Wymaz z nosa – co może wykazać? Jak się przygotować do badania?

lekarka trzymająca w probówce wymaz z nosa

Wymaz z nosa nie należy do badań przeprowadzanych rutynowo. Jego wykonanie zleca lekarz, kiedy pacjent cierpi na częste infekcje górnych dróg oddechowych, a stosowane dotychczas leczenie – w tym antybiotykoterapia, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak się przygotować do takiego badania i jak wygląda jego wykonanie oraz co może wykazać.

Wymaz z nosa – kiedy warto wykonać?

Wymaz z nosa lub z nosogardzieli najczęściej wykonuje się dzieciom, rzadziej dorosłym. Wynika to z faktu, że dzieci dopiero kształtują swoją odporność – ich układ immunologiczny wciąż się rozwija i szybciej ulega zakażeniom.

Niezależnie od tego, czy będzie to dziecko czy osoba dorosła, to wymaz z nosa jest wykonywany w sytuacji, kiedy standardowe sposoby leczenia przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych nie przynoszą efektów. Wówczas badanie to pozwoli lekarzowi określić, jaki rodzaj bakterii jest odpowiedzialny za infekcję oraz wprowadzić właściwe leczenie.

W przypadku dzieci bardzo ważne jest ustalenie, czy nie doszło do zakażenia gronkowcem. Bakteria ta może u nich doprowadzić nie tylko do zatrucia pokarmowego, ale również do zespołu wstrząsu toksycznego, zapalenia mieszków włosowych, liszajca czy też
gronkowcowego zespołu oparzeniowego skóry.

Poza tym wymaz z nosa przeprowadza się nie tylko na obecność gronkowca złocistego (staphylococcus aureus), ale również paciorkowców – np. paciorkowca ropnego (Streptococcus pyogenes) czy dwoinki zapalenia płuc (streptococcus pneumoniae).

Wymaz z nosa jak się przygotować i czy boli?

Badanie to można wykonać o każdej porze dnia. A odpowiadając na pytanie, czy wymaz z nosa boli, należy podkreślić, że nie i nie należy się go obawiać. Owszem, badanie może wywołać pewien dyskomfort, ale będzie on odczuwany zaledwie kilka sekund. Wymaz z nosa polega na wprowadzeniu, dość głęboko, do nozdrza patyczka zakończonego wacikiem (tzw. wymazówki), za pomocą którego pobierany jest materiał do badania. Następnie patyczek ten wkładany jest do sterylnego pojemnika i przekazywany do laboratorium. Wymaz pobierany jest z obu nozdrzy.

Trzeba jednak pamiętać, że wymaz z nosa można wykonać 3-5 dni po odstawieniu antybiotyku, o ile był przyjmowany. Poza tym jeśli stosowane są środki przeciwbakteryjne (typu krople czy aerozole do nosa), to nie można ich zażywać na 2-3 godziny przed planowanym badaniem. Przed samym badaniem nie należy również wydmuchiwać nosa.

Wymaz z nosa wynik

Wynik przeprowadzonego wymazu z nosa lub nosogardzieli może być dodatni albo ujemny. Oczywiście ten drugi jest bardziej pożądany przez pacjenta. Wówczas oznacza to, że przyczyną infekcji nie są bakterie chorobotwórcze, a wirusy.

Niemniej jednak wynik może być dodatni i wtedy lekarz wprowadza odpowiednią antybiotykoterapię. Warto też dodać, że wymaz z nosa jest często wykonywany wraz z tzw. antybiogramem – konkretnie określającym, na jakie antybiotyki są wrażliwe bakterie bytujące w nozdrzach danego pacjenta.

Zdarzają się również takie sytuacje, że wynik wymazu z nosa jest dodatni, ale pacjent nie ma żadnych objawów infekcji bakteryjnej. W takim wypadku jest on uznawany za bezobjawowego nosiciela, a żadne leczenie nie zostaje wprowadzane.

Przeczytaj również: polekowy nieżyt nosa.

Koszt wykonania wymazu z nosa

Jeśli pacjent otrzymuje skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub laryngologa, to badanie to jest wykonywane bezpłatnie w ramach NFZ. Wymaz z nosa można oczywiście wykonać prywatnie, jeśli zachodzi taka potrzeba – jego koszt wraz z antybiogramem będzie wynosił około 30-60 zł.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje