Choroba lokomocyjna (kinetoza) – przyczyny, objawy, metody zapobiegawcze

kobieta cierpiąca na nudności z powodu choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna u dzieci to relatywnie częste zjawisko, ale kinetoza występuje także u osób dorosłych i nawet u zwierząt. Warto zastanowić się nad tym, co przyczynia się do powstania tego schorzenia, jakie daje specyficzne symptomy i co można zrobić, aby zapobiec ich wystąpieniu. Dla osób z kinetozą jazda samochodem, autobusem, pociągiem lub tramwajem staje się wręcz utrapieniem, to samo dotyczy lotu samolotem czy rejsu statkiem. Na szczęście można przyjąć lek na chorobę lokomocyjną, który pozwoli uchronić się przed nieprzyjemnymi objawami i spokojnie odbyć podróż.

Z czego wynika i jakie daje choroba lokomocyjna objawy?

Trudno mówić o przyjemnej podróży, jeśli towarzyszy jej szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci potrafi zamienić wakacje w koszmar. Niestety kinetoza może dotyczyć każdego z wyjątkiem niemowlaków. Choroba lokomocyjna pojawia się już zwykle u dwuletniego dziecka, objawy ustępują w dużej mierze po ukończeniu szóstego roku życia. Oczywiście może ona rozwinąć się dopiero w okresie nastoletnim lub nawet u osoby dorosłej. Cechuje się szeregiem uporczywych objawów w postaci nudności, wymiotów, zmęczenia, braku łaknienia, bladości skóry, bólów i zawrotów głowy. Charakterystycznymi symptomami są także zimne poty i nadwrażliwość na odczuwane zapachy.

Każdy organizm reaguje nieco inaczej, u niektórych pojawiają się tylko pojedyncze objawy o niewielkim nasileniu, a u drugich cały zespół dolegliwości uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Warto też zaznaczyć, że symptomy kinetozy nie zawsze występują podczas jazdy każdym środkiem transportu. U niektórych pojawiają się one tylko podczas podróżowania autobusem, autem lub pociągiem. Zdarzają się nawet przypadki choroby lokomocyjnej podczas jazdy na koniu lub przejażdżki w parku rozrywki. Następuje to w momencie konfliktu informacyjnego i pobudzenia systemu immunologicznego. Jeśli narząd wzroku przekazuje mózgowi informację o ruchu, ale błędnik odpowiedzialny za równowagę nie zauważa zmiany ułożenia ciała, to niestety skutkuje to wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów. Za pojawienie się kinetozy w dużym stopniu odpowiadają uwarunkowania biologiczne.

Czy choroba lokomocyjna jest uleczalna?

Nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej skutecznie można łagodzić różnymi metodami. Trudno natomiast skutecznie i na zawsze wyleczyć się z niej. Dowiedziono, że choroba lokomocyjna może wrócić do człowieka w różnych momentach życia, nawet w dorosłych wieku. Dlatego warto znać sposoby jej łagodzenia, a w razie konieczności spróbować zmienić środek transportu. Ciekawostką jest bowiem, że w zależności od osoby, choroba może objawić się w niektórych środkach transportu, a w innych nie.

Czy choroba lokomocyjna mija wraz z wiekiem?

Małe dzieci w wieku od 3-12 lat bardzo często cierpią na chorobę lokomocyjną podczas podróży. Można zauważyć zależność, że w okresie dojrzewania kinetoza mija. Czy oznacza to, że choroba lokomocyjna mija wraz z wiekiem? Na pewno można zaobserwować zmniejszenie dolegliwości wraz z wiekiem. Choroba jednak może powrócić niespodziewanie w różnych sytuacjach. Obserwuje się to najczęściej u kobiet, zwłaszcza kobiet ciężarnych.

Czy choroba lokomocyjna jest dziedziczna?

Dziedziczna podatność na chorobę lokomocyjną jest możliwa, choć nie udowodniono tego. Bardzo możliwe, że część dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną jest bardziej wrażliwa. Występowanie nieprzyjemnych objawów może być również efektem skojarzenia podróży z wcześniejszymi niemiłymi doświadczeniami – kołysaniem, turbulencjami. Stres może nasilać objawy kinetozy.

Czy choroba lokomocyjna występuje tylko podczas jazdy samochodem?

Niestety nie. Należy być przygotowanym na to, że nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej mogą pojawić się także podczas podróży samolotem, statkiem. Kinetoza nie jest bowiem zależna od rodzaju transportu, a jej objawy nasilają się przy niejednorodnym ruchu (czyli np. przy gwałtownym hamowaniu, przyśpieszeniu, częstej zmianie kierunku czy podczas kołysania).

Skuteczne sposoby radzenia sobie z chorobą lokomocyjną

Jeśli u kogoś występuje choroba lokomocyjna, to warto dobrze się przygotować do podróży, aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Zaleca się zjeść przed podróżą posiłek lekkostrawny, powinien mieć on małą objętość. Zaleca się pić schłodzoną wodę mineralną. Ważny jest także wypoczynek, warto się przez chwilę zdrzemnąć. Znaczenie ma to, aby się wyciszyć, zachować spokój. Nerwowa atmosfera tylko nasila objawy. Warto też na wszelki wypadek zażyć tabletkę przeciw chorobie lokomocyjnej. Powinno się to zrobić na około pół godziny przed podróżą. Kolejną dawkę można przyjąć po około sześciu godzinach, jeśli będzie taka potrzeba. W aptece dostępne są leki na kinetozę o działaniu antyhistaminowym, przeciwwymiotnym, uspokajającym.

Osoby borykające się z chorobą lokomocyjną powinny siadać przodem do kierunku jazdy. Zaleca się patrzenie na horyzont, należy zadbać o dostęp do świeżego powietrza. Unikać powinno się czytania, grania w gry i rozmawiania. Bardzo ważne jest także to, aby nie dochodziło do gwałtownego hamowania ani przyspieszania w trakcie podróży. Podczas jazdy nie powinno się niczego jeść, warto jednak pić wodę niegazowaną. Zadbać należy również o wygodny strój, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Nic nie powinno uciskać. W sprzedaży znajdują się także specjalne opaski uciskowe na chorobę lokomocyjną. Zakłada się je na nadgarstki, jest to skuteczna metoda akupresury. Unikać należy dodatkowych bodźców, trzeba robić częstsze postoje.

Przeczytaj także: Niestrawność. Diagnostyka i sposoby leczenia 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje