Ciało obce w uchu – postępowanie

Ciało obce w uchu - postępowanie

Ciało obce w uchu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Są to różnego typu obiekty, które zostały umyślnie lub nieumyślnie wprowadzone do zewnętrznego przewodu słuchowego. Problem ten szczególnie często dotyka małych dzieci. Za ciało obce uznaje się np. pozostawiony kawałek waty, drobne koraliki, groch, wykałaczki, owady, a także wiele innych. W przypadku maluchów zwykle wprowadzenie przedmiotów do ucha ma miejsce podczas zabawy, a u dorosłych podczas czyszczenia przewodu słuchowego.

Objawy ciała obcego w uchu

Rozpoznanie obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym nie zawsze jest łatwe, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Wiele zależy od tego, jak długo dany przedmiot się tam znajduje. Objawy ciała obcego w uchu to zwykle niedosłuch, szumy, czy też dolegliwości bólowe o różnym stopniu intensywności. W przypadku obiektów pęczniejących (np. fasoli) często pojawia się krwawienie. Żywe owady mogą powodować wielki ból, a ich każdy ruch odczuwany jest niczym huk. Wynika to z faktu, że uderza on o błonę bębenkową. Długo zalegające obiekty wywołują również obrzęk, świąd, a także stan zapalny. Pojawia się również ryzyko martwicy – może ona rozwinąć się bardzo szybko. Warto jednak wiedzieć, że wiele ciał obcych w przewodzie słuchowym nie wywołuje żadnych objawów, a więc są one trudne w samodzielnym zdiagnozowaniu.

Usuwanie ciała obcego z ucha

W niektórych przypadkach możemy samodzielnie usunąć ciało obce z przewodu słuchowego. Mowa tutaj w szczególności o miękkich przedmiotach. Powinniśmy użyć do tego pęsety. W przypadku owada powinniśmy wlać do ucha oleistą ciecz (np. olejek), a w ostateczności zwykłą wodą. Dopiero wtedy możemy podjąć próbę jego usunięcia. Jeśli jednak ciało obce zalega daleko, to musimy skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz laryngolog za pomocą wziernika zdiagnozuje, co zalega w uchu, a także w sposób prawidłowy usunie obiekt. Do laryngologa należy bezzwłocznie udać się w przypadku, gdy w przewodzie słuchowym znajduje się bateria, obiekt pęczniejący, czy też owad urażający błonę bębenkową. Okrągłe i twarde ciała obce, które zamykają przewód słuchowy często usuwane są pod mikroskopem operacyjnym.

Pielęgnacja po usunięciu ciała obcego z ucha

W większości przypadków usunięcie ciała obcego nie powoduje powikłań. Wyjątek stanowią sytuację, gdy doszło do usunięcia błony bębenkowej, czy też innego obszaru przewodu. Pielęgnacja uzależniona jest od wskazań lekarza. W przypadku uszkodzenia błony należy unikać kontaktu z wodą. Istotne jest to, aby zmniejszyć ryzyko ponownego dostania się ciała obcego do ucha np. poprzez chowanie małych przedmiotów przed dziećmi.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje