Niedrożność nosa nie stanowi zagrożenia dla życia, ale utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie można cieszyć się pięknymi zapachami, nawet jedzenie nie sprawia już takiej przyjemności, gdyż nie pobudza zmysłu węchu. Oddychanie przez usta jest niekomfortowe i zwiększa ryzyko infekcji, nie mówiąc już o problemach ze snem i nawet chrapaniem. Przyczyn zatkanego nosa może być wiele, istotne będzie znalezienie pierwotnego powodu i wyeliminowanie go. Problemem może być też zatkany nos bez kataru, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Na szczęście nawet w tym przypadku są sprawdzone sposoby na udrożnienie przewodów nosowych i możliwość wzięcia pełnego wdechu.
Co może być przyczyną zatkanego nosa?
Przyczyn zatkanego nosa jest naprawdę wiele, ale głównym będzie przeziębienie. Objawem infekcji jest między innymi nieżyt nosa, co wiąże się z jego niedrożnością i wydzieliną. Błony śluzowe są objęte stanem zapalnym i obrzęknięte, co stanowi następne utrudnienie w oddychaniu i normalnym funkcjonowaniu. Kolejną przyczyną niedrożności przewodów nosowych może być alergia, co wiąże się z wodnistą wydzieliną z nosa, jego świądem, łzawieniem oczu i kichaniem. Do zatkania nosa może dojść też na skutek przyjmowania niektórych leków – mówi się wtedy o nieżycie polekowym. Nawet przyjmowanie dostępnych środków antykoncepcyjnych nierzadko staje się przyczyną niedrożnych kanałów nosowych, podobnie jak zmiany naczynioruchowe.
Przeczytaj także: polekowy nieżyt nosa (PLNN)
Do zatkania nosa może dojść nawet nas skutek suchego powietrza – jeżeli przebywa się w pomieszczeniach o zbyt malej wilgotności powietrza, bardzo łatwo o zespół suchego nosa. Niektóre czynniki drażniące typu dym, kurz czy chemikalia również mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem przez nos. Stają się one przyczyną stanów zapalnych, zaburzają pracę rzęsek, przez co niemożliwe staje się efektywne samooczyszczanie się nosa. Wiele osób boryka się z problemami z zatokami przynosowymi, co również skutkuje zatykaniem się nosa. Przyczynami zatkanego nosa mogą być polipy, skrzywienie przegrody nosowej, przerost małżowin nosowych, ciało obce w kanale nosowym, nieprawidłowa praca tarczycy, nowotwór nosa lub zatok.
Zobacz także: leczenie polipów zatok.
Jak radzić sobie przy niedrożnych przewodach nosowych? Jak odetkać nos?
W przypadku zatkanego nosa spowodowanego przeziębieniem zaleca się stosowanie inhalacji przy użyciu gorącej wody lub naparu ziołowego – świetnie sprawdza się rumianek, szałwia i tymianek. Można też sięgnąć po gotowe preparaty, czyli spraye z wodą morską, które rozrzedzają wydzielinę, nawilżają śluzówkę nosa i niwelują obrzęki. Przy uporczywym katarze pomocne okazują się krople do nosa, ale należy stosować je z umiarem, bo ich nadużywanie może doprowadzić wręcz do uszkodzenia błony śluzowej. W udrożnieniu nosa pomoże nawodnienie organizmu – przyjmowanie dużej ilości płynów, w tym gorącej herbaty, naparów ziołowych, rozgrzewającego rosołu. Jeżeli przyczyną zatkanego nosa jest alergia, to konieczne będzie wykluczenie alergenu i zastosowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza, które udrożnią przewody nosowe. Pomocne okazuje się też stosowanie inhalatora, szczególnie przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
Jeśli do zatykania się nosa dochodzi na skutek zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach, warto pomyśleć nad jego nawilżeniem. Świetnie sprawdzają się dyfuzory czy po prostu nawilżacz powietrza, ewentualnie rozłożenie na kaloryferach wilgotnych ręczników. Jeżeli powodem zatkanego nosa są dym, kurz czy chemikalia, to trzeba wykluczyć czynniki drażniące ze swojego otoczenia, aby móc w końcu odczuć ulgę. W przypadku zatykającego się nosa z powodu problemów z zatokami, nie pozostaje nic innego, jak je wyleczyć. Z domowych sposobów pomogą ciepłe okłady, inhalacja i sauna. Przy nasilonych i długo utrzymujących się objawach konieczna może być antybiotykoterapia, czasem nawet zabieg operacyjny.