Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Ból w okolicy serca – jakie są jego przyczyny

Ból w okolicy serca - jakie są jego przyczyny

Ból serca absolutnie nigdy nie powinien być bagatelizowany, chociaż na szczęście nie zawsze oznacza, że w organizmie dzieje się coś naprawdę poważnego. Warto pamiętać jednak o tym, że od stawiania diagnoz jest realny lekarz, a nie dr Google. Gdy boli serce lub jego okolice, zawsze należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc medyczną.

Rodzaje bólu serca

Dla pacjentów ból serca zwykle jest mocno niepokojący. To zupełnie normalne – serce jest przecież najważniejszym narządem. Z jakimi rodzajami ból serca najczęściej mamy do czynienia? Mowa tutaj o indywidualnych odczuciach pacjentów, które opisywane są jako ból ostry, pulsujący, tępy, kłujący, duszący. Warto pamiętać, że odczucia te zwykle mogą dotyczyć też środkowej części klatki piersiowej – serce leży tuż za mostkiem, a zatem właśnie mniej więcej na środku. Przy bólu serca związanym na przykład z zawałem, można mówić też od bólu promieniującym – pamiętajmy o tym i nie lokalizujmy jedynie bólowych problemów z sercem z lewą stroną klatki piersiowej. Dla lekarza istotne będzie to, od jak dawna ból trwa, oraz czy ustępuje, a następnie nawracać.

Przyczyny bólu serca

Przyczyny bólu serca mogą być różnorodne, począwszy od tak zwanego nerwobólu, przez tak poważne i wymagające nagłej interwencji medycznej przypadki jak zawał serca czy zapalenie mięśnia sercowego. Ból serca często bywa też pokłosiem na przykład niedoleczonej anginy czy grypy, dlatego warto uzmysłowić sobie, że nawet z pozoru niezwiązane problemy zdrowotne mogą ostatecznie rzutować na nasze serce. Poniżej charakterystyka najpowszechniej występujących problemów z sercem.

Ból serca związany ze schorzeniami układu krwionośnego

zawał serca : ból gniotący, zlokalizowany za mostkiem, promieniuje do żuchwy i lewego barku, towarzyszą mu bladość, trudności z oddychaniem, tak zwany zimny pot
zapalenie mięśnia sercowego : poza bólem dodatkowo gorączka, zmęczenie, problemy z oddychaniem
zapalenie osierdzia : ostry stały ból nasilający się podczas przełykania czy leżenia na plecach
wypadanie płatka zastawki mitralnej : charakterystyczny kłujący ból oraz kołatanie serca, trudności z oddychaniem oraz zawroty głowy
choroba niedokrwienna serca : ból często związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, może promieniować do żuchwy i lewej ręki – to tak naprawdę krok przed zawałem serca

Ból serca przy schorzeniach innych układów

Ból serca może pojawić się również w przypadku schorzeń wielu innych układów, na przykład układu pokarmowego ( przy poważnej zgadze lub przepuklinie rozworu przełykowego), układu kostno-szkieletowego, przy uszkodzeniach nerwów, po przebytej anginie lub grypie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu