Korekcja małżowin nosowych metodą radiochirurgii (Konchoplastyka)

obturacyjny bezdech senny

Konchoplastyka to zabieg z zakresu radiochirugii. Jego celem jest zmniejszenie przerośniętych lub zniekształconych tkanek małżowiny nosowej. Według specjalistów z Centrum Medycznego PROMED korekcja małżowin nosowych przy użyciu fal radiowych jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod leczenia tej przypadłości.

W jakich przypadkach wykonuje się konchoplastykę?

Do przerostu małżowin nosowych w wielu przypadkach dochodzi na skutek przewlekłych alergicznych lub naczynioruchowych nieżytów błony śluzowej nosa. Zdarza się również, że zmiany w strukturze tkanek błony śluzowej nosa powstają w wyniku zbyt długiego i nierozsądnego zażywania leków, w których składzie obecne są substancje miejscowo obkurczające błonę śluzową nosa. Pacjenci, którzy ze względu na częste i przewlekłe nieżyty nosa nadużywali tego typu środków stanowią liczną grupę osób kwalifikujących się do wykonania zabiegu konchoplastyki.

Negatywne skutki przerostu małżowin nosowych

Zmiany przerostowe tkanek małżowin nosowych mogą powodować przykre dolegliwości takie jak: upośledzenie drożności nosa, częste i nawracające katary, zapalenie zatok przynosowych, trąbek słuchowych, a także gardła i krtani. Do negatywnych skutków przerostu małżowin nosowych zalicza się również chrapanie oraz zaburzenia powonienia.

Na czym polega zabieg konchoplastyki wykonywany metodą radiochirurgii?

Zabieg konchoplastyki polega na oddziaływaniu falami o częstotliwości radiowej na śluzówki małżowin nosowych. W tym celu wprowadza się do nosa pacjenta specjalne elektrody. Wytwarzane za ich pomocą fale radiowe podgrzewają przerośnięte tkanki powodując ich kontrolowane oparzenia. Po kilku tygodniach w tych miejscach powstają zmiany włóknisto-bliznowate, które w efekcie skutkują zmniejszeniem małżowin nosowych. Do zalet zabiegu z pewnością należy to, że jest on krótki i mało inwazyjny. Trwa zaledwie 20-30 minut. Warto również dodać, że ryzyko powikłań jest niewielkie. W nielicznych przypadkach może wystąpić przejściowy obrzęk błony śluzowej. Niemniej jednak należy pamiętać, aby przez około 2 tygodnie po zabiegu oszczędzać się, unikać podnoszenia ciężarów, gorących kąpieli oraz przebywania na zimnym powietrzu i w pyle.

Efekty konchoplastyki

Efekty zabiegu są w pełni odczuwalne już po około 14 dniach od jego wykonania. Przeprowadzenie konchoplastyki znacznie ułatwia przepływ powietrza przez jamę nosową. Dzięki temu pacjent może wreszcie zacząć swobodnie oddychać, a także cieszyć się bogactwem otaczających go zapachów. Ponadto pacjenci, którzy poddali się zabiegowi konchoplastyki mogą zapomnieć o nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje