Choroby dróg żółciowych

zapalenie dróg żółciowych

Najczęstsze choroby dróg żółciowych

Nie wszyscy wiedzą jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywają drogi żółciowe. Dopiero, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości, zastanawiamy się czy można było temu zapobiec. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby dróg żółciowych i jakie objawy powinny nas zaalarmować.

Jak funkcjonują drogi żółciowe

Żółć jest potrzebna w procesie trawiennym do emulgacji tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Produkowana jest w wątrobie i stąd drobnymi kanalikami, które łączą się w dwa większe, przesyłana jest do woreczka żółciowego, który jest swoistego rodzaju magazynem żółci. W momencie spożywania pokarmu już za pomocą jednego kanału połączonego z kanałem trzustkowym przesyłana jest do dwunastnicy.

Czasami jednak dochodzi do zaburzenia prawidłowej pracy dróg żółciowych, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, które są oznaką rozwoju choroby dróg żółciowych.

Kamica żółciowa

To najczęściej występująca choroba związana z drogami żółciowymi. Dochodzi do niej wskutek zagęszczenia żółci i wytrącenia się kamieni. Najczęściej następuje to w pęcherzyku żółciowym lub drogach zewnątrzwątrobowych. Bardzo rzadko występuje kamica wewnątrzwątrobowa.

Na ryzyko zachorowania na kamicę nerkową narażone są szczególnie:

  •  osoby po 40 r.ż.,
  •  kobiety,
  •  osoby otyłe,
  •  chorzy na cukrzycę,
  •  osoby gwałtownie odchudzające się,
  •  chorzy na mukowiscydozę.

Leczenie kamicy żółciowej polega na udrożnieniu dróg żółciowych. Może być wykonane metodą endoskopową (małe kamienie) lub podczas klasycznej operacji chirurgicznej, czasami konieczne jest wycięcie woreczka żółciowego.

Nowotwory dróg żółciowych

Nowotwory dróg żółciowych nie są częste, na 100 000 zdarza się 1-2 przypadków. Ze względu na umiejscowienie dróg żółciowy w pobliżu bardzo ważnych organów, leczenie operacyjne jest niezwykle trudne i wykonywane w specjalistycznych klinikach. Celem operacji jest usunięcie guza (o ile to możliwe) lub umożliwienie odpływu żółci za pomocą drenów.

W większości przepadków stosuje się chemioterapię. Drogi żółciowe choroby są trudne do leczenia przede wszystkim ze względu na późne rozpoznanie, w początkowym okresie nie dają oczywistych objawów.

Choroby dróg żółciowych objawy

Trudność leczenia chorób dróg żółciowych polega przede wszystkim na tym, że początkowo nie dają żadnych objawów. Dopiero w stanie zaawansowanym pojawiają się:

  •  bóle w lewym w podżebrzu,
  •  gorączka,
  •  nagły spadek wagi,
  •  bóle brzucha,
  •  świąd skóry,
  •  żółtaczka.

Ta ostatnia jest efektem zastoju żółci w drogach żółciowych i najczęściej leczona jest farmakologicznie.

Rozpoznanie problemów z zaleganiem żółci jest trudne, ponieważ nie daje objawów. Najczęściej następuje przypadkowo podczas wykonywania badań związanych z innymi dolegliwościami, np. podczas USG lub rezonansu magnetycznego. Czasami na nieprawidłowości mogą wskazywać także nieprawidłowe wyniki badań enzymów wątrobowych oraz bilirubiny, jak ALP, ALT, ASP.

W przypadku chorób związanych z prawidłowym funkcjonowaniem dróg żółciowych poza leczeniem konwencjonalnym, bardzo pomocna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim zmniejsza dolegliwości bólowe, odciąża cały układ pokarmowy.

Dieta ta powinna być lekkostrawna z ograniczoną ilością tłuszczy, błonnika, cukrów prostych, kwaśnych produktów, które podrażniają woreczek żółciowy. W przypadku wystąpienia objawów związanych z drogami żółciowymi, należy skonsultować się z gastroenterologiem.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację