Czyrak ucha – objawy, przyczyny, leczenie

Czyrak ucha - objawy, przyczyny, leczenie

Czyrak ucha jest przypadłością, która może przytrafić się pacjentowi w przypadku intensywnego czyszczenia ucha lub jego drapania. Dochodzi do niej na skutek infekcji bakteryjnej gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Objawami, jakie towarzyszą tej przypadłości, są intensywny ból ucha promieniujący od ucha do zębów. Aby możliwe było zdiagnozowanie czyraku konieczne, jest badanie otolaryngologiczne.

Objawy czyraka

Silny ból ucha jest najczęstszym objawem czyraka ucha. Jeśli pacjent obserwuje u siebie intensywną jego bolesność powinien, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Innym sygnałem, który może świadczyć o czyraku jest duża wrażliwość skóry wokół miejsca infekcji bakteryjnej. Dodatkowo można zauważyć również obniżenie się poziomu tkanki tłuszczowej wokół zarażonego miejsca. Pacjenci, którzy cierpią na czyraka mogą mieć problemy ze spokojnym snem. Zwłaszcza, gdy kładą się na boku, którego ucho jest zakażone. Możliwe jest również promieniowaniu bólu aż do stawu skroniowo-żuchowego, co utrudnia otwieranie szczęki.

Innymi dokuczliwymi objawami, na które skarżą się pacjenci cierpiący na czyraka ucha jest wysoka gorączka i dreszcze. Dlatego czasami czyrak może być mylony z zapaleniem ucha. Organizm sygnalizuje zakażenie powiększonymi węzłami chłonnymi, zmęczeniem, a – skrajnych sytuacjach – nawet utratą słuchu. Jest ona jednak chwilowa i stanowi efekt zapychania się kanału słuchowego z powodu rośnięcia czyraka.

Skąd bierze się czyrak ucha?

Czyraki nie pojawiają się jedynie w uchu. Tak naprawdę mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Są one powiązane z bakteriami paciorkowca lub gronkowca i czerwonymi wykwitami na ciele, które te drobnoustroje mogą powodować. Zaczerwienienia mogą powstawać w okolicach uszkodzonej skóry, zatkanych porów, czy wrośniętych włosków. Czyraki mogą pojawić się u każdego. A punktem zapalnym do ich rozwoju jest naruszanie uszkodzonej skóry ostrymi narzędziami lub drapanie. Należy tego unikać, jeśli chcemy uchronić się przed niepożądanymi zmianami. Na czyraki bardziej podatne są osoby w stanach obniżonej odporności, z chorobami przewlekłymi, czy też niedożywione i z niedoborami witamin w organizmie.

Leczenie czyraka ucha

Współczesna laryngologia dysponuje metodami, które umożliwiają szybkie pozbycie się problemu, jakim niewątpliwie są czyraki. W skrajnych przypadkach czyraki mogą osiągać naprawdę spore rozmiary. Lekarz dobiera leczenie do rodzaju czyraka, jak i jego wielkości. Jeśli zmiany nie są zbyt duże, zmiana nie wymaga konsultacji lekarskiej – organizm sam sobie z nią poradzi. Specjalista – gdy ból jest duży – może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych lub przepisać antybiotyk, który uniemożliwi dalszy rozwój zakażenia. Nieduże czyraki można smarować maścią ichtiolową, która umożliwi wydostanie się treści zmiany na zewnątrz i tym samym przyspieszy gojenie. Duże czyraki mogą wymagać nacięcia. Po zabiegu ból ustępuje, a rana goi się. Należy wystrzegać się wyciskania czyraków, gdyż może to prowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje