Czym jest otoskopia?

otoskopia wziernikowanie ucha
otoskopia wziernikowanie ucha

Otoskopia, czyli wziernikowanie ucha, to jedno z podstawowych badań wykonywanych w gabinecie laryngologicznym. Wskazaniem do badania może być zaczerwienienie małżowiny usznej czy obecność wycieku z ucha. Powodem do niepokoju może być także gorączka oraz ból.

Jakie elementy tworzą ucho?

Ucho to dość skomplikowany narząd, który nie tylko odpowiada za odbieranie bodźców słuchowych, ale także stanowi element zmysłu równowagi. Ucho składa się z trzech części, czyli:

  • ucha zewnętrznego,
  • ucha środkowego,
  • ucha wewnętrznego.

Ucho zewnętrzne buduje małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny i powierzchnia zewnętrznej błony bębenkowej. W skład ucha środkowego wchodzi z kolei błona bębenkowa, jama bębenkowa, młoteczek, kowadełko i strzemiączko oraz trąbka słuchowa, czyli trąbka Eustachiusza. W uchu wewnętrznym znajdują się elementy, które odpowiadają za słuch i zmysł równowagi, w tym: ślimak, okienko owalne, okienko okrągłe, kanały półkoliste, woreczek oraz łagiewka.

Jak wygląda badanie otoskopowe?

Badanie otoskopowe, czyli wziernikowanie ucha wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego otoskopem. Otoskop wyposażony jest w urządzenie optyczne i źródło światła. Taka budowa urządzenia umożliwia dokonanie badania mającego ocenę wyglądu przewodu słuchowego zewnętrznego oraz ucha środkowego. Podczas badania wykorzystuje się również wzierniki, które dostępne są w różnych rozmiarach i wybierane zależnie od wielkości ucha pacjenta. Wąskie i niewielkie wzierniki przeznaczone są niemowląt i dzieci, natomiast większe wzierniki wykorzystywane są podczas badania szerszych dzieci starszych i dorosłych pacjentów.

Jakie są wskazania wziernikowania ucha?

Otoskopia, czyli wziernikowanie ucha powinno być wykonywane w przypadku podejrzenia choroby ucha. Dotyczy to zarówno zmian w obrębie ucha zewnętrznego, jak również ucha środkowego. Wziernikowanie ucha może wykonywać laryngolog lub lekarz przyjmujący pacjenta w poradni podstawowej opieki zdrowotnej.

Czy do otoskopii należy się przygotowywać?

Otoskopia to badanie, które nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjent powinien się zgłosić się do lekarza oraz opisać ewentualne objawy. Podczas badania pacjent siedzi na krześle, a lekarz ocenia stan obu uszu, a nie jedynie ucha objętego zmianami i dolegliwościami.

Czy otoskopia może być wykonywana u dzieci?

Tak. Otoskopia to badanie diagnostyczne, które jest bezpieczne i może być wykonywane już w przypadku niemowląt. Dzieci w wielu wypadkach płaczą i nie współpracują z lekarzem. Często zatem konieczna jest pomoc rodzica, który może uspokoić malucha i ułatwić przeprowadzenie badania. Samo badanie jest krótkie i bezbolesne.

Jak długo trwa badanie?

Wziernikowane ucha to badanie, które trwa kilka minut. W oparciu o wynik niemal natychmiast stawiana może być diagnoza. Czas badania może się wydłużać w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy nie chcą współpracować z lekarzem.

Jakie są przeciwskazania do wykonania badania?

Otoskopia jest badanie, które może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Nie ma przeciwskazań do jego wykonania, a ewentualne problemy mogą wynikać z braku współpracy małego pacjenta z lekarzem.

Jakie choroby mogą być diagnozowane podczas otoskopii?

Otoskopia, czyli wziernikowanie ucha to jedno z podstawowych badań, które umożliwia szybką diagnostykę chorób związanych z uchem zewnętrznym lub uchem środkowym. Wśród chorób, które mogą być diagnozowane podczas badania wymienia się zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. W przebiegu zapalenia pojawia się zaczerwienie ucha, któremu w wielu wypadkach towarzyszy obrzęk przewodu słuchowego. Wziernikowanie ucha umożliwia także diagnozowanie chorób ucha środkowego. Podczas badania oceniany jest wygląd błony bębenkowej, która może być zaczerwieniona. W przebiegu nieżytowego zapalenia ucha środkowego nie stwierdza się także charakterystycznego refleksu świetlnego. Pod błoną bębenkową obserwowane mogą być także ropne pęcherzyki, które pojawiają się w przebiegu ropnego zapalenia ucha środkowego. W wyniku tego rodzaju niekorzystnych zmian dochodzić może do pękania błony bębenkowej i wylewania się ropnej treści. W takich wypadkach lekarz stwierdza ropne zapalenie ucha środkowego z perforacją błony bębenkowej. Badanie otoskopowewzier umożliwia również stwierdzenie u pacjentów obecności korków woskowinowych, które mogą przyczyniać się do znacznego pogorszenia się jakości słuchu, a nawet przejściowej utraty słuchu.

Czy wykonywanie badania jest wskazane?

Badanie otoskopowe to proste i bezbolesne badanie diagnostyczne, wykonywane przez lekarza laryngologa, które umożliwia wczesne wykrywanie niekorzystnych zmian obejmujących zarówno ucho zewnętrzne, jak również ucho środkowe. Wynik przeprowadzonego badania otoskopowego uzyskiwany jest natychmiast, a zatem istnieje możliwość włączenia pacjentowi leczenia, które nie tylko szybko łagodzi nieprzyjemne objawy i dolegliwości, ale prowadzi do ustąpienia choroby. Wczesne wykrywanie choroby jest ważne i w wielu wypadkach umożliwia pełny powrót do zdrowia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje