Leczenie chrapania metodą radiochirurgii

Leczenie chrapania metodą radiochirurgii

Chrapanie jest jednym z najczęstszych zaburzeń oddychania. W trakcie snu mięśnie rozluźniają się, podniebienie miękkie opada i następuje zwężenie dróg oddechowych. Wdychane powietrze wprawia podniebienie miękkie w wibracje i wówczas pojawia się odgłos chrapania.

Mało kto wie jak poważne konsekwencje może nieść za sobą ta na pozór niegroźna przypadłość. Chrapanie jest częstą przyczyną niedotlenienia organizmu, a także bezdechów sennych. To z kolei może prowadzić do rozwoju chorób serca i układu krążenia. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom leczenie chrapania jest szybkie i skuteczne.

Na czym polega leczenie chrapania metodą radiochirurgii?

Jednym ze sposobów na pozbycie się uciążliwego chrapania jest zastosowanie zabiegu z zakresu radiochirurii. Ostatnimi czasy ta metoda zyskuje na popularności. Warto zatem dowiedzieć się na czym ona polega.

W leczeniu chrapania metodą radiochirurgii wykorzystuje się fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Do wykonania zabiegu używa się specjalnej elektrody, którą wprowadza się w okolicę języczka i podniebienia miękkiego. Fale radiowe powodują drobne uszkodzenia tkanek, które po zagojeniu się tworzą niewielkie blizny usztywniające podniebienie. Celem zabiegu jest także powiększenie cieśni gardła, które następuje poprzez skrócenie języczka, przycięcie łuków podniebiennych, a w niektórych przypadkach również zmniejszenie masy migdałków podniebiennych.

Zalety zabiegu

Zabieg z użyciem fal radiowych trwa jedynie ok. 20-40 minut. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, zwykle w znieczuleniu miejscowym, jedynie w nielicznych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Ponadto leczenie chrapania metodą radiochirurgii najczęściej opiera się na wykonaniu jednego zabiegu. Konieczność powtórzenia kuracji jest rzadkością.
Zaletą zabiegu jest również to, że wykonuje się go bez użycia skalpela. Skraca to znacznie okres rekonwalescencji i pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych oraz ograniczeń związanych z długotrwałym procesem gojenia się ran. Po zabiegu nie jest wymagana hospitalizacja. Pacjent może udać się do domu nawet tego samego dnia, natomiast pokarmy może zacząć przyjmować już po kilku godzinach od zakończania zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Należy pamiętać, ż istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania takiego zabiegu. Leczenie chrapania metodą radiochirurgii jest niewskazane w trakcie ciąży. Zabiegowi nie powinny się także poddawać kobiety będące na kila dni przed menstruacją oraz w jej trakcie. Przeciwwskazaniem jest także infekcja lub stan zapalny (np. opryszczka, przeziębienie).

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje