Rak krtani – przyczyny, objawy, skuteczne leczenie

badanie na raka krtani

Rak krtani zlokalizowany jest w obrębie głowy oraz szyi. Jest on zaliczany do grupy nowotworów złośliwych. W zdecydowanej większości przypadków zmiany chorobowe pojawiają się na strunach głosowych lub w ich pobliżu. Znacznie rzadziej występują poniżej strun. Należy wiedzieć, że nowotwór krtani może nieść za sobą wiele groźnych przerzutów (m.in. do węzłów chłonnych). Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje omawianą chorobę. Czynnikiem zwiększającym jej wystąpienie jest palenie tytoniu, a także spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Trzeba jednak podkreślić, że rak krtani występuje również u osób prowadzących zdrowy tryb życia. Nie zawsze możliwe jest trafne określenia podłoża schorzenia.

Nowotwór krtani – częstotliwość występowania choroby

Rak krtani stanowi około 2% wszystkich chorób nowotworowych o złośliwym przebiegu. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to najpowszechniejsza odmiana nowotworu występująca w obrębie głowy i szyi. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn po 40 roku życia. Należy jednak pamiętać, że może ona rozwinąć się niezależnie od wieku czy płci.

Rak krtani objawy

Nowotwór złośliwy krtani niesie za sobą wiele różnych objawów. Każdy przypadek jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Duże znaczenie ma również stadium rozwoju choroby. Do lekarza należy zgłosić się natychmiast po rozpoznaniu niepokojących dolegliwości.

Do najczęstszych objawów nowotworu krtani można zaliczyć m.in.:

  • chrypkę;
  • trudności z połykaniem (dysfagię);
  • ból podczas przełykania;
  • duszności;
  • ból ucha;

Umiejscowienie oraz nasilenie dolegliwości nie jest identyczne. Warto jednak wspomnieć, że u wielu pacjentów chrypka była jednym z pierwszych objawów raka krtani. Duszności, a także problemy z połykaniem mogą świadczyć o zaawansowanym stadium choroby. Im wcześniej nastąpi diagnoza, tym lepiej.

Powodem do niepokoju może być uciążliwa chrypka, która pomimo leczenia utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do poradni laryngologicznej. Oczywiście dotyczy to również innych dolegliwości, które negatywnie wpływają na komfort codziennego życia. Nie należy czekać na nasilenie się objawów!

Rak krtani diagnoza

Pierwszym etapem diagnozy choroby nowotworowej krtani jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Następnie konieczne jest wykonanie badań laryngologicznych (szczególnie badanie układu chłonnego szyi). W większości przypadków lekarz zleca badanie USG, laryngoskopię bezpośrednią oraz pobranie biopsji. Ostateczna diagnoza możliwa jest po analizie pobranego wycinku. Badania obrazowe umożliwiają określenie lokalizacji oraz rozmiaru zmian chorobowych. W tym celu wykonuje się rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową.

Rak krtani leczenie

Leczenie raka krtani wymaga najczęściej zabiegów operacyjnych oraz radioterapii. Plan leczenia ustalany jest w sposób indywidualny na podstawie otrzymanych wyników badań. Nie bez znaczenia jest również wiek pacjenta, a także ogólny stan zdrowia. Choroby towarzyszące znacząco utrudniają ten proces, a nawet mogą doprowadzić do nagłego zgonu. Dobór metod leczenia zależy także od obecności i lokalizacji przerzutów. Nie można zapomnieć o tym, że chory może nie wyrazić zgody na zaproponowane sposoby walki z komórkami rakowymi.

Rak krtani we wczesnym etapie jest najczęściej leczony metodami operacyjnymi lub radioterapią. W zaawansowanym stadium zwykle łączy się obie metody. Nie każdy pacjent może przejść zabieg operacyjny – w takiej sytuacji wdrażana jest chemioradioterapia.

Leczenie operacyjne nowotworu krtani polega na całkowitym lub częściowym usunięciu krtani. Trzeba wiedzieć, że pacjenci po całkowitym usunięciu krtani nie mogą oddychać fizjologicznie. Konieczne jest wykonanie przetoki tchawicznej, do której zakładana jest rurka tracheotomijna. Wspomniany zabiec skutkuje także bezgłosem, więc niezbędna jest rehabilitacja głosu i mowy.

Rak krtani – szanse na przeżycie

Przebieg leczenia choroby nowotworowej krtani zależy od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma umiejscowienie guza, a także stadium zaawansowania schorzenia. Wystąpienie przerzutów znacząco utrudnia powrót do zdrowia. Niektóre choroby współistniejące zmniejszają szansę na wyleczenie nowotworu. Szacuje się, że pacjenci z rakiem krtani mają 66% na przeżycie pięciu lat.

Rak krtani – postępowanie po zakończeniu leczenia

Zakończenie leczenia nowotworu krtani nie oznacza końca choroby. Rak złośliwy ma charakter nawracający – właśnie dlatego niezbędne jest systematyczne wykonywanie badań kontrolnych. W pierwszych latach powinny one odbywać się raz na 1-3 miesiące. Im dłużej nie odnotowano żadnych niepokojących zmian, tym rzadziej konieczne są badania. Minimum raz do roku należy przeprowadzić badanie USG szyi oraz jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej. Należy także pamiętać o rehabilitacji głosu (szczególnie po całkowitym wycięciu krtani). Oczywiste jest, że tryb życia chorego musi się zmienić. Pacjent, który chce uniknąć nawrotu choroby, ma obowiązek zrezygnowania z używek oraz niezdrowych nawyków.

Przeczytaj również: Szybka diagnostyka nowotworowa

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje