O czym może świadczyć brązowy nalot na języku?

brązowy nalot na języku
brązowy nalot na języku

Język pełni wiele kluczowych funkcji w organizmie, w tym jest odpowiedzialny za rzucie i rozdrabnianie pokarmu. Poza tym, umożliwia rozpoznawanie i odczuwanie smaków oraz mówienie.

Jak zbudowany jest język?

Język budują mięśnie poprzecznie prążkowane. Powierzchnia języka pokryta jest błoną śluzową. Język powinien być wilgotny i różowy, a na jego powierzchni nie powinni występować żadne zmiany.

Czy nalot na języku zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Zmiany w obrębie języka mogą wynikać z odziaływania wielu czynników. Mogą one świadczyć choćby o rozwijającej się infekcji jamy ustnej. Z tego powodu wszelkie zmiany, w tym owrzodzenie, pieczenie czy dyskomfort odczuwany podczas spożywania posiłków powinny skłaniać pacjentów do konsultacji medycznej.

Zobacz inne choroby języka.

O czym mogą świadczyć zmiany na języku?

Zmiany na języku mogą mieć związek z negatywnym wpływem drobnoustrojów chorobotwórczych. Poza tym, zmieniony wygląd języka może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej czy stosowanej diecie. Nalot na języku może wynikać z nadmiernego spożywania kawy lub herbaty, a także może mieć związek z paleniem papierosów.

Jakie mogą być przyczyny brązowego nalotu na języku?

Brązowy osad na języku może pojawić się w związku z nieżytem języka. Poza tym, brązowy język może świadczyć o wrzodach żołądka i dwunastnicy. Zmiana zabarwienia języka może również następować w przypadku obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym. Brązowy osad na języku nigdy nie jedynym objawem i współwystępuje z innymi dolegliwościami świadczącymi o rozwoju tych schorzeń. Pacjenci mogą się w tym wypadku uskarżać na ból w okolicach nadbrzusza, pojawiać się mogą nudności oraz wymioty.

O czym jeszcze może świadczyć brązowy język?

Brązowy osad na języku może świadczyć o zakwaszeniu organizmu lub o jego zatruciu toksynami. Tego rodzaju zmiany mogą także powodować inne objawy, w tym częste i nawracające infekcje o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Diagnozowane może być także chroniczne zmęczenie oraz zmiany nastrojów, a także ból mięśni i kości.

Czy brązowy język może pojawiać się u palaczy?

Tak. Brązowy osad na języku to problem, z którym dość często borykają się osoby palące papierosy. W tym wypadku brązowy język stanowi rodzaj ostrzeżenia, ponieważ może mieć związek z wystąpieniem poważnych chorób dotyczących układu oddechowego. Warto dodać, że brązowy osad na języku pojawia się w sytuacji, w której organizm jest niedotleniony i otrzymuje zbyt małą ilość tlenu.

Czy nalot na języku może mieć również inny kolor?

Na języku może pojawiać się nalot w kolorze brązowym, białym lub zielonym. Biały nalot, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości, nie powinien budzić niepokoju. Zwykle ma on związek z niedostatecznym nawodnieniem organizmu lub nieprawidłową higienę jamy ustnej. W sytuacji, w której nalot znajduje się nie tylko na języku, ale również na gardle i podniebieniu i towarzyszy im ból lub owrzodzenie, wskazana jest konsultacja ze specjalistą. Zmiany tego rodzaju mogą świadczyć o grzybicy jamy ustnej. Biały język może także występować w przebiegu leukoplakii. Towarzyszyć może także liszajowi płaskiemu, anemii, szkarlatynie czy kile.

O czym może świadczyć żółty nalot na języku?

Żółty nalot na języku może mieć związek ze spożywaniem pokarmów barwiących, w tym: curry i kurkumy. Poza tym, zmiany mogą powodować słodycze oraz kawa i herbata. Należy dodać, że powstawaniu żółtego nalotu na języku sprzyjać może niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także palenie papierosów. Żółty osad na języku może mieć także związek ze stosowaną antybiotykoterapią. Żółty nalot na języku towarzyszyć może także rozwojowi infekcji w rejonie górnych dróg oddechowych. Ma to związek z tym, że pacjent borykający się z przeziębieniem na trudności z oddychaniem przez nos i zmuszony jest do oddychania przez usta. To z kolei zwiększa się możliwość namnażania się szkodliwych bakterii, które odpowiadają za występowanie nalotu na powierzchni języka. Czynnikiem, który może wywoływać niekorzystne zmiany w postaci żółtego nalotu na języku jest również grzybica jemy ustnej. Wśród objawów kandydozy wymienia się nie tylko sam nalot, ale także pieczenie w jamie ustnej, nieprzyjemne uczucie suchości w jamie ustnej, a także zaburzenia odczuwania smaku. Widoczna zmiana koloru języka może być również wynikiem rozwoju tak zwanego języka włochatego, który ma związek z nadmiernym rogowaceniem i wydłużeniem brodawek nitkowych. Żółty nalot na języku może być tak ze wynikać z zaburzeń pracy układu pokarmowego, chorób wątroby czy pęcherzyka żółciowego.

Jakie mogą być przyczyny zielonego nalotu na języku?

Zielony nalot na języku pojawia się stosunkowo rzadko. Zwykle tego rodzaju zmiany mają związek z występowaniem leukoplakii, włochatego języka czy infekcją rozwijającą się w obrębie górnych dróg oddechowych. Należy pamiętać o tym, że wśród jednych z najpoważniejszych przyczyn występowania nalotu na języku w kolorze zielonym wymienia się zmiany nowotworowym. Zwykle rak w obrębie języka objawia się nie tylko w postaci zielonego nalotu, ale także w formie innych zmian, w tym bolesnych i niegojących się ran i pęknięć błony śluzowej, którym towarzyszy stał ból języka i gardła, a także mrowienie w jamie ustnej oraz często występujące krwawienia dziąseł.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje