Bezdech u noworodka – pierwsza pomoc. Reaguj prawidłowo

bezdech u noworodka pierwsza pomoc

Każdy świeżo upieczony rodzic stara się zadbać o swoje dziecko jak najlepiej i zagwarantować mu bezpieczeństwo. Wielu rodziców martwi się, że u ich pociechy wystąpi bezdech. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia oraz działań, jakie należy podjąć w celu zapobiegania mu. Ważne jest również, by umieć udzielić pierwszej pomocy, co nieraz może uratować życie niemowlakowi.

Czym jest bezdech niemowlęcy?

Bezdech niemowlęcy to stan, kiedy dziecko przestaje oddychać i może to w konsekwencji prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Bezdech u noworodka może występować podczas silnego płaczu. Maluch płacze wówczas tak intensywnie, że zaczyna brakować mu tchu. Zwykle po chwili dziecko zaczyna znowu płakać i „odzyskuje oddech”. O wiele niebezpieczniejszy jest bezdech występujący podczas snu lub kiedy dziecko spokojnie leży w łóżeczku. Jego przyczyny mogą być różne, a rodzice mogą nawet nie zauważyć braku oddechu, myśląc, że dziecko śpi lub grzecznie leży. Jeżeli bezdech u noworodka będzie trwał dłużej niż 21 sekund, może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i poważnych konsekwencji.

Przyczyny bezdechu u niemowląt

Bezdech u noworodka jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem i może nieraz prowadzić nawet do śmierci dziecka. Dlatego dobrze wiedzieć, co może być przyczyną takiego stanu, żeby odpowiednio móc przeciwdziałać wystąpieniu bezdechu u niemowlęcia. Przyczyn bezdechu sennego u dziecka może być bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • zbyt miękkie podłoże do spania,
  • spanie na brzuchu,
  • wrodzone skłonności do płytkiego oddechu, bezdechu i problemy z oddychaniem,
  • wcześniactwo, zwłaszcza kiedy układ oddechowy dziecka nie zdążył się odpowiednio ukształtować,
  • wyziębienie dziecka,
  • choroby i infekcje układu oddechowego.

Bezdech występuje nie tylko we śnie. Przyczynami bezdechu mogą być także:

  • zdenerwowanie i przestraszenie dziecka, np. w wyniku zastrzyku, upadku,
  • długi płacz, który skutkuje bezdechem.

Bezdech u niemowląt objawy

W celu właściwego poradzenia sobie z bezdechem, trzeba zapoznać się z jego objawami. Żaden rodzic nie poradzi sobie z bezdechem, jeśli właściwie go nie rozpozna. Do najprostszych objawów bezdechu należy totalna cisza. Dziecko, które ma bezdech, nie wydaje żadnych dźwięków. Nie chrząka, nie pokasłuje, nie płacze. W sytuacji, kiedy dziecko nie oddycha, ale usiłuje chrząkać i wydaje z siebie dźwięki, może okazać się, że czymś się zadławiło. Kolejny objaw to typowy dla bezdechu grymas, który przypomina szok, zdziwienie. Dziecko nie wie, co się dzieje — jest wręcz zdziwione tym, że nie oddycha. Kiedy dziecko przez dłuższy czas nie może złapać tchu, najpierw zaczynają sinieć jego usta, a następnie twarz. W sytuacji, gdy zauważymy takie objawy, należy dziecku udzielić pierwszej pomocy.

Bezdech u noworodka pierwsza pomoc

Jeśli chodzi o bezdech u noworodka objawy już są znane. Teraz można przejść do sposobów udzielania pomocy. Na samym początku należy sprawdzić, czy drogi oddechowe są drożne. Jeśli tak, należy skorzystać z podanych sposób na pierwszą pomoc:

  • Pierwszy sposób to dmuchnięcie w okolice nosa i górnej wargi dziecka. Ma to pomóc w dotarciu powietrza do układu oddechowego dziecka i sprowokowanie normalnego oddychania. To podstawowy i najszybszy sposób na ratunek dla dziecka, który często okazuje się skuteczny.
  • Drugi sposób to zmiana pozycji dziecka. Jeśli dziecko ma bezdech w pozycji pionowej, należy mocno przytulić się do siebie, objąć główkę oraz dół pleców i pupę, a następnie się pochylić gwałtownie. Jeśli dziecko leży, trzeba je energicznie podnieść. Zmiana pozycji pozwoli odetkać drogi oddechowe.
  • Trzeci sposób to gilgotanie po stopie lub delikatne uszczypnięcie. Stymulacja dziecka sprawi, że skupi ono uwagę na czym innym i zacznie oddychać. Odradzane są klapsy.
  • Czwarty sposób to pochylenie dziecka do przodu i poklepanie go po plecach.
  • jeśli po zastosowaniu powyższych sposób nie zauważymy reakcji dziecka, należy wezwać pogotowie i przystąpić do reanimacji. Po ułożeniu dziecka na plecach, wykonujemy pięć wdechów, obejmując nos i usta dziecka. Następnie opuszkami dwóch palców uciskamy klatkę piersiową na wysokości mostka. Należy wykonać w sekwencji 15 uciśnięć na 2 wdechy. Czynność należy kontynuować aż do momentu, gdy dziecko zacznie samodzielnie oddychać lub do przyjazdu pogotowia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje