Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Kataralne zapalenie ucha

Kataralne zapalenie ucha jest częstym powikłaniem po przeziębieniu. Przyczyną jego powstawania są najczęściej wirusy takie jak: wirusy paragrypy, rhinowirusy, koronawirusy. Kataralne zapalenie ucha należy do bardzo uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń. Towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe, a częstokroć także zaburzenia w odbiorze bodźców słuchowych.

Jak dochodzi do powstania infekcji kataralnej?

Do powstawania kataralnego zapalenia ucha w wyniku przeziębienia dochodzi ze względu na bliskie sąsiedztwo jamy ustnej, a dokładniej gardła z jamą bębenkową poprzez łączącą je trąbkę słuchową. W trakcie przeziębienia w tym miejscu dochodzi do zakażenia, na skutek którego może pojawić się obrzęk, przekrwienie błony śluzowej, a także zwiększona produkcja wydzieliny śluzowej.

Objawy kataralnego zapalenia ucha

Najczęstszym objawem kataralnego zapalenia ucha jest uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu środkowym. Towarzyszyć mu może oraz „trzeszczenie” podczas połykania. Zdarza się również, że objawem choroby bywa upośledzenie słuchu (niedosłuch przewodzeniowy).

Objawami towarzyszącymi kataralnemu zapaleniu ucha środkowego są także: gorączka, bóle mięśni i stawów, katar, kaszel oraz ogólne osłabienie organizmu.

Leczenie infekcji kataralnej

Leczenie infekcji kataralnej ucha należy rozpocząć od wyleczenia samego przeziębienia, które jest jej główną przyczyną. Ze względu na to, że wielu pacjentów w trakcie tej choroby uskarża się na silny ból zaleca się stosowanie środków doustnych na bazie paracetamolu. Natomiast w celu zmniejszenia obrzęku należy przyjmować preparaty o działaniu obkurczającym oraz leki antyhistaminowe o działaniu ogólnym. W przypadku gdy przyczyną wystąpienia kataralnego zapalenia ucha jest zakażenie bakteryjne konieczne jest zastosowanie atybiotykoterapii.

Choroba najczęściej ustępuje po 7-10 dniach. Jeżeli po tym czasie stan pacjenta nie uległ znacznej poprawie konieczne jest przeprowadzenie konsultacji otolaryngologicznej. Specjalista dokona oceny stanu błony bębenkowej oraz nosa i gardła, a następnie wdroży odpowiednie leczenie.

Specjaliści z krakowskiego Centrum Medycznego PROMED informują, że nieleczony stan zapalny może doprowadzić do rozwoju zapalenia ucha środkowego. To z kolei może wiązać się z groźnymi konsekwencjami takimi jak np.: przewlekłe zapalenie ucha środkowego z wyciekiem śluzowo-surowiczej wydzieliny.

Menu