Wraz z upływem czasu procesy starzenia się organizmu zaczynają się coraz bardziej manifestować w postaci najróżniejszych dolegliwości zdrowotnych, obniżając tym samym komfort życia pacjenta. Jedną z nich jest głuchota starcza, która dla wielu osób jest dość krepującym problemem. Konieczność noszenia aparatu słuchowego z całą pewnością nie napawa optymizmem. Bez takiego urządzenia niemożliwe staje się jednak słyszenie tego, co mówi rozmówca czy też dźwięku dobiegającego z telewizora. Czym jest głuchota starcza, po czym ją poznać i jak jej zaradzić?
Po czym rozpoznać głuchotę starczą i jakie są jej rodzaje?
Głuchota starcza to nic innego jak powolna utrata słuchu następująca wraz z wiekiem. Najczęściej wynika ona z procesu starzenia się organizmu. Schorzenie to może rozwinąć się na skutek zmian zanikowych narządu Cortiego i wówczas określane jest mianem głuchoty typu sensorycznego. Jeśli dojdzie do zaniku komórek nerwowych ślimaka, to wówczas mówi się o głuchocie nerwowej. Z kolei do głuchoty starczej typu metabolicznego i mechanicznego dochodzi w wyniku zaburzonego funkcjonowania prążka naczyniowego. Najczęściej pacjenci borykają się z głuchotą starczą o charakterze mieszanym. W początkowym stadium zwykle objawy głuchoty nie są zauważalne, ale z czasem dochodzi do coraz większego osłabienia słuchu i zaburzeń rozumienia mowy. Oprócz tego, że pacjent nie słyszy już dobrze swoich rozmówcom i zaczynają towarzyszyć mu coraz bardziej dokuczliwe szumy uszne.
Zaburzenia słuchu – co jest ich przyczyną?
Do rozwoju głuchoty starczej może przyczynić się wiele czynników i nie jest to jedynie narażenie na silny hałas. Już sam proces starzenia się organizmu sprawia, że poszczególne narządy zaczynają być coraz mniej wydajne i pojawiają się zaburzenia słuchu. Wpływ na stopień zaawansowania głuchoty starczej mają także czynniki genetyczne. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby cierpiące na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. Przyjmowanie niektórych leków także może przyczynić się do rozwoju głuchoty starczej. Dotyczy to szczególnie leków o działaniu ototoksycznym, w tym antybiotyków, diuretyków , niesteroidowych leków przeciwzapalnych i cytostatyków. Do utraty czy osłabienia słuchu może dojść również na skutek urazu mechanicznego.
Utrata słuchu – jak się przed nią ustrzec?
Nie jest do końca wiadomo, czy można całkowicie uchronić się przed głuchotą starczą, gdyż nie można zahamować fizjologicznego procesu starzenia się komórek. Możliwe jest jednak opóźnienie początku tego schorzenia i zredukowanie jej dokuczliwych objawów. Powinno się przede wszystkim oszczędzać swój narząd słuchu i nie narażać go na działanie dźwięków o wysokiej częstotliwości. Jeśli ktoś chce się cieszyć dobrym słuchem przez długie lata, to nie powinien słuchać głośno muzyki przez słuchawki dokanałowe. Należy być aktywnym fizycznie, aby nie doszło do powstania otyłości i miażdżycy.