Dziecko chrapie. Co zrobić i z kim skonsultować problem?

Dziecko chrapie. Co zrobić i z kim skonsultować problem?

Chrapanie to przypadłość występująca zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Choć wiele maluchów szybko wyrasta z tego problemu, nie należy go bagatelizować. Wprawdzie niejednokrotnie zdarza się, że przyczyny chrapania są dość prozaiczne, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje, takie jak niedotlenienie komórek czy bezdech senny.

Bezdech senny

Pilna diagnostyka okazuje się niezbędna w sytuacji, kiedy chrapaniu dziecka towarzyszy bezdech senny. Można poznać go po tym, że między chrapaniem występują krótkie okresy ciszy, a po nich – głębszy wdech. Bezdech senny wpływa także na jakość snu. Dzieci śpią niespokojnie, kręcą się w łóżku, budzą się w nocy i często odczuwają potrzebę oddawania moczu w nocy. Inne objawy są doskonale widoczne w ciągu dnia – maluchy budzą się niewyspane, mają problemy ze wstawaniem, są zmęczone i rozdrażnione, a także zmagają się z bólami głowy.

Rozrost trzeciego migdała

Chrapanie u dziecka może być także spowodowane rozrostem trzeciego migdała. Najczęściej problem ten pojawia się u przedszkolaków, szczególnie tych często chorujących. Do typowych objawów należy problem z przełykaniem, niedosłuch i właśnie chrapanie. Problem może rozwiązać wizyta u specjalisty i wycięcie trzeciego migdałka.

Zapchany nos

Często przyczyną chrapania jest także niedrożny nos. Powodów takiego stanu jest naprawdę wiele. Chrapanie może być spowodowane skrzywioną przegrodą nosową, ale często zatkany nos jest skutkiem infekcji takich jak przeziębienie czy zapalenie zatok. To niejednokrotnie także rezultat alergii, która objawia się nieżytem, przekrwieniem śluzówki czy katarem. W momencie gdy nos dziecka jest zapchany, może pojawić się spory dyskomfort. O ile w ciągu dnia oddychanie będzie ułatwione, w nocy, gdy dziecko znajdzie się pozycji leżącej, problem się nasili. Naturalne okaże się wtedy oddychanie przez usta, które sprzyja chrapaniu.

Otyłość

Częstą przyczyną chrapania jest także otyłość. Dzieci z nadmierną wagą, spożywające niezdrowe, wysoko przetworzone posiłki i dużą ilość słodyczy nieraz mają większą skłonność do nieprzyjemnych odgłosów w trakcie snu. W takim wypadku może pomóc zmiana diety, która nie tylko pozwoli wyeliminować problem, ale także zadbać o ogólne zdrowie dziecka – sprawić, że będzie ono sprawniejsze, a ryzyko wystąpienia wielu chorób znacznie zmaleje.

Z kim skonsultować problem?

Wiele dzieci wyrasta z problemu chrapania i to bez podejmowania jakichkolwiek prób walki z problemem. Niemniej jednak warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem dziecięcym. Niejednokrotnie może się bowiem zdarzyć, że chrapanie będzie prowadzić od różnych powikłań – nie tylko obniży jakość snu, ale spowoduje niedotlenienie komórek czy niebezpieczny bezdech senny. Warto też zauważyć, że chrapiące dzieci mają problemy z nauką, są rozdrażnione i mniej skoncentrowane, a czasem miewają też problemy z emocjami. Dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka warto więc udać się do laryngologa i przedstawić problem. Lekarz zbada pacjenta, zlokalizuje źródło problemu i ustali metodę leczenia, która pozwoli wyeliminować chrapanie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje