kaszel, który może być zarówno wilgotny, jak i suchy. Mokry kaszel związany jest z nadprodukcją śluzu oraz przesiąkaniem z naczyń krwionośnych ścian oskrzeli. Wydzielina zalega w oskrzelach oraz utrudnia swobodne oddychanie. Konieczne jest zatem jej regularne odkrztuszanie. U chorych rzadko występuje gorączka, zaś w badaniu osłuchowym stwierdzane są świsty. Warto dodać, że objawy mogą utrzymywać się dość długo, a choroba określana jest wówczas mianem przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Czym cechuje się zapalenie oskrzeli na tle alergicznym diagnozowane u najmłodszych pacjentów?

Alergiczne zapalenie oskrzeli u dzieci zwykle związane jest z nietolerancją pokarmową. Co ciekawe, w przypadku alergii wziewnych u dzieci jednym z objawów może być również gorączka.

Jak odróżnić astmę od alergicznego zapalenia oskrzeli?

W przypadku astmy oskrzelowej, która jest chorobą przewlekłą dochodzi do odwracalnej obturacji oraz skurczu oskrzeli. Skurcze te nie są diagnozowane w przypadku alergicznego zapalenia oskrzeli. W przypadku obu schorzeń pojawia się mokry kaszel z odkrztuszaniem plwociny, świszczący oddech, naciek zapalny oraz wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Astma oskrzelowa diagnozowana jest w badaniu spirometrycznym, w przypadku którego wykrywana jest odwracalna obturacja drzewa oskrzelowego. Po podaniu leku rozszerzającego oskrzela stwierdza się wzrost natężonej objętości wydechowej FEV1.

Jakie badania wykonuje się w przypadku podejrzenia występowania alergicznego zapalenia oskrzeli?

W ramach diagnostyki prowadzi się wywiad medyczny oraz przeprowadza badanie fizykalne, podczas którego wykrywane są zmiany osłuchowe nad polami płucnymi. Poszerzona diagnostyka powinna obejmować badania alergologiczne, w tym testy skórne, badania serologiczne oraz próby ekspozycyjne. Alergolog w oparciu o wyniki testów skórnych i badań serologicznych identyfikuje potencjalny antygen oraz potwierdza swoje założenia za pomocą prób ekspozycyjnych. U pacjentów może być również wykonywane badanie spirometryczne, które w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli wskazuje na spadek wartości stosunku FEV1 do pojemności życiowej płuc.

Jak przebiega leczenie alergicznego zapalenia płuc?

W przypadku leczenia alergologicznego wskazane jest unikanie czynników, które mogą wywoływać niekorzystne zmiany. Poza tym, zalecane jest odczulanie, które może w znacznym stopniu ograniczyć lub wyeliminować przykre dolegliwości. Odczulanie polega na podawaniu preparatów, które zawierają alergeny. Szczepionki cechują się rożnymi stężeniami alergenów i mogą być podawane podjęzykowo, w formie inhalacji donosowej i odoskrzelowej lub w trakcie iniekcji podskórnej. Leczenie tego rodzaju jest długotrwałe i trwa zwykle od trzech do nawet pięciu lat. Przynosi ono jednak dobre i trwałe rezultaty. Odczulanie może być również wspomagane leczeniem farmakologicznym, które zmniejsza intensywność dolegliwości. Leki w tym wypadku hamują uwalnianie mediatorów zapalnych, w tym choćby histaminy. Leczenie może również obejmować podawanie glikokortykosteroidów, które wykazują działają przeciwzapalnie. Schemat leczenia zależy od kilku czynników, w tym od stanu pacjenta oraz nasilenia przykrych dolegliwości. O jego rodzaju decyduje alergolog, który na bieżąco ocenia postępy prowadzonych działań.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje