Barotrauma czyli uraz ciśnieniowy ucha – przyczyny, objawy i leczenie

barotrauma
barotrauma

Barotrauma to uraz ciśnieniowy zatok i uszu, który wywoływany jest przez nagłą i znacząca zmianę ciśnienia w środowisku zewnętrznym. Wśród najczęstszych objawów barotraumy wymienia się dolegliwości bólowe uszu i głowy, a także uczucie zatkania ucha i występujące przejściowo problemy ze słuchem.   

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się bólu ucha?

Ból ucha może mieć liczne przyczyny, w tym również wspomniany uraz ciśnieniowy zatok i uszu. Z uwagi na różnorodne przyczyny zmian konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który określi przyczyny problemów i zaproponuje odpowiednie działanie terapeutyczne. Nie można zapominać o tym, że dolegliwości bólowe uszu i głowy mogą znacznie pogarszać jakość życia pacjenta i wpływać na jego złe samopoczucie. Ból ucha może być także symptomem infekcji. W tym wypadku zwykle współwystępuje on z zaburzeniami słuchu, gorączką oraz stanem zapalnym. Urazy błony bębenkowej mogą powodować z kolei uporczywy ból w uchu zewnętrznym, środkowym lub wewnętrznym. Pojawiać się mogą także zawroty głowy oraz występować może nieprzyjemny ucisk w uchu.

Jakie mogą być inne przyczyny występowania bólu ucha?

Ból ucha u dorosłych i u młodzieży może mieć związek z nagromadzeniem się woskowiny w kanałach uszu. Nadprodukcja woskowiny może w skrajnych przypadkach powodować zamknięcie przewodu słuchowego oraz znaczne osłabienie słuchu. Co ciekawe, zatykanie ucha woskowiną może mieć związek nie tylko z nadprodukcją wydzieliny, ale także z niewłaściwym użytkowaniem słuchawek. W przypadku występowania tego rodzaju problemów warto skorzystać z przepłukiwania zatkanego przewodu słuchowego. Tego rodzaju procedura medyczna jest mało inwazyjna, ale przynosi bardzo dobre rezultaty. W sytuacji, w której dochodzi do zapalenia przewodu słuchowego i ucha środkowego konieczne jest wdrożenie leczenia, w tym antybiotykoterapii. W przypadku najmłodszych pacjentów dolegliwości bólowe uchu w większości przypadków mają związek z ostrym lub przewlekłym zapaleniem ucha środkowego. Tego rodzaju zmiany obejmują rejon błony bębenkowej i są powodowane przez bakterie lub wirusy. Wymienione drobnoustroje są także przyczyną przeziębienia lub zapalenia migdałków.

Jak pozbyć się wrażenia wypełnienia uszu?

Uczucie zatkania jest bardzo niekomfortowe dla pacjentów, którzy uskarżają się złe samopoczucie i rozdrażnienie. Pogarszać się może także zdolność słyszenia i występować może tak zwany przytłumiony słuch. Uszy to wrażliwe organy, w przypadku których niewielki ucisk może być nie tylko nieprzyjemny, ale także niebezpieczny. W uchu środkowym znajduje się tak zwana jama bębenkowa. Jest to przestrzeń położona za błoną bębenkową. Jest ona wypełniona powietrzem, a w jej wnętrzu położone są kosteczki słuchowe. Jama bębenkowa za pomocą trąbki słuchowej połączona jest z gardłem. Jej rolą jest wyrównywanie ciśnienie powietrza, które znajduje się w uchu środkowym do ciśnienia, które panuje w otoczeniu. Podczas ziewania lub połykania śliny dochodzi do otwierania się trąbki oraz wyrównywania ciśnienia powietrza. W efekcie tego rodzaju zmian dochodzi do zrównania ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, która tym samym może prawidłowo funkcjonować.

Czemu błona bębenkowa jest tak ważna?

Elastyczna błona bębenkowa skutecznie przenosi drgania dźwięku z zewnątrz do narządów ucha środkowego oraz wewnętrznego, a także szczelnie zamyka ucho. Zmiana ciśnienia w uchu może następować między innymi pod wpływem prędkości lub zmiany wysokości. Tego rodzaju zmiany powodują różne warunki ciśnieniowe na zewnątrz i wewnątrz ucha. W dalszej kolejności z powodu nadciśnienia lub podciśnienia panującego w uchu dochodzi do niewygodnego wybrzuszenia błony bębenkowej. Pacjent ma wrażenie, że jego uszy się ulega niewygodnemu wybrzuszeniu. Odnosi się wówczas wrażenie, że uszy się zamykają i mimowolnie stara się doprowadzić do wyrównania ciśnienia powietrza przez trąbkę słuchową łączącą ucho z nosem i gardłem.

Jakie mogą być inne dolegliwości związane z zaburzeniem pracy uszu?

Na stan zdrowia uszu wpływ ma kilka czynników. Może on się pogarszać w wyniku infekcji i poważnych chorób. Występować mogą także tak zwane szumy uszne, które są odczuwanie w uszach lub głowie, ale nie są powodowane przez żadne źródła zewnętrzne. Tego rodzaju uciążliwe dzwonienie i brzęczenie może występować w rejonie całej głowy lub też może być słyszalne w jednym lub obu uszach. Samo dzwonienie nie jest chorobą, ale stanowi objawy innych problemów pojawiających się w obrębie ucha. Wśród przyczyn tego rodzaju zmian wymienia się między innymi:

  • ekspozycję pacjenta na głośnie dźwięki,
  • rozwijające się infekcje uszu,
  • urazy głowy i uszu,
  • nadmierne nagromadzenie się woskowiny.

Poza tym, szumy uszne mogą się pojawiać na skutek przyjmowania niektórych leków. Występować mogą one także w przebiegu nadciśnienia, a także mieć związek z ubytkiem słuchu postępującym wraz z wiekiem.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania barotraumy uszu i zatok?

Barotrauma uszu i zatok związana z pogorszeniem słuchu zwykle ma związek z przechorowaniem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Tego rodzaju zmiany mogą prowadzić do przytkania trąbek słuchowych oraz zmiany ciśnienia, które panuje w uszach. W dalszej kolejności następuje zaburzenie przenoszenia dźwięków w głąb ucha. W skrajnych przypadkach dochodzić może do uszkodzenia ślimaka lub nerwu słuchowego.

Jakie są typowe objawy barotraumy uszu i zatok?

Uraz ciśnieniowy i nierówne ciśnienie w uszach powoduje uszkodzenie struktur ucha wewnętrznego. Pojawia się wówczas nie tylko silny ból, ale także występują zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Na tak zwany uraz ciśnieniowy najbardziej narażone są zatoki czołowe, ale barotrauma może także powodować występowanie rozpierającego bólu w okolicy czołowej. Dochodzić może także do wynaczynienia się krwi do jamy zatok.

Co robić w przypadku występowania barotraumy zatok i uszu?

W celu zmniejszenia ryzyka związanego z występowaniem barotraumy w przebiegu infekcji zawsze należy wdrażać odpowiednie leczenie. Warto sięgać także po specjalne specyfiki, w tym choćby po płyny do płukania zatok o właściwościach przeciwzapalnych. Warto pamiętać o tym, że w przebiegu barotraumy stosuje się leczenie przyczynowe, które uzależnione jest od przyczyn problemów. W niektórych przypadkach wskazane jest wdrożenie antybiotykoterapii, która ogranicza stan zapalny zatok i niedrożność trąbek słuchowych.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje