Alergia wziewna a bezdech senny i chrapanie

kobieta leżąca w łóżku z objawami alergii wziewnej

Wiele osób nie ma pojęcia, czy alergia oddechowa może wywołać bezdech senny. Okazuje się, że tak! Nieprzyjemne dolegliwości nie opuszczają nas nawet nocą. Sezon na alergie oddechowe zaczyna się wiosną, jednak wszystko zależy od tego, jakie alergeny nie są tolerowane przez nas organizm. Wiele osób boryka się z męczącymi objawami niemal przez cały rok. Znacząco pogarsza to komfort codziennego życia. Należy wiedzieć, że bezdech senny może być groźny w skutkach, a więc nie należy go ignorować.

Czy istnieje powiązanie między alergią a bezdechem sennym?

Alergia wziewna a bezdech senny to temat, który interesuje wiele osób. Liczne badania naukowe dowodzą, że jakość snu alergików nie jest najlepsza. Nieefektywna regeneracja w nocy może prowadzić do osłabienia oraz chronicznego zmęczenia. Ponad 90% osób borykających się z silnymi objawami alergii ma kłopoty ze snem. Chrapanie nie jest powodem do niepokoju, jednak należy wziąć pod uwagę, że może ono być pierwszym symptomem bezdechu sennego. Ważne jest, aby najbliższe osoby monitorowały sen alergika. W inny przypadku ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, z jakimi objawami mamy do czynienia.

Alergia nie jest bezpośrednim powodem wystąpienia bezdechu sennego, jednak może być jednym z czynników, który przyczyni się do zaistnienia opisywanego zjawiska. Badanie American Review of Respiratory Disease potwierdza, że u alergików bezdech senny pojawiał się częściej, a dodatkowo trwał dłużej, niż u osób w pełni zdrowych. Można więc powiedzieć, że istnieje zależność pomiędzy opisywanymi zjawiskami.

Jak katar wpływa na drogi oddechowe?

Katar jest jednym z najczęstszych objawów alergii. Nie każdy wie, w jaki sposób oddziałuje on na drogi oddechowe. Zatkany nos uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co generuje wiele niedogodności. Bardzo często pojawia się opuchlizna tkanki wyścielającej jamę nosową. Nieżyt nosa znacząco zmniejsza komfort snu, a także obniża stopień regeneracji organizmu. Właśnie dlatego nawet po przespaniu wielu godzin nadal odczuwamy zmęczenie. Pogorszeniu ulega również nastrój i samopoczucie.

Bezdech senny, który rozwinął się na skutek alergii leczony jest wieloma metodami, jednak cel jest wspólny. Konieczne jest ograniczenie kontaktu pacjenta z alergenami. Nie zawsze jest to możliwe, co stanowi spore utrudnienie. W niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie odczulania, co bardzo często okazuje się skutecznym rozwiązaniem problemu. Pamiętajmy, że to specjalista wyznacza tok postępowania, a więc nie obędzie się bez konsultacji lekarskiej.

Jak zredukować ryzyko wystąpienia bezdechu sennego?

Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które zaostrzają objawy alergii. Osoby uczulone na pyłki roślin nie powinny otwierać okien w okresie ich kwitnięcia. Najlepiej stosować klimatyzatory, które jednocześnie oczyszczają powietrze znajdujące się w sypialni. Wiadomym jest, że osoby nadwrażliwe na sierść muszą ograniczyć kontakt ze zwierzętami. Jest to sporym problemem, jeśli pozostali domownicy posiadają kota lub psa.

Zalecane jest także regularne wietrzenie pościeli – nie jest to jednak wskazane w przypadku uczulenia na pyłki roślinne, ponieważ osadzą się one na tekstyliach. Najlepiej zainwestować w pościel hipoalergiczną, która jest nieco droższa, jednak posiada znakomite właściwości użytkowe. Wiele osób zaleca wziąć prysznic bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Ponadto, każdego dnia powinniśmy zakładać świeżą i czystą piżamę. Dobrze jest również zrezygnować z używek (m.in. papierosów, alkoholu) na kilka godzin przed snem.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje