Chrapanie i bezdech senny – męska przypadłość?

Chrapanie to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Polega ono na wydawaniu charakterystycznych, nieprzyjemnych dla uszu dźwięków, które powstają na skutek wibracji miękkich części gardła podczas wdechu, w trakcie snu. Jakie czynniki sprzyjają chrapaniu? Czy mężczyźni chrapią częściej niż kobiety?

Chrapanie – co to jest i skąd się bierze?

Chrapanie to dźwięk powstający wskutek drgań miękkich części gardła, głównie podniebienia miękkiego i języczka, choć nieraz wibracje mogą również obejmować migdałki, nagłośnię i boczne części gardła. Gdy nie śpimy, mięśnie naszego gardła są napięte, dzięki czemu powietrze może swobodnie przez nie przepływać. W czasie snu, kiedy nasz organizm odpoczywa, mięśnie rozluźniają się, są mniej napięte, co przyczynia się do zwężenia kanału przepływu powietrza. Czasem jest on tak wąski, że wiotkie ściany górnych dróg oddechowych zaczynają wibrować na skutek przepływającego przez nie powietrza. Wówczas dochodzi do chrapania – chrapiący ma otwarte usta i wydaje z siebie głośne, nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Chronicznego chrapania nie można lekceważyć, bowiem w większości przypadków jest ono pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który polega na występowaniu powtarzających się w czasie snu bezdechów, do których dochodzi w wyniku zapadnięcia się podniebienia miękkiego, co skutkuje zablokowaniem górnych dróg oddechowych. Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych chorób, takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, a także może stanowić przyczynę zawału serca bądź udaru mózgu.

Przyczyny i czynniki ryzyka chrapania

Chrapanie, a co za tym idzie bezdechy senne, uzależnione są od wielu czynników. Duże znaczenie ma płeć oraz wiek. Z przeprowadzonych badań wynika, że mężczyźni chrapią częściej, wcześniej i mocniej niż kobiety. Statystyki pokazują, że w grupie badanych 30-latków chrapie około 20% mężczyzn i 5% kobiet, natomiast w grupie badanych 60-latków odsetek ten znacznie wzrasta – do 70% w przypadku mężczyzn i do 40% u kobiet. Do przyczyn chrapania zalicza się też otyłość, problemy laryngologiczne, takie jak skrzywienie przegrody nosowej, powiększone migdałki czy polipy nosa, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów przed snem, a także przyjmowanie leków nasennych. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest to, że mięśnie naszego ciała, w tym mięśnie gardła wiotczeją podczas snu. Niemniej jednak wskazuje się, że zarówno leki nasenne, jak i alkohol potęgują ten stan.

Dlaczego chrapanie to męska przypadłość?

Statystki nie pozostawiają wątpliwości, że chrapanie to problem, z którym przede wszystkim zmagają się mężczyźni. Dlaczego chrapanie to męski problem? Jednym z czynników przyczyniających się do tego, że mężczyźni chrapią częściej jest męska budowa anatomiczna obręczy szyi, która znacząco różni się od anatomii kobiecej. Mężczyźni mają w tym miejscu więcej tkanki tłuszczowej i praktycznie zawsze okolice męskiego karku i szyi są dość mocno umięśnione, co może utrudniać przepływ powietrza.

Chrapanie u mężczyzn może być również spowodowane występowaniem utajonych problemów laryngologicznych. Panie lepiej niż panowie troszczą się o swoje zdrowie, częściej się badają i odwiedzają gabinety lekarskie. Z kolei mężczyźni nie zauważają bądź też nie chcą zauważyć wielu wysyłanych przez ich organizm sygnałów mogących świadczyć o tym, że ich zdrowie zaczyna szwankować. Wiele objawów, takich jak utrudnione oddychanie przez nos czy ciągle zatkany nos mogą wskazywać na polipy nosa bądź skrzywienie przegrody nosowej, co z kolei może stanowić przyczynę chronicznego chrapania i bezdechów.

Tryb życia mężczyzn oraz ich nawyki także nie pozostają obojętne chrapaniu. Wskazuje się, iż kobiety bardziej o siebie dbają. W trosce o swój wygląd nie jedzą wieczorami niezdrowych posiłków czy przekąsek, wcześniej kładą się spać oraz wieczorową porą nie spożywają alkoholu. Z kolei wielu mężczyzn nie jest w stanie odmówić sobie wieczornego piwa wypijanego w towarzystwie tłustej potrawy i papierosa zapalonego tuż przed snem. Wszystko to powoduje, że dochodzi do obrzęku błony śluzowej wyściełającej górne drogi oddechowe, co utrudnia swobodny przepływ powietrza w czasie snu. Z badań wynika, że wśród chrapiących mężczyzn tylko niewielki odsetek to sportowcy i osoby prowadzące zdrowy styl życia, co tylko potwierdza, że zła dieta oraz używki sprzyjają chrapaniu i bezdechom.

Wskazuje się również, że kobiety chrapią rzadziej od mężczyzn dzięki obecności w ich organizmie progesteronu – żeńskiego hormonu, który wprawdzie występuje też u mężczyzn, jednak nie w takim stężeniu, jak u pań. Progesteron wykazuje działanie pobudzające mięśnie gardła, co zapobiega ich wiotczeniu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje