Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Męska angina

mężczyzna cierpiący na marskość wątroby pyta lekarza o poradę

Angina Plauta i Vincenta, nazywana potocznie „męską anginą”, to choroba bakteryjna, która występuje u mężczyzn. To rodzaj zapalenia bakteryjnego gardła. Pacjenci cierpiący na tę chorobę skarżą się na silny ból gardła w okolicy migdałków i nieświeży oddech. Można zaobserwować u nich również nalot na języku. Tych objawów nie należy w żadnym przypadku lekceważyć.

„Męska angina” – co ją wywołuje?

Angina Plauta i Vincenta powodowana jest przez bakterie z takich szczepów jak Treponema vincenti, Fusobacterium necrophorum czy Leptotrichia buccalis. Choroba ta szczególnie często dotyka młodych mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy zaniedbują higienę jamy ustnej lub cierpią z powodu niedożywienia. Bakterie prowadzą do zmian w jednym z migdałków i w konsekwencji do powstawania na nim nalotu w kolorze brudnoszarym.

Angina Plauta i Vincenta – objawy

Objawy zgłaszane przez pacjentów mogą być pozornie traktowane jako błahe, jednak świadczą już o zaawansowanym stadium rozwoju choroby. Męska angina objawia się przede wszystkim bólem gardła w okolicy migdałków, który nasila się w trakcie przełykania. Na zaatakowanym migdałku zaczyna wytwarzać się nalot w brudnoszarym kolorze. Zmiany wraz z rozwojem choroby mogą rozprzestrzeniać się na drugi migdał, a także w obrębie jamy ustnej. Towarzyszy temu obrzęk i powiększenie węzłów chłonnych. Ponadto z jamy ustnej chorego może wydobywać się nieprzyjemny zapach.

Chorobie mogą towarzyszyć także objawy o niewielkim nasileniu, takie jak: ogólne gorsze samopoczucie, problemy z przełykaniem, ból głowy, gorączka.

Jak leczyć męską anginę?

Przed przystąpieniem do właściwego leczenia należy zawsze upewnić się, że chory nie cierpi na nowotwór złośliwy migdałka podniebiennego. W tym celu wykonuje się biopsję.

Jeżeli podejrzewamy u siebie anginę Plauta i Vincenta, zanim wybierzemy się do laryngologa (z czym w żadnym przypadku nie powinniśmy zwlekać!) możemy płukać usta roztworem wody utlenionej. Powinniśmy przygotować go w propocji jedna łyżka wody utlenionej na pół szklanki zwykłej wody.

Właściwe leczenie „męskiej anginy” pod okiem laryngologa polega na terapii antybiotykami z grupy penicylin. Ponadto stosowane jest leczenie objawowe, które polega na łagodzeniu dolegliwości poprzez podawanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

W wyniku leczenia antybiotykami, brzydki osad na migdałku powinien zniknąć samoistnie w przeciągu jednego – dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii. Jeżeli jednak to nie nastąpiło, konieczne może być usunięcie go mechanicznie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje