Jak zanieczyszczenie hałasem wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnimi czasy dużo mówi się na temat zanieczyszczenia środowiska. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieje także coś takiego jak zanieczyszczenie hałasem. Odgłosy przejeżdżających samochodów, ruchu ulicznego, a także dźwięki związane z działaniem przemysłu lub ruchem turystycznym otaczają nas nieustannie. Na zanieczyszczenie hałasem narażeni są szczególnie mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 10 proc. ludzi jest codziennie wystawianych na hałas mogący negatywnie wpływać na zdrowie.

Negatywne skutki zanieczyszczenia hałasem

Problem zanieczyszczenia hałasem jest bardzo często bagatelizowany. Niemniej jednak warto uświadomić sobie jakie mogą być negatywne skutki długotrwałej ekspozycji na głośne i uciążliwe dźwięki. Do najczęstszych dolegliwości związanych z tym problemem należą m. in. : uszkodzenie słuchu, problemy ze snem, zaburzenia krążenia oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu nerwowego.

USZKODZENIE SŁUCHU

Hałas jest bardzo częstą przyczyną zaburzeń słuchu. Specjaliści z CM PROMED informują, że pod jego wpływem następuje utrata komórek rzęsatych, które wchodzą w skład narządu Cortiego. Komórki rzęsate reagują na dźwięki o różnych częstotliwościach, a następnie generują impulsy elektryczne, które przenoszone są przez nerw słuchowy do mózgu i tam interpretowane jako konkretne dźwięki. Najprościej mówiąc komórki rzęsate odpowiadają za prawidłowy odbiór dźwięków z otoczenia, natomiast ich utrata prowadzi do stopniowego zaniku słuchu.

Do zaburzeń słuchu może dojść po jednorazowym wysłuchaniu głośnego dźwięku, np. wystrzału z broni, lub stopniowo pod wpływem przebywania w miejscu, w którym poziom hałasu stale waha się w okolicy 75-85 dB. Z tego względu zanieczyszczenie hałasem jest dla ludzkiego słuchu bardziej niebezpieczne niżby się to na pozór wydawało.

PROBLEMY ZE SNEM

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ludzki mózg rejestruje i odbiera dźwięki także podczas snu. Poziom hałasu tylko nieco wyższy niż 33 dB (taka właśnie jest dopuszczalna norma) może rozpocząć reakcje fizjologiczne w naszym organizmie, które mogą stać się przyczyną pogorszenia jakości snu lub nawet spowodować wybudzenie się. Natomiast poważniejsze zakłócenia snu mogą pojawić się już przy długotrwałej ekspozycji na hałas o natężeniu 55 dB. Wówczas bardzo często następuje także wzrost nadpobudliwości nerwowej oraz mogą pojawiać się apatia, agresja, permanentne uczucie zmęczenia oraz brak koncentracji.

ZABURZENIA UKŁADU KRĄŻENIA

Naukowcy biją na alarm, że przy natężeniu 60-75 dB u wielu osób zachodzi anomalia, która polega na występowaniu niezauważalnych zmian akcji serca, ciśnienia krwi czy rytmu oddychania. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z tego, że długotrwała ekspozycji na hałas może powodować nadciśnienie, przyczyniać się do powstawania i rozwoju chorób kardiologicznych takich jak: choroba niedokrwienna serca, udar lub zawał.

POGORSZENIE KOMFORTU PSYCHICZNEGO ORAZ OGÓLNEGO STANU ZDROWIA

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak długotrwała ekspozycja na hałas może oddziaływać na nasze samopoczucie. Reakcje ludzkiego organizmu w takim przypadku bywają skrajne. U jednych osób zanieczyszczanie hałasem może być katalizatorem agresywnych zachowań, u innych zaś może wywoływać przygnębienie, apatię i stany depresyjne. Do negatywnych skutków zanieczyszczenia hałasem należą także: zaburzenia koncentracji oraz przemęczenie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje