Ostre zapalenie trzustki- Co je wywołuje i jak się objawia

Ostre zapalenie trzustki

ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki to problem, który wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej. Niestety w obecnych czasach coraz więcej osób ma problem z tym narządem. Spowodowane jest to między innymi niewłaściwą dietą. Warto dowiedzieć się, jak objawia się ostre zapalenie trzustki.

Przyczyny ostrego zapalenia trzustki

Okazuje się, że ostre zapalenie trzustki jest wynikiem zbyt wczesnej aktywności proenzymów trzustkowych, które nierzadko prowadzą do samotrawienia tego narządu. Co istotne, w około 80 proc. przypadków ostre zapalenie trzustki związane jest z chorobami dróg żółciowych. Mowa tutaj na przykład o kamicy żółciowej. Innym powodem takiego stanu jest nadużycie alkoholu. Bardzo dużo osób zastanawia się, czym jest ostre zapalenie trzustki. Specjaliści wskazują, iż jest to zaburzenie, które dotyczy mechanizmów hamujących bądź stabilizujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki, czego efektem jest aktywacja enzymów w okolicy tego narządu. Trzeba wiedzieć o tym, że enzymy te powodują, iż trzustka, a także sąsiadujące z nią organy zostają samotrawione. Jest to bardzo poważny stan, który może prowadzić nawet do śmierci. Może pojawić się wewnętrzny krwotok, który wywołany jest trawieniem ścian naczyń krwionośnych, a ponadto przewodu pokarmowego przez aktywne enzymy znajdujące się w ludzkim organizmie.

Funkcje trzustki

Warto dodać, że trzustka to narząd, który odpowiada za produkcję soku trzustkowego oraz hormonów wpływających na gospodarkę węglowodanową ludzkiego organizmu. Jak się okazuje, sok trzustkowy odprowadzany jest z trzustki z dwunastnicy, w której bierze udział w trawieniu tłuszczu, a ponadto białka z pożywienia. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że w nieprawidłowych warunkach może dojść nawet do samotrawienia trzustki, a także wielu pobliskich tkanek. Jest tak, ponieważ aktywują się proenzymy w obrębie tego organu. Każdy powinien wiedzieć, że samotrawienie powoduje automatycznie miejscowy stan zapalny w okolicy trzustki, co jest bardzo groźne. Do tego może pojawić się stan zapalny ogólny, kiedy uszkodzone zostają też inne organy. Jak się okazuje, stan zapalny powstaje poprzez przedwczesną aktywację wszelakich proenzymów. Ostre zapalenie trzustki zawsze wymaga pilnej interwencji medycznej. Jest to bardzo groźny stan, który zagraża nawet życiu.

Przebieg ostrego zapalenia trzustki

Należy wiedzieć o tym, że ostre zapalenie trzustki w wielu przypadkach ma dość łagodny przebieg. Jednakże zdarzają się też przypadku śmiertelne. Przeważnie ich odsetek to około 20-30 proc. Warto dodać, że do śmierci pacjenta dochodzi bardzo wcześnie, bowiem nawet po tygodniu od pojawienia się pierwszych objawów ostrego zapalenia trzustki. Śmierć spowodowana jest niewydolnością wielonarządową. Istotne jest to, że zgon pacjenta może pojawić się też przez sepsę w trzecim tygodniu choroby, która nierzadko prowadzi do silnej reakcji zapalnej organizmu i tym samym zakażenia. Może ono spowodować niewydolność bądź zaburzenie czynności ludzkich organów.

Jak zapobiegać chorobie?

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny ostrego zapalenia trzustki. Okazuje się, że na zapalenie trzustki o ciężkim przebiegu może mieć wpływ praktycznie każdy faktor, który poprzez uszkodzenie pęcherzyków tego organu skutkuje kłopotami w wydzielaniu enzymów, co często bywa tragiczne w skutkach. Specjaliści wskazują na to, że u większości pacjentów choroba pojawia się jako powikłanie kamicy żółciowej, a dodatkowo przez nadmierne spożycie alkoholu. Dlatego przede wszystkim trzeba postawić na zdrową dietę. Dzięki temu można zadbać o prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Inną przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być zakażenie wirusowe, uraz w obrębie jamy brzusznej, a także przyjmowanie pewnych leków. Do tego trzeba również doliczyć powikłania po badaniu dróg żółciowych oraz trzustki, a także zarażenie glistą ludzką. Innym powodem pojawiania się ostrego zapalenia trzustki są dolegliwości autoimmunologiczne oraz wszelkie mutacje genów.

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Warto trochę powiedzieć o częstotliwości pojawiania się ostrego zapalenia trzustki. Jak się okazuje, uzyskanie wiarygodnych informacji nie jest takie proste, bowiem w przypadku, gdy lekarz nie przeprowadzi właściwych testów, schorzenie może pozostać nierozpoznane. Co ciekawe, w wielu zakątkach świata zapadalność na ostre zapalenie trzustki waha się od 10 do 45 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w czasie roku. Jednakże od kilku lat obserwowany jest wzrost liczby zachorowań na ostre zapalenie trzustki, co jest przede wszystkim spowodowane coraz gorszą jakością pożywienia. Innym powodem jest kamica żółciowa. Dlatego każdy powinien dbać o dietę oraz regularnie badać swoje ciało. Objawem ostrego zapalenia trzustki jest między innymi nagły, silny ból w nadbrzuszu, który nierzadko promieniuje do pleców. Przeważnie utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. Do tego trzeba doliczyć bardzo intensywne wymioty oraz wstrzymanie oddawania gazów czy stolca. Innym objawem ostrego zapalenia trzustki jest dość szybko narastające wzdęcie brzucha, spadek ciśnienia tętniczego oraz przyspieszenia tętna. Żeby zabezpieczyć się przed zapaleniem trzustki, warto ograniczyć spożywanie alkoholu.

W celu umówienia wizyty u gastrologa lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację