Tamponada nosa – co warto wiedzieć na ten temat?

Krwawienie z nosa to nieszczególnie przyjemna sprawa. Zwłaszcza kiedy nie daje się go opanować. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek tego doświadczył. Istnieje kilka metod zatamowania takiego krwawienia, ale jedną z najskuteczniejszych jest tamponada nosa. Na czym ona polega i z czym się wiąże? Warto też przyjrzeć się nieco bliżej najważniejszym przyczynom powstawania krwawień.

tamponada nosa
tamponada nosa

Co to jest tamponada nosa?

Tamponada nosa jest sposobem na zatamowanie krwawienia z jamy nosowej. Do wnętrza jamy nosowej wprowadza się specjalne tampony, które ją wypełniają i tym samym blokują możliwość dalszego krwawienia. Tamponadę stosuje się w sytuacjach, w których krwawienie jest duże i nie ustaje po zastosowaniu niej inwazyjnych metod. Do jamy nosowej lekarz wprowadza odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru tampony nosowe.

W niektórych przypadkach może być użyty nasączony żelem antybakteryjnym seton, jednak jest to metoda mniej polecana. Istnieją też materiały w pełni wchłanialne, które mogą być wprowadzone do jamy nosowej zamiast tamponów. Ich zastosowanie jest jednak na chwilę obecną ograniczone ze względu na wysoką cenę, choć w opinii pacjentów jest to metoda wiążąca się ze stosunkowo najmniejszym dyskomfortem. W przypadkach, gdy zastosowanie zwykłej tamponady nie przynosi pożądanego skutku, używane są balony nosowe, albo odpowiednio dobrane cewniki Foleya (używane przede wszystkim do cewnikowania pęcherza moczowego).

Jakie są najważniejsze rodzaje tamponady nosa?

Zasadniczo wyróżnia się dwa główne rodzaje tamponady nosa. Tamponadę przednią wykonuje się przez nozdrza. Materiał użyty do jej wykonania wypełnia nos i jamę nosową, a w szczególności jej przednią część. Jeżeli krwawienie występuje przede wszystkim w tylnej części jamy nosowej, co związane jest ze spływaniem krwi do gardła, wykonuje się tamponadę nosową tylną. Polega ona na zamknięciu przy pomocy tamponów albo balonu nosowego drożności jamy nosowej od strony nosogardła. Tak wykonaną tamponadę zawsze uzupełnia się tamponadą przednią.

W jakich sytuacjach należy zastosować tamponadę nosa?

W przypadku wystąpienia krwawienia z nosa, w pierwszej kolejności używa się prostych metod w celu jego zatamowania. Najczęściej ograniczają się one do tymczasowego zablokowania drożności nozdrzy i zastosowania zimnych okładów. Jeżeli krwawienie nie ustępuje przez dłuższy czas (dłużej niż 20 minut) albo od razu jest to krwawienie obfite, to jest to wskazanie do wykonania tamponady.

Zobacz także: Jak postępować w przypadku złamania nosa?

Czy tamponada nosa boli?

Wielu pacjentów zadaje sobie z niepokojem pytanie o to, czy tamponada nosa boli. Zabieg ten jest nieprzyjemny i pacjenci uskarżają się na spory dyskomfort, zwłaszcza na początku. Odczucia te jednak raczej nigdy nie są opisywane jako ból. Pacjent po wykonaniu tamponady będzie odczuwał ucisk i niepokój związany z obecnością ciała obcego w jamie nosowej. O wiele gorsze odczucia towarzyszą wykonywaniu tamponady tylnej, dlatego też wykonuje się ją zazwyczaj po zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Zobacz także: Inne zabiegi laryngologiczne wykonywane w naszym Centrum Medycznym.

Po jakim czasie usuwa się tamponadę nosa?

To, po jakim czasie będzie usunięta tamponada z nosa, zależy przede wszystkim od sytuacji pacjenta i tego, czy krwawienie ustało. Znaczenie ma również rodzaj założonej tamponady. W przypadku tamponady przedniej usunięcie następuje po maksymalnie trzech dobach. Jeżeli zakłada się również tamponadę tylną, to może ona pozostać w jamie nosowej pacjenta nawet pięć dni. Istotna różnica polega tu też na tym, że w przypadku tamponady tylnej konieczna jest hospitalizacja pacjenta do czasu jej usunięcia, a w przypadku, gdy zakładana jest ona od przodu, to może on spędzić ten czas w domu.

Najważniejsze przyczyny krwotoków z nosa

Przyczyny krwotoków z nosa mogą być bardzo różne. Dość częstym czynnikiem jest reakcja alergiczna. Krwawienie może być też spowodowane przez nadmierne przesuszenie śluzówki nosa spowodowane bardzo suchym powietrzem w pomieszczeniach, w których przebywał pacjent. Powodem może być infekcja albo mechaniczne uszkodzenie naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach silne krwawienie może być symptomem poważnej choroby, co wymaga jednak dodatkowych konsultacji laryngologicznej i pełnej diagnostyki.

Jak w domu zatamować krwotok z nosa?

W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa nie należy przechylać głowy do tyłu. To często popełniany błąd, a w dzisiejszych czasach już raczej żaden lekarz nie poleca tej metody. Jej skutkiem może być to, że krew będzie ściekać do gardła i może spowodować jego podrażnienie. Należy zadbać o uspokojenie osoby, u której pojawiło się krwawienie. Głowę trzeba pochylić do przodu i zacisnąć nos końcówki nozdrzy palcami. Nie należy ściskać mocno całego nosa, bo może to pogorszyć sytuację i spowodować, że krwotok przybierze na sile, zwłaszcza jeżeli był wywołany przesuszeniem albo mechanicznym uszkodzeniem.

Na nos i okolice należy zastosować zimny okład, najlepiej zawierający lód. Zimno spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i naturalne zatamowanie krwawienia. Jeżeli jednak krwawienie jest bardzo obfite albo utrzymuje się dłużej niż 20 minut, to nie należy czekać, tylko udać się na SOR, albo wezwać karetkę. Dodatkowo należy pamiętać, że kiedy krwotoki z nosa nie są obfite, ale powtarzają się często, to koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem celem ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy.