Leczenie bezdechu

Umów się na konsultację i pozbądź się problemu bezdechu

Najczęstsze przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny bardzo często jest lekceważony nie tylko przez pacjentów, ale również przez niektórych lekarzy. My polecamy podejść do problemu z należytym rozsądkiem. Przyczyn opisywanej dolegliwości może być wiele, a więc podstawą jest profesjonalna diagnostyka. Dopiero wtedy można potwierdzić, co jest powodem bezdechu lub spłycenia oddechu – a na podstawie uzyskanych informacji ustala się odpowiedni plan leczenia. Do najczęściej spotykanych przyczyn omawianego zjawiska można zaliczyć m.in. polipy, skrzywioną przegrodę nosową, wady budowy żuchwy, przesadnie wiotkie mięśnie podniebienia, przerost nasady języka, a także wiele innych. Nie należy zapominać, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby otyłe, pijące alkohol, palące papierosy, borykające się z niedoczynnością tarczycy itd. W niektórych przypadkach dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne związane z np. specyficzną budową gardła. Do specjalisty warto zgłosić się niezależnie od wieku – nawet osoby w podeszłym wieku mogą otrzymać należyte wsparcie.

Przerost małżowin
nosowych

Cofnięta
żuchwa

Polipy
nosa

Wąskie
drogi oddechowe

Przerost
migdałków

Wydłużony języczek
podniebienny

Wiotkość podniebienia
miękkiego

Przerost nasady
języka

Leczenie bezdechu sennego – dlaczego warto?

Jak możemy Ci pomóc? – czyli leczenie bezdechu sennego

Bezdech nocny praktycznie nie występuje bez chrapania. Niestety zdecydowana większość osób uważa, że jest to uciążliwe zjawisko, które jedynie zakłóca sen osobom w otoczeniu. Nic bardziej mylnego! Osoba cierpiąca na bezdech lub spłycenie oddechu jest narażona na wiele groźnych konsekwencji zdrowotnych. U takich pacjentów zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia np. zawału, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego. Do każdego przypadku podchodzimy w sposób indywidualny. Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny problemu. Wykonujemy szczegółowe badania, a także korzystamy z zaawansowanych urządzeń i sprzętów diagnostycznych. Wszystko po to, aby szybko postawić właściwą diagnozę. Podczas leczenia bezdechu sennego bardzo często wykorzystujemy radiochirurgię. Jest to zabieg niemal bezbolesny, który nie wymaga długotrwałej rehabilitacji. Wymaga on jedynie miejscowego znieczulenia, dzięki czemu może być wykonywany nawet u tych osób, które nie mogą poddać się narkozie. Ponadto po kilku dniach pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Charakterystyka bezdechu sennego

Bezdech senny jest zaburzeniem snu, które może prowadzić do negatywnych skutków. Wiele osób cierpiących na omawianą dolegliwość skarży się na niewyspanie, a także złe samopoczucie. Trzeba wiedzieć, że organizm w ciągu jednej nocy może wybudzać się nawet kilkadziesiąt razy, co znacząco zmniejsza stopień regeneracji podczas snu. Zdecydowana większość wybudzeń nie jest rejestrowana, co oznacza, że pacjent niemal natychmiast zasypia ponownie. W przypadku bardzo silnego bezdechu może dość jednak do sytuacji całkowite wybudzenia z bliżej nieokreślonego powodu. Obturacyjny bezdech senny występuje wtedy, gdy mięśnie gardła są całkowicie rozluźnione, a pomimo tego dochodzi do zablokowania dróg oddechowych. Można również wyróżnić centralny bezdech senny – w takiej sytuacji mózg nie wysyła sygnałów, które odpowiadają za kontrolę procesu oddychania.

Warto wspomnieć, że bezdech nocny to problem, który częściej dotyka mężczyzn. Nie oznacza to jednak tego, że nie występuje on również u kobiet, czy też dzieci. Nie należy ignorować chrapania, które pozornie wydaje się być niegroźne. Wiele osób nie ma pojęcia, z jakim schorzeniem zmaga się na co dzień. U takich pacjentów często pojawia się chroniczne niewyspanie oraz zmęczenie, a liczba przespanych godzin nie ma żadnego wpływu na samopoczucie. Ponadto może pojawić się irytacja, rozdrażnienie lub ból głowy. Niekiedy dochodzi do wzrostu wagi. Brak energii nie sprzyja aktywności fizycznej, a jednocześnie skłania do podjadania pomiędzy posiłkami, a nawet w nocy. Ważnym symptomem jest także częstomocz. Zwiększona liczba wizyt w toalecie może więc być oznaką problemów zdrowotnych. Nie każdy wie, że bezdech senny może także negatywnie wpłynąć na życie seksualne. Spadek libido może wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U panów nierzadko pojawiają się kłopoty z erekcją. Spłycenie oddechu jest także groźne dla tych, którzy cierpią na nadciśnienie i inne choroby serca lub układu krążenia. Jak widać, nieleczony bezdech senny może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego nie można go lekceważyć, tylko należy udać się do laryngologa, który pomoże wyleczyć tę przypadłość.

Nasi lekarze:

Dlaczego my?

Od 20 lat – towarzyszymy
pacjentom, oferując usługi
medyczne na najwyższym poziomie.

Każdego roku
wykonujemy 100 000
świadczeń zdrowotnych.

Zatrudniamy 130 osób
personelu medycznego
z wiedzą i doświadczeniem.

Jakość naszych usług
potwierdzona Certyfikatem
PN-EN ISO 9001:2009.