Czy każde skrzywienie przegrody nosowej wymaga operacji?

Przegroda nosowa nabiera ostatecznego kształtu około 25 roku życia. Doskonale prosta zdarza się niezwykle rzadko. Większe bądź mniejsze skrzywienia są zupełnie naturalne, a my możemy o nich nawet nie wiedzieć. Dlaczego więc czasem wymagają operacji?

Przyczyny krzywej przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej bardzo często ma miejsce jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Bywa, że pojawia się w efekcie porodu naturalnego. Dziecko przeciskając się przez wąski kanał rodny, narażone jest na silny ucisk. Zdarza się więc, że maluch przychodzi na świat z nienaturalnie spłaszczonym noskiem. W większości przypadków wszystko wraca do normy i w ciągu kilku tygodni elementy tkanki miękkiej powracają na swoje miejsce. Czasem jednak skrzywienie pozostaje.

Przegroda może także ulec uszkodzeniu podczas dziecięcych gier oraz zabaw. Szalone podskoki, berek, jazda na rowerze – w dzieciństwie o wypadek naprawdę nietrudno.

Oczywiście nie znaczy to, że dorośli są zupełnie bezpieczni. Miłośników sportów ekstremalnych czy gier kontaktowych równie często spotykają kontuzje nosa.

Objawy skrzywienia przegrody nosowej

Jeśli u niemowlęcia przegroda nosowa nie powróciła do stanu prawidłowego, szybko to zauważymy. Podczas karmienia dziecko będzie odrywało się od piersi, aby złapać oddech. Może również bardzo często dławić się pitym mlekiem.

Z kolei starsze dzieci oraz dorośli, u których ten problem występuje, śpią zazwyczaj z otwartymi ustami. Zwykły katar jest dla nich znacznie bardziej uciążliwy – mają trudności w usuwaniu zalegającej wydzieliny, co często prowadzi do zapalenia zatok, a nawet problemów ze słuchem.

Leczenie – kiedy operacja jest konieczna?

Ze skrzywioną przegrodą nosową możemy oczywiście funkcjonować całe lata. Jeśli jednak jest ona przyczyną ciągłych nawrotów infekcji, a co gorsza problemów z oddychaniem, warto rozważyć możliwość zabiegu chirurgicznego. Często jest to jedyna szansa, by poprawić komfort i jakość życia. Ostateczną decyzję podejmuje zawsze lekarz laryngolog. Operacji tej nie wykonuje się, jeśli pacjent nie ukończył 25 roku życia – do tego czasu przegroda nie jest jeszcze ostatecznie uformowana. Zanim trafimy na salę operacyjną konieczne będzie też przeprowadzenie szczegółowych badań. Zabieg wymaga zastosowanie znieczulenia ogólnego, należy więc uprzednio wykonać kontrolne RTG oraz EKG, a także morfologię krwi.

Rekonwalescencja i powrót do zdrowia

Po operacji możemy odczuwać ból i dyskomfort. Przygotujmy się również na krwiaki bądź siniaki w okolicy nosa czy oczu – z pewnością przyda się dłuższe zwolnienie. Przez kilka godzin po zabiegu będziemy zmuszeni powstrzymać się od picia oraz jedzenia. Powinniśmy także prowadzić wyjątkowo oszczędny tryb życia i unikać ryzyka infekcji. Rekonwalescencja wymaga czasu, nie jest też najłatwiejsza, jednak bardzo często zabieg jest jedynym wyjściem. Gdy minie kilka tygodni, po operacji nie będzie już śladu, a my zapomnimy o wiecznym katarze, nawracających chorobach lub kłopotach z oddychaniem.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje