Syndrom suchego nosa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

kobieta zmagająca się z suchym nosem

Suchy nos nie jest zwykle powodem do zmartwień. Najczęściej jest to jedynie chwilowa dolegliwość, która stanowi skutek długotrwałego przebywania w klimatyzowanym wnętrzu lub nadużywania kropli do udrażniania dróg oddechowych. Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się dość długo, warto jest upewnić się, że nie jest on objawem choroby.

Nie bez znaczenia są również inne symptomy, które występują równolegle. Mowa tutaj o m.in. obrzęku śluzówki, katarze, kichaniu, swędzeniu wnętrza nosa, problemach z oddychaniem, a nawet krwawieniu z nosa. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z laryngologiem, który po przeprowadzeniu badań dokona trafnej diagnozy, a także określi przebieg leczenia.

Sucha śluzówka nosa – co może być przyczyną?

Masz uczucie suchości w nosie, przez co niemal przez cały czas czujesz dyskomfort? Na początku należy ustalić potencjalną przyczynę tego zjawiska. W zdecydowanej większości przypadków z jej eliminacją można poradzić sobie samodzielnie. Nie zawsze wymagana jest wizyta lekarska, co stanowi niewątpliwy plus. Poniżej opisano najczęstsze powody przesuszonej śluzówki nosa.

  • Zbyt suche powietrzezespół suchego nosa nierzadko nasila się w trakcie sezonu grzewczego. Przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje bardzo wysoka temperatura może doprowadzić do wystąpienia opisywanej dolegliwości. Dotyczy to również wnętrz klimatyzowanych, a także wentylowanych. Niekorzystnym jest utrzymywanie poziomu wilgotności poniżej 30% (optymalna wartość to 40-60%). W przypadku zbyt suchego powietrza zalecane jest spożywanie zwiększonej ilości wody. Doskonałą opcją jest także zakup nawilżacza, który korzystnie wpływa na mikroklimat panujący w pomieszczeniu. Jednym z domowych sposobów jest rozwieszenie na kaloryferach mokrych ręczników. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które można zastosować np. podczas przebywania w obiektach noclegowych.
  • Dym papierosowy – nie każdy wie, że dym papierosowy działa drażniąco na śluzówkę nosa. Właśnie dlatego osoby palące lub przebywające w towarzystwie palaczy są bardziej narażone na zespół suchego nosa. Podstawą jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Najlepiej zaprzestać palenia tytoniu w domu. Warto wspomnieć, że palenie na balkonie nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ dym może przenikać do wnętrza pomieszczenia przez uchylone drzwi lub okno.
  • Kurz, pył, opary chemikaliówzespół suchego nosa może pojawić się nawet na skutek sprzątania. Nierzadko występuje on u ekspedientów drogerii czy też pracowników zakładów przemysłowych. Jeśli niemożliwe jest wyeliminowanie drażniących związków, to warto pomyśleć o wysokiej klasy maseczkach, które zmniejszają ryzyko ich przenikania do dróg oddechowych.
  • Skrajne temperatury suchość nosa może wystąpić w wyjątkowo upalne oraz mroźne dni. Zwykle dolegliwość mija samoistnie wraz z ustabilizowaniem się warunków pogodowych.
  • Niektóre leki – mowa tutaj w szczególności o kroplach do udrożnienia nosa, które prze wiele osób są nadużywane. Nie można jednak nie wspomnieć także o środkach na alergie, a także wielu innych medykamentach.

Zobacz także: na czym polega rynoskopia nosa?

Choroby wywołujące suchość nosa

Suchość nosa może być symptomem wielu chorób, takich jak np.:

  •  zaburzenia hormonalne,
  •  zespół Sjögrena,
  •  jatrogenny nieżyt zanikowy nosa (tzw. zespół pustego nosa),
  •  infekcje dróg oddechowych,
  •  kiła,
  •  reumatoidalne zapalenie stawów,
  •  niedobory witamin,
  •  grzybica,
  •  niedoczynność tarczycy.

Zobacz także: niedrożność nosa najczęstsze przyczyny

Zespół suchego nosa – jak leczyć

W zdecydowanej większości przypadków suchy nos nie wymaga leczenia. Należy jedynie pamiętać o nawilżaniu śluzówki. W tym celu można wykorzystać parafinę, która natłuszcza. Godne polecenia są również inhalacje np. z olejku tymiankowego. W przypadku diagnozy choroby konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, a jego przebieg ustala laryngolog.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje