Najczęstsze choroby trzustki

Choroby trzustki – diagnostyka i sposoby leczenia

Mogłoby się wydawać, że trzustka nie jest zbyt istotnym narządem, ale wszystko w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę, nawet niepozorne migdałki, które wiele osób niepotrzebne wycina. Trzustka objęta stanem chorobowym przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego schorzenie może postępować przez wiele lat i zostać zdiagnozowane dopiero w zaawansowanym stadium. To z kolei mocno utrudnia lub wręcz uniemożliwia wyleczenie. Najczęstszym symptomem niedomagającej trzustki jest ból brzucha, czyli ogólny objaw występujący przy wielu schorzeniach. Pora poznać najczęstsze choroby trzustki i związane z nimi zagrożenia.

Najczęstsze choroby trzustki

  • Rak trzustki

Jednym z niezwykle poważnych schorzeń jest rak trzustki, w wielu przypadkach niewyleczalny i przyczyniający się do zgonu. Wynika to głównie z tego, że ten rodzaj choroby nowotworowej jest wykrywany w zaawansowanym stadium, przez co dostępne metody leczenia nie przynoszą pożądanych efektów. Występują już przerzuty, a guza nie można zoperować. W takich przypadkach pozostaje leczenie objawowe, aby przynieść choremu ulgę. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, więc niczego nie można przesądzać – o rokowaniach poinformować może jedynie lekarz po przeprowadzeniu dokładnych badań. W Polsce każdego roku diagnozę raka trzustki słyszy około 3000 osób. Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki? Cukrzyca, wiec, papierosy, otyłość, przewlekłe zapalenie trzustki. Eliminując te czynniki znacznie zmniejszymy ryzyko zachorowania na tego typu nowotwór. Jakie są objawy raka trzustki? Zależą od umiejscowienia guza, jego wielkości i stopnia zaawansowania nowotworu. Rak trzustki niestety dość późno daje pierwsze symptomy. Pacjenci z reguły skarżą się na ból brzucha, nudności, utratę masy ciała, brak apetytu. Żółtaczka to również jeden z pierwszych symptomów raka trzustki.

  • Ostre zapalenie trzustki (OZT)

Ostre zapalenie trzustki to kolejne często występujące i groźne schorzenie trzustki. Wiąże się z nim dotkliwy ból w nadbrzuszu, do tego dochodzą jeszcze objawy w postaci nudności, wymiotów, wysokiej temperatury ciała. Schorzenie to diagnozuje się głównie u osób z kamicą żółciową i nadmiernie spożywających alkohol. Organ jest objęty stanem zapalnym, który w końcu doprowadza do jego samotrawienia przez znajdujące się w nim enzymy trzustkowe. Możliwe jest także objęcie stanem zapalnym całego organizmu i rozwinięcie się niewydolności wielonarządowej. U niektórych pacjentów zostają uszkodzone nerki, układ krążenia, układ oddechowy. Ostre zapalenie trzustki może wystąpić jednorazowo, jednak możliwe są nawroty. OZT w około 10% przypadków kończy się śmiercią. Jeśli chodzi o leczenie, to niezwykle ważne jest odstawienie alkoholu, papierosów i innych używek, a także odpowiednia dieta.

  • Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT)

Przewlekłe zapalenie trzustki jest zazwyczaj skutkiem nadużywania alkoholu. Inne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na tę chorobę to papierosy,  wysokokaloryczna dieta i predyspozycje genetyczne. W przeciwieństwie do ostrego zapalenia trzustki choroba rozwija się stopniowo i daje łagodniejsze objawy, do których zaliczamy: ból brzucha, biegunka, utrata masy ciała, podwyższoną aktywność enzymów trzustkowych. Przewlekłe zapalenie trzustki, skutkujące przewlekłym procesem zapalnym organu prowadzi do powolnego rozkładu trzustki i niewydolności organu. Rokowania zależne są od tego, czy pacjent odstawi używki, zmieni dietę i czy będzie przyjmować podczas jedzenia enzymy trzustkowe.

  • Autoimmunologiczne zapalenie trzustki (AZT)

Autoimmunologiczne zapalenie trzustki to rzadki typ przewlekłego zapalenia trzustki. Etiologia schorzenia nie jest jasna. AZT stanowi ok 5-11% rozpoznać przewlekłego zapalenia trzustki. Chorobie towarzyszy zapalny proces autoimmunologiczny, który prowadzi do włóknienia miąższu trzustki oraz do obfitych nacieków limfocytarnych, które skutkują stopniową dysfunkcją trzustki. Jakie objawy towarzyszą AZT? Najczęściej żółtaczka, utrata masy ciała, cukrzyca, ból brzucha, podwyższone enzymy trzustkowe.

Torbiele pojawiają się w obrębie głowy, trzonu lub ogona trzustki. Torbiele trzustki możemy podzielić na dwa rodzaje: torbiele rzekome i prawdziwe. Rzekome stanowią większość zmian, otoczone są tkanką łączną i powstają w wyniku ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki. Torbiele prawdziwe natomiast otoczone są nabłonkiem i mogą mieć niestety charakter nowotworu złośliwego. Najbardziej problematyczne są torbiele o większych rozmiarach, bo wywołują one wiele nieprzyjemnych objawów, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego. Wymienić można nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu i chudnięcie. Nieleczone torbiele trzustki mogą ulec zakażeniu, a ich pęknięcie zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia otrzewnej, co już stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta.

  • Kamica trzustki

Popularną jednostką chorobową jest także kamica trzustki, która wiąże się z zastojem soku trzustkowego. Kamienie trzustkowe często pojawiają się u osób z niedoczynnością przytarczyc. Schorzenie objawia się nagłym i silnym bólem zlokalizowanym w górnej części brzucha. Nierzadko pojawiają się także symptomy dodatkowe w postaci żółtaczki, ślinotoku, wymiotów, gorączki. Nieleczona kamica nerkowa zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Leczenie wymaga doboru odpowiednich środków farmakologicznych. Istotne jest to, aby zostały one właściwie dopasowane przez specjalistę.

Leczenie chorób trzustki powinno odbywać się w zaufanym i sprawdzonym ośrodku zdrowia. Godne polecenia jest CM Promed, które zrzesza najlepszych ekspertów z dziedziny gastrologii. Jest ono zlokalizowane w Krakowie.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację