Chrapanie w ciąży – czy może być niebezpieczne?

kobieta w ciąży chrapiąca podczas spania

Zdecydowanej większości osób wydaje się, że chrapanie nie może być niebezpieczne. Opisywane schorzenie jest ignorowane nawet przez wielu lekarzy, co stanowi ogromny błąd. Na szczególną uwagę zasługuje chrapanie w ciąży – u wielu kobiet problemy z oddychaniem podczas snu pojawiły się dopiero w stanie błogosławionym. Nierzadko jest to jedynie okres przejściowy, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych informacji na ten temat, a więc warto się z nimi zapoznać.

Jakie są przyczyny chrapania w ciąży?

Chrapanie u kobiet w ciąży może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Pamiętajmy, że opisywane zjawisko dotyczy pań, u których omawiana dolegliwość nie miała miejsca wcześniej. Najczęstszym powodem chrapania w odmiennym stanie jest wzrost masy ciała. Oczywistym jest, że waga ciężarnej dynamicznie się zmienia, a wskaźnik BMI ulega zachwianiu. Intensywny przyrost tkanki tłuszczowej może zakłócić swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jakość snu spada, co niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. W niektórych sytuacjach chrapanie jest konsekwencją ucisku na przeponę. Nie można także wykluczyć zmian hormonalnych, które mogą prowadzić do m.in. obrzęków śluzówki nosa. Źródłem problemu dość często jest także woda zatrzymywana przez organizm przyszłej matki. Normalnym jest, że chrapania występuje również w okresie przeziębienia – nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że wyleczyliśmy wszystkie objawy.

Czy chrapanie w ciąży może być niebezpieczne?

Wiele pań zadaje sobie pytanie – czy chrapanie w ciąży jest groźne? Czy należy skontaktować się z lekarzem? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest to, że dobrze jest omówić niepokojące objawy ze specjalistą. Samo chrapanie nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia, jednak może obniżyć poziom regeneracji w nocy. Rano budzimy się zmęczeni oraz pozbawieni energii. Wiadomym jest, że ciężarne borykają się z wieloma dolegliwościami związanymi z odmiennym stanem, a więc muszą się wysypiać. Chrapanie u ciężarnych kobiet jest groźne w momencie, gdy przechodzi ono w bezdech senny. Dość łatwo można go rozpoznać, a więc dobrze, jeśli domownicy monitorują stan przyszłej matki. Zazwyczaj po głośny i intensywnym chrapaniu dochodzi do jego gwałtownego przerwania – z bezdechem mamy do czynienia w momencie, gdy przepływ powietrza zostanie przerwany lub ograniczony na dłużej niż 10 sekund.

Skutki chrapania w ciąży

Skutków chrapania w ciąży może być wiele – to nie tylko wyżej wspomniany bezdech senny. Może ono doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, co przekłada się na wyższe ryzyko przedwczesnego porodu. Ponadto zwiększa się stopień obciążenia kręgosłupa, co również działa na niekorzyść przyszłej matki. Zaburzenia w układzie oddechowym to nie wszystko. Bardzo często pojawiają się dysfunkcje w układzie krwionośnym, czy tez krążenia. Chrapanie w ciąży może więc zaszkodzić nie tylko ciężarnej, ale również nienarodzonemu dziecku.

Jak sobie poradzić z chrapaniem w ciąży?

Z chrapaniem w ciąży można poradzić sobie na wiele różnych sposobów, jednak nie zawsze jest to skuteczne. Warto jednak wypróbować poniższe wskazówki:

  •  Płaskie poduszki – ułatwiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co zmniejsza ryzyko chrapania.
  •  Ćwiczenia oddechu – w sieci można znaleźć wiele poradników na ten temat. Joga nie tylko pomaga nauczyć się prawidłowo oddychać, ale również redukuje stres.
  •  Inhalacje – w tym celu możemy stosować np. sól morską lub zioła.
  •  Aerozole udrażniające nos – ważne jest, aby wybrać produkt wolny od związków (xylometazolina, oxymetazolina), które mogłyby wywołać przedwczesny poród.

Wystąpienie chrapania w ciąży z pewnością należy zgłosić u lekarza prowadzącego ciążę. Należy ustalić przyczynę chrapania. Być może konieczne będzie udanie się do laryngologa i leczenie chrapania występującego w ciąży u laryngologa, aby uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje