Jak leczymy zapalenie krtani u dziecka?

Wizyta u laryngologa dziecięcego - jak przygotować siebie i dziecko?

Zapalenie krtani to powszechna i bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Zaczyna się kaszlem, gorączką oraz silnym bólem gardła. Dorośli uporają się z nią w ciągu kilku dni, niestety w przypadku dzieci jej przebieg może być bardzo niebezpieczny. Jak poradzić sobie z chorobą u malucha?

Przyczyny zapalenia krtani

Zapalenie krtani najczęściej bywa następstwem zakażenia wirusowego. Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola, może zarazić się od rówieśnika. Szczyt zachorowań przypada na porę jesienno-zimową. Rzadziej zapalenie bywa wywołane przez bakterie lub zaburzenia immunologiczne. Na chorobę narażeni są szczególnie mali alergicy. Może być ona także następstwem niedoleczonego przeziębienia, długotrwałego kaszlu, który podrażnia gardło.

Zapalenie krtani u dziecka – jak rozpoznać?

Choroba ma przebieg nagły, a jej pierwsze objawy występują zazwyczaj wieczorem lub w nocy. Pojawia się duszność oraz szczekający kaszel. Dziecko może mieć problem ze złapaniem oddechu, często dochodzi do utraty głosu. Uczucie suchości w gardle powoduje dokuczliwy ból, a także pieczenie. Mogą też wystąpić dreszcze spowodowane gorączką. Choroby nie należy lekceważyć. Dziecięca krtań jest na tyle wąska, że każdy, nawet najmniejszy obrzęk stanowi zagrożenie zdrowia, a czasem także życia malca.

Leczenie zapalenia krtani

W przypadku dzieci zapalenia krtani absolutnie nie powinniśmy leczyć na własną rękę. Choroba zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli objawy pojawią się w nocy, a towarzyszyć im będzie silna duszność, niezwłocznie zabierzmy malca na ostry dyżur laryngologiczny. Możemy również zadzwonić na pogotowie, by otrzymać niezbędne wskazówki. Gdyby stan dziecka zaczął pogarszać się gwałtownie, wezwijmy karetkę ratunkową.

Leczenie zapalenia krtani zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. Często może odbywać się w warunkach domowych, choć równie liczne przypadki wymagają hospitalizacji. W skrajnych sytuacjach, gdy dziecko nie może oddychać, niezbędna okazuje się kilkudniowa intubacja.

W trakcie leczenia niezmiernie ważna jest odpowiednia temperatura otoczenia oraz nawilżanie powietrza. Optymalne warunki to nie więcej niż 20 stopni Celsjusza. Poprawę zdrowia uzyskuję się przez podanie leków przeciwzapalnych i mukolitycznych. Niezastąpione są też inhalacje z soli fizjologicznej, najlepiej przy zastosowaniu nebulizatora. W przypadku silnych duszności konieczne może być podanie sterydu. Jeśli zaś mały pacjent jest alergikiem, stosuje się również leki antyhistaminowe. W trakcie leczenia domowego niezbędna jest stała kontrola pediatryczna.

Jak zapobiegać zapaleniu krtani?

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zwłaszcza, jeśli chodzi o małe dzieci. Prawidłowa profilaktyka może zaoszczędzić maluszkom cierpienia, a nam zbędnych nerwów. Aby zapalenie krtani nie powróciło, zadbajmy o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Powstrzymajmy się też od palenia papierosów w domu – dym nikotynowy wpływa drażniąco na drogi oddechowe. Usuńmy również z pokoju dziecka wszelkie źródła alergenów – często zmieniajmy pościel, pierzmy pluszaki i nie pozwalajmy im spać w łóżku z ukochanym czworonogiem.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje