Choroby wątroby

chłopak, którego boli wątroba

Choroby wątroby- diagnostyka i sposoby leczenia

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka, który odpowiada za filtrowanie szkodliwych substancji, przemianę składników odżywczych oraz magazynowanie niezbędnych mikroelementów. Problemy z wątrobą mają złożone przyczyny, gdyż na niewydolność tego organu wpływa między innymi nadużywanie alkoholu, otyłość, zakażenie wirusami lub przyjmowanie niektórych leków. Choroby wątroby najczęściej objawiają się poprzez zmęczenie, zaburzenia koncentracji, niestrawność, wzdęcia, ból poniżej żeber po prawej stronie ciała, nadmierną senność i jadłowstręt. Ze względu na nieszczególność symptomów wiele z poniższych schorzeń może rozwijać się przez wiele lat, zanim nastąpi ich diagnoza, co sprawia, że choroby wątroby są szczególnie niebezpieczne.

Alkoholowe choroby wątroby

Schorzenia tego rodzaju związane są z nadmiernym spożywaniem alkoholu etylowego, co prowadzi do stłuszczenia, zapalenia oraz – na samym końcu – marskości wątroby. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo, choć może pojawić się ból wątroby, co utrudnia identyfikacje schorzenia, jednakże abstynencja od alkoholu umożliwia samodzielną regenerację wątroby w większości przypadków.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Przyczyny tej choroby są nieznane, a jej pojawienie związane jest z predyspozycjami genetycznymi. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby pojawia się w momencie kontaktu z „wyzwalaczem”, po którym system odpornościowy zaczyna zwalczać własne komórki.

Ostra niewydolność wątroby

To wyjątkowo niebezpieczne schorzenie może pojawić się nawet u osób całkowicie zdrowych i objawia się bardzo szybkim pogorszeniem stanu wątroby, co może doprowadzić do śmierci. ONW zwykle pojawia się w wyniku zatrucia toksynami – np. trujące grzyby – lekami, zakażenia wirusowego lub zakrzepicy.

Marskość wątroby

Ta choroba to finalne stadium innych schorzeń wątroby i jest ona jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, a jej diagnoza jest często możliwa dopiero po śmierci. Marskość pojawia się, gdy zwłóknienie narządu jest tak duże, że wątroba nie jest w stanie wypełniać swoich funkcji, co prowadzi do niewydolności całego systemu krwionośnego.

Ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW)

WZW to choroba, która pojawia się w wyniku zarażenia jednym z sześciu wirusów (typ A, E, B, C, D, G), które dostają się do organizmu drogą pokarmową. Są to tzw. choroby brudnych rąk, gdyż zakażenie następuje w wyniku kontaktu ze skażonym materiałem – zazwyczaj kałem – lub w kontakcie z chorym, co prowadzi do zapalenia lub martwicy wątroby.

Polekowe uszkodzenia wątroby

Ta grupa schorzeń, jak sama nazwa wskazuje, występuje w wyniku zażywania leków, które prowadzą do zapalenia, uszkodzenia lub ostrej niewydolności wątroby. Komplikacje tego typu mogą występować z powodu alergii na konkretne składniki leków, sposobu odżywiania lub uwarunkowań genetycznych, przez co są trudne do wczesnego zidentyfikowania.

Zespół Gilberta

To niegroźne schorzenie o podłożu genetycznym, pomimo niepokojących objawów – możliwe żółte przebarwienia skóry lub białek – jest całkowicie niegroźne. Innymi symptomami zespołu Gilberta są okresowe bóle wątroby, brak apetytu czy zmęczenie, jednakże najczęściej schorzenie przebiega bezobjawowo i nie stanowi zagrożenia dla życia.

Hemochromatoza

Hemochromatoza to choroba, która objawia się nadmiernym przyswajaniem żelaza z pokarmów. Ze względu na nieszczególne objawy (zmęczenie, bóle stawów) hemochromatoza jest trudna do wczesnej identyfikacji i najczęściej objawia się w pełnej postaci po 40. roku życia. Choroba może mieć podłoże genetyczne lub wiązać się ze zbyt dużą ilością żelaza w diecie.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację