Kawa a szumy uszne

Kawa a szumy uszne

Szumy uszne są problemem wielu osób. Wywołują one spory dyskomfort, a nawet stany lękowe. Jest to uporczywa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dźwięki zewnętrzne nie mają tutaj żadnego wpływu. Mamy wrażenie, że szum uszny ma swoje podłoże wewnątrz organizmu. Oczywiście słyszy go wyłącznie osoba cierpiąca na tę dolegliwość. Należy jednak mieć świadomość, że nie jest to zjawisko normalne. Niezbędna jest wizyta o dobrego specjalisty, gdyż szumy uszne mogą świadczyć o rozmaitych chorobach.

Szumy uszne: przyczyny

Szumy uszne mogą pojawić się nagle, bez innych objawów. Zwykle są one wynikiem zmian wewnątrz organizmu, które spowodowane są stanem chorobowym. Szumy uszne mogą być objawem nadczynności tarczycy. Intensywna praca układu krwionośnego podnosi ciśnienie oraz przyspiesza tętno. Krążenie hiperkinetyczne to stan, gdy krew przepływa pod zbyt wysokim ciśnieniem. Jej przepływ w okolicach skroni skutkuje pojawieniem się szumów usznych.

Inną przyczyną tej dolegliwości może być zbyt niska krzepliwość krwi. W tym przypadku krew również przepływa szybciej niż powinna. Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca niesie wiele nieprzyjemnych objawów. Jedną z nich jest właśnie szum w uszach.
Szumy uszne mogą być także wynikiem przyjmowania dużej ilości leków. Mowa tutaj w szczególności o antybiotykoterapii. Czasami wystarczy nawet zbyt duża ilość aspiryny, aby w uszach pojawił się charakterystyczny szmer. W takiej sytuacji jedynym sposobem zapobiegania szumom usznym jest stosowanie leków z innej grupy.
Niewiele osób wie, że miażdżyca również może być przyczyną uporczywych szumów usznych. Mniejsza średnica tętnic sprawia, że krew musi się przez nie przeciskać. Nieprzyjemne dolegliwości z tym związanie pojawiają się najczęściej po intensywnym wysiłku fizycznym.
Przyczyn szumów usznych jest oczywiście o wiele więcej (m.in. nadciśnienie, stres, nadmierny hałas, uszkodzenia błony bębenkowej).

Szumy uszne: leczenie

Leczenie szumów usznych uzależnione jest od przyczyny ich powstania. Jeśli ich źródłem są stany chorobowe, to w pierwszej kolejności należy udać się do konkretnego specjalisty (np. w przypadku nadciśnienia należy udać się do kardiologa). Priorytetem jest to, aby wyeliminować źródło problemu.

Interesującym jest fakt, że naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie udowodnili pozytywny wpływ kawy na leczenie szumów usznych. W eksperymencie wzięło udział, aż 65 000 kobiet (w wieku 30-44 lat). Dowiedziono, że kofeina stymuluje odśrodkowy układ nerwowy. Jak powszechnie wiadomo wpływa on na ucho wewnętrzne. Przeprowadzone analizy wykazały, że duża ilość kawy zmniejsza intensywność szumów usznych o około 15%. Trzeba również wspomnieć, że osoby systematycznie spożywające ten napój są mniej podatne na pojawienie się szumów usznych.

O skuteczności kawy na szumy uszne mówi się wtedy, kiedy spożywa się ją w ilości około 4-5 kubków dziennie. Mechanizm działania kofeiny na narząd słuchu nie jest jeszcze do końca zrozumiały, jedna efekty badań mówią same za siebie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje