Chrapanie a wiek – czy chrapanie może pojawić się wraz z wiekiem?

kobieta zatyka uszy ponieważ jej starszy mąż chrapie

Chrapanie to uciążliwa przypadłość, która świadczy o braku drożności dróg oddechowych. Dotyka ona nie tylko osób starszych, ale również młodych, a nawet dzieci. Wiek nie odgrywa tutaj znaczącej roli. Należy podkreślić, że nie każdy wie o tym, że chrapie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które śpią same w pomieszczeniu. Opisywane odgłosy bywają nieprzyjemne dla otoczenia, ale nie są one powodem do niepokoju. Nie dotyczy to jednak bezdechów sennych, które mogą być objawem kłopotów ze zdrowiem.

Dlaczego ludzie chrapią?

Chrapanie to wydawanie dość głośnych odgłosów (70-80 dB) podczas snu. Nie są one męczące dla osoby śpiącej, jednak obniżają komfort osób przebywających w pobliżu. Warto podkreślić, że nie jest to schorzenie, ani choroba. Chrapanie jest normalnym objawem niedrożności dróg oddechowych. W czasie snu mięśnie układu oddechowego wiotczeją. Oddychanie możliwe jest dzięki wąskiej szczelinie, która znajduje się pomiędzy tylną częścią gardzieli, a nasadą języka. Jeśli układ oddechowy jest niedrożny, to tkanki miękkie zostają wprowadzone w ruch przez przepływające powietrze. Jest to równoznaczne z powstaniem dźwięków.

Czy chrapanie może pojawić się z wiekiem?

Faktem jest, że chrapanie bardzo często dotyka osoby w dojrzałym oraz podeszłym wieku. Trzeba wiedzieć, że sam wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Najważniejsza jest kondycja organizmu – niektóre czynniki zwiększają szansę chrapania podczas snu. Szacuje się, że opisywana przypadłość może dotykać nawet 2 miliardów osób na całym świecie (w tym około milionów Polaków).

Chrapanie a wiek nie ma większego znaczenia, ponieważ problem dotyczy wszystkich grup wiekowych. Dlaczego więc nierzadko pojawia się on dopiero po 40-50 roku życia? W dużej mierze wynika to z faktu, że osoby dojrzałe borykają się z rozmaitymi schorzeniami. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo chrapania można zaliczyć m.in.:

  •  nadwagę i otyłość,
  •  alergie,
  •  spożywanie alkoholu,
  •  palenie papierosów,
  •  choroby układu oddechowego.

Nie zawsze można jednoznacznie określić przyczynę chrapania. Należy pamiętać, że każdy organizm jest zupełnie inny. Oczywiście omawiana dolegliwość może pojawić się jedynie na pewien czas (np. na czas przeziębienia).

Dlaczego kobiety chrapią rzadziej niż mężczyźni?

Prawdą jest, że młode kobiety chrapią znacznie rzadziej niż mężczyźni. W dużej mierze odpowiada za to progesteron, który chroni mięśnie gardła przed nadmiernym wiotczeniem. To właśnie dzięki temu ryzyko wydawania uciążliwych odgłosów podczas snu jest niższe. Nie dotyczy to jednak pań po menopauzie – okres przekwitania jest związany ze spadkiem ilości progesteronu w organizmie. Młodzi mężczyźni chrapią równie często, co panowie dojrzali.

Ciekawym jest, że chrapania może pojawić się w okresie ciąży (dotyczy to również bardzo młodych kobiet). Jest to wynikiem fizjologicznego zwężenia dróg oddechowych. Organizm przyszłej matki wydziela także zwiększoną ilość estrogenu, który przyczynia się do obrzęku nosa i gardła. Wiele ciężarnych zaczyna chrapać dopiero w czasie trzeciego trymestru. Najczęściej opisywana dolegliwość mija samoczynnie po porodzie.

Jak już wspomniano, chrapią również dzieci, a nawet niemowlaki. Spora część cierpi na zaburzenia oddychania, więc nie zaszkodzi skonsultować się z pediatrą. Należy zaznaczyć, że u dzieci chrapanie wywołują zupełnie inne czynniki. Dość często dochodzi u nich do przerostu trzeciego migdała – konieczna jest wizyta u specjalisty, który podejmie niezbędne decyzje dotyczące dalszego leczenia.

Zobacz także: Dziecko chrapie – co zrobić i z kim skonsultować problem? 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje