Endoskopowe operacje zatok FESS lub balonikowanie

Endoskopowe operacje zatok – FESS lub balonikowanie

Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ta uciążliwa dolegliwość wyróżnia się niedrożnością nosa, katarem, kaszlem oraz spływaniem powstałej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Często towarzyszą mu zaburzenia zmysłu węchu i słuchu, przytkane uszy, uczucie obrzęku twarzy i ucisk w okolicy skroni. Najczęściej wynika z nieprawidłowego procesu wentylacji, który skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego oraz zakażenia nosa. By zapobiec temu nieprzyjemnemu schorzeniu, przeprowadza się endoskopowe operacje zatok: FESS oraz tzw. balonikowanie.

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, czyli FESS, to podstawowa metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok. Poprawia naturalne mechanizmy umożliwiające wypływ wydzieliny, a w dodatku jest o wiele bardziej łagodną procedurą, niż dotychczas stosowane w medycynie: nie ma więc potrzeby rozcinania skóry i błony śluzowej pacjenta. Przywraca sprawną wentylację, zapewnia prawidłowy mechanizm oczyszczenia jam zatok i usuwa wszystkie przeszkody, które blokują drożność. Precyzyjnie likwiduje przerosty błony śluzowej, polipy oraz nieprawidłowości w strukturze kostnej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Badania wymagane do rozpoczęcia leczenia:

– rynoskopia – badanie stanu górnych dróg oddechowych oraz nosa

– endoskopia

– tomografia komputerowa zatok przynosowych

– bakteriologiczne i mikrobiologiczne badanie wydzieliny z nosa.

Balonikowanie, zwane inaczej cewnikowaniem endoskopowym zatok, to najnowsza metoda ich udrażniania. To zabieg zupełnie bezkrwawy i mało inwazyjny: dzięki zastosowaniu niewielkich, miękkich i elastycznych narzędzi delikatnie otwiera się zablokowane zatoki. W dodatku balonikowanie wyklucza usuwanie tkanek, więc zabieg nie wiąże się z zakładaniem szwów czy opatrunkami. Z tego zabiegu mogą korzystać więc wszyscy pacjenci, a w szczególności dzieci: jest bezpieczny i przebiega zupełnie bezstresowo.

Zalety balonikowania:

– bezkrwawy, nieinwazyjny

– trwa maksymalnie 1,5 godziny

– nie pozostawia żadnych blizn ani śladów

– pacjent może wrócić do domu już po 3 godzinach.

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+