Balonikowanie zatok – na czym polega zabieg?

Balonikowanie zatok to zabieg polegający na poszerzaniu ujścia zatok przy pomocy specjalnego cewnika zakończonego wytrzymałym balonikiem, który po wprowadzeniu do zablokowanego ujścia zatoki, jest napełniany płynem pod odpowiednim ciśnieniem.

W konsekwencji zatoka zostaje udrożniona, możliwe jest usunięcie zalegającej wydzieliny, a pacjentowi przywraca się możliwość prawidłowego oddychania przez nos. Balonikowanie przeprowadza się endoskopowo, dzięki czemu jest to zabieg całkowicie bezpieczny, małoinwazyjny, a przy tym prosty, szybki i skuteczny.

Co to jest balonikowanie zatok?

Zabieg balonikowania zatok, określany również jako balonoplastyka bądź balonizacja, to cewnikowanie endoskopowe zatok, dzięki któremu w sposób skuteczny i trwały udrażnia się zablokowane ujścia zatok. To metoda, którą od 2006 r. stosuje się w Stanach Zjednoczonych, a od 2008 r. także w Polsce. Do tego czasu w leczeniu zatok stosowano terapie zachowawcze, tj. farmakologiczne oraz przeprowadzano standardowe zabiegi chirurgiczne, w trakcie których usuwano fragmenty kostne oraz śluzówkowe, oczyszczając w ten sposób otwór zatoki.

Balonoplastyka to prosty zabieg, a przy tym całkowicie bezpieczny i małoinwazyjny, dzięki zastosowaniu niewielkich oraz bardzo giętkich przyrządów, które wprowadza się przez nozdrza. Przy ich użyciu w sposób niezwykle delikatny otwiera się zablokowane zatoki. Balonizacja obarczona jest niewielkim ryzykiem powikłań w porównaniu do tradycyjnych zabiegów operacyjnych. W trakcie zabiegu nie dochodzi do naruszenia ciągłości błony śluzowej wyściełającej nos i zatoki, nie usuwa się tkanek, zatem jest to metoda bezkrwawa niewymagająca cięć, szwów i opatrunków, niepozostawiająca po sobie żadnych blizn.

To zabieg, z którego mogą korzystać osoby zmagające się z objawami ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego w obrębie zatok, których przyczyną powstawania i utrzymywania się jest zwężenie otworów łączących zatoki z jamą nosową, co powoduje zaleganie wydzieliny zapalnej. Z racji tego, że zabieg balonikowania charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa oraz małą inwazyjnością, przeprowadza się go również u dzieci.

Balonikowanie zatok – na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja laryngologiczna, często połączona z badaniem endoskopowym nosa. Balonoplastykę przeprowadza otolaryngolog za pomocą endoskopu.

W czasie zabiegu, do niedrożnej zatoki lekarz wprowadza przez nos prowadnik i niewielkich rozmiarów, giętki cewnik, na końcu którego znajduje się bardzo wytrzymały balonik. Specjalista przeprowadzający zabieg kontroluje położenie cewnika przy pomocy endoskopu. Następnie balonik umieszcza się wzdłuż zablokowanego ujścia zatoki, po czym napełnia się go płynem pod ciśnieniem od kilku do kilkunastu atmosfer i w ten sposób skutecznie oraz trwale poszerza się jej ujście, a następnie wypłukuje się z jej wnętrza zalegającą wydzielinę. Po usunięciu prowadnika i cewnika wraz z balonikiem, uprzednio zablokowane ujścia zatok pozostają otwarte, dochodzi do ich drenażu i osuszenia, a co najistotniejsze – zostaje przywrócone ich prawidłowe funkcjonowanie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu i trwa on około 60 – 90 minut. Po 3 godzinach od zabiegu pacjent może wrócić do codziennej aktywności, aczkolwiek do tygodnia po zabiegu powinien unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Zabieg balonoplastyki, polegający na udrożnieniu ujścia zatok, znacznie poprawia komfort życia pacjenta, przywracając mu możliwość prawidłowego oddychania przez nos. Rezultaty zabiegu odczuwane są natychmiast po jego zakończeniu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje