Biopsje – Najczęściej zadawane pytania

Nie czekaj – miej pewność !!!
Umów się na biopsję: +48 12 411 13 98

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest przede wszystkim, kiedy podczas badania (zarówno fizykalnego, jak i ultrasonograficznego – USG) lekarz uwidoczni podejrzaną zmianę. Badanie wykonuje się w diagnostyce zmian w tarczycy, węzłów chłonnych, piersi i innych narządów.

Celem badania jest określenie charakteru zmiany (czy jest złośliwa czy łagodna). Pobrany materiał komórkowy umieszcza się na szkiełku laboratoryjnym, utrwala specjalnym barwiącym preparatem i bada pod mikroskopem.

Biopsja cienkoigłowa celowana jest zabiegiem diagnostyczym polegającym na nakłuciu podejrzanego miejsca cienką igła w celu pobrania próbki komórek. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG.

Biopsję wykonuje specjalista patomorfologii w obecności radiologa który w dokłady sposób lokalizuje zmianę oraz minitoruje w niej obecność igły za pomocą USG

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Należy pamiętać aby dostarczyć wcześniejszą dokumentację medyczną: np. wynik badania USG, poprzednie wyniki badań biopsyjnych, histopatologicznych jeśli takie były wykonywane.

Badanie nie wymaga znieczulenia gdyż powoduje niewielkie dolegliwości bólowe.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest badaniem bezpiecznym. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, siniak a także tkliwość w miejscu wykonanego nakłucia.

Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji jest: ciężkie stany krwotoczne, ropna infekcja w okolicy bioptowanej, stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Zwykle czas oczekiwania na wynik waha się od 14 do nawet 21 dni. W CM PROMED wynik z biopsji otrzymuje się do 24 godzin. Istniej możliwość badania w trybie natychmiastowym- do 2 godzin od wykonania biopsji. Badanie takie jest zarezerwowane dla pacjentów onkologicznych w przypadku poważnego podejrzenia.

Biopsja w 95% przypadków pozwala w definitywny sposób określić rodzaj podejrzanej zmiany. Umożliwia wykrycie komórek nowotworowych lub podejrzanych co pozwala na szybkie podjęcie leczenia lub pogłebienia diagnostyki.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5G
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje