Jak rozpoznać ból wątroby?

Ból wątroby

ból wątroby

Wątroba to ważny organ ciała człowieka znajdujący się po prawej stronie tułowia, pod żebrami. Składa się z dwóch płatów i zbudowana jest z hepatocytów. Wątroba odpowiada za neutralizowanie toksyn oraz usuwanie przemiany materii. Wątroba uczestniczy w produkcji żółci niezbędnej do trawienia tłuszczy oraz w procesach termoregulacji. Poza tym, odpowiada za produkcję czynników krzepnięcia krwi oraz za regulowanie stężenia glukozy we krwi.

Czy wątroba boli?

Wątroba to narząd, który cechuje się dużymi możliwościami regeneracyjmi. Długotrwałe oddziaływanie na nią czynników szkodliwych prowadzi jednak do jej uszkodzenia i niewydolności. Należy podkreślić, że sam organ nie jest unerwiony nerwami czuciowymi, a więc nie może boleć. Może on jednak dawać objawy bólowe, w przypadku w którym dochodzi do jej powiększenia powodującego ucisk na sąsiadujące z wątrobą tkanki. Nie można zapominać również o tym, że wątroba otoczona jest przez torebkę wątrobową, czyli tak zwaną otrzewną, która z kolei jest unerwiona i może boleć.

Czym cechuje się ból wątroby?

Zaburzenia prawidłowej pracy wątroby mogą manifestować się na różne sposoby. Mogą to być na przykład:

  • przebarwienia i zażółcenia skóry i oczu,
  • nadwrażliwość i swędzenie skóry,
  • zmiany barwy moczu,
  • obrzęki kończyn i twarzy,
  • pogorszone samopoczucie,
  • brak energii.

Występować może także ból uciskowy, uczucie nabrzmienia brzucha i skurcze brzucha. Ból może być także kłujący. Może ona także występować przewlekle lub pojawiać się po spożyciu alkoholu, leków czy pożywienia.

Zobacz także: Choroby wątroby – przyczyny, objawy i leczenie.

Gdzie pojawia się ból?

W przypadku zaburzeń pracy wątroby ból występuje po prawej stronie ciała w okolicy prawego podżebrza. Należy jednak pamiętać o tym, że bóle wątrobowe mają tendencję do promieniowania. Warto pamiętać o tym, że ból wątroby nie zawsze musi mieć związek z zaburzeniem pracy organu, ze spożyciem alkoholu czy przyjmowaniem określonych leków. Ból może się bowiem pojawiać na skutek nadmiernych nerwów. Osoby narażone na przewlekły na stres i sytuacje nerwowe oraz te, które prowadzą wyczerpujący tryb życia mogą odczuwać dolegliwości bólowe podobne do tych, które są zbliżone do bólu od wątroby. Odczuwanie bólu jest w tym wypadku sprawą indywidualną, a każda z osób odczuwa ból nieco inaczej. Poza tym, pojawiać się mogą także ogólnoustrojowe dolegliwości bólowe.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu wątroby?

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn dolegliwości bólowych wątroby wymienia się:

  • poalkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowe, polekowe, autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
  • zapalenie dróg żółciowych,
  • nowotwory wątroby,
  • marskość wątroby,
  • wirusowe zapalenia wątroby typu A, B,C, D, E
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne,
  • sarkoidozę,
  • zakrzepicę żył,
  • niewydolność układu krążenia,
  • złogi w pęcherzyku żółciowym,
  • kamicę żółciową,
  • kolkę żółciową,
  • zatrucia.

Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z bólem wątroby?

Wątroba to narząd, który pełni wiele istotnych funkcji. Dolegliwości bólowe można ograniczać poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych. Warto zadbać również o odpowiednią dietę i unikanie przyjmowania pokarmów, które nasilają ból. Nigdy jednak nie powinno się bagatelizować problemów, ponieważ brak konsultacji medycznej i opóźnianie wdrażania odpowiedniego leczenia może prowadzić do bardzo niekorzystnych zmian.    

Jak leczyć wątrobę?

Niepokojące zmiany związane z pracą wątroby powinny być zawsze konsultowane ze specjalistą, który zaleci wykonanie odpowiednich badań. Rodzaj wdrażanego leczenia zależy od kilku czynników, w tym od stanu pacjenta czy nasilenia się objawów. Nie bez znaczenia jest także przyczyna dolegliwości bólowych. Wśród najczęściej stosowanych leków wymienia się jednak produkty leki oparte na ziołach oraz te, które wspomagają trawienie i regenerację komórek wątroby. Może to być sylimaryna, cholina, L-ornityna, a także preparaty zawierające w swoim składzie ostrokrzew i ostropest. Stosowane mogą być także leki bogate w fosfolipidy, które regenerują miąższ wątroby, a także preparaty zawierające kwas tiazolidynokarboksylowy. Tego rodzaju leki dostępne są na receptę i wykazują działanie regenerujące. Mogą być stosowane w przypadku chorób związanych z nadmiarem tłuszczu w wątrobie. Lekarze zapisywać mogą pacjentom również spironolakton i inne preparaty wykazujące działanie przeciwobrzękowe, moczopędne i zmniejszające ciśnienie w wątrobie.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

W przypadku dolegliwości bólowych wątroby w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. W przypadku konieczności dalszej konsultacji konieczna jest wizyta u specjalisty, czyli do hepatologa, gastrologa lub lekarza chorób wewnętrznych. Hepatolog to lekarz, który na co dzień zajmuje się nie tylko chorobami wątroby, ale również pęcherzyka żółciowymi oraz dróg żółciowych. Ma on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które umożliwiają mu zlecanie określonych badań. Wyniki badań są niezbędne w celu wyznaczania planu leczenia, w tym wdrażania farmakoterapii.

Umów się na wizytę: Gastrolog Kraków – prywatnie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację