Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Negatywne skutki chrapania

Chrapanie to wydawanie charakterystycznych dźwięków powstających wskutek wibracji języczka i podniebienia miękkiego w czasie wdechu podczas spania. To dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Częściej cierpią na nią mężczyźni niż kobiety. Niewyspanie i zmęczenie spowodowane chrapaniem to najmniej poważne jego skutki. Chrapanie może być również objawem obturacyjnego bezdechu sennego, prowadzącego do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także wielu poważnych chorób układu krążenia.

Chrapanie a bezdech senny

Chrapanie to w wielu przypadkach niezwykle ważny sygnał ostrzegawczy, który wysyłany jest przez nasz organizm, świadczący o tym, że może dochodzić do niezwykle groźnych dla niego epizodów niedotlenienia organizmu. Chrapanie to jeden z objawów zespołu zaburzeń oddychania podczas snu, w szczególności obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). To choroba spowodowana powtarzającymi się epizodami zamknięcia górnych dróg oddechowych bądź ich zwężenia na poziomie gardła, przy zachowanej pracy mięśni oddechowych, powodując odpowiednio: bezdech bądź spłycenie oddychania.

Konsekwencją bezdechów sennych podczas snu jest niedotlenienie wielu narządów, w szczególności mózgu i serca, co może skutkować zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków, częstoskurcze i skurcze dodatkowe. Długotrwałe i częste epizody bezdechu w trakcie snu mogą stanowić przyczynę powstawania komorowych zaburzeń rytmu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu.

Poważne i groźne konsekwencje chrapania

U osób, które zmagają się z chrapaniem i bezdechami sennymi dochodzi do niedotlenienia w trakcie snu. W nocy potrafią wiele razy nieświadomie się budzić. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest niewyspanie, brak energii do działania, a także zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi. To wszystko negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie w życiu zawodowym oraz rodzinnym. Chrapanie może skutkować uczuciem znacznego i ciągłego zmęczenia, pogorszenia nastroju, a także przewlekłymi bólami głowy. Jego konsekwencją jest również obniżenie libido oraz problemy z erekcją.

Jednak wśród konsekwencji chrapania obserwuje się też takie, które stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Jednym z nich jest cukrzyca, której ryzyko rozwoju znacznie wzrasta u osób borykających się z problemem chrapania. Ciągłe nocne wybudzanie się i niedotlenienie powoduje, że organizm się denerwuje, ale jednocześnie broni, co skutkuje wysokim wynikiem cukru we krwi tuż po przebudzeniu. Dlaczego tak się dzieje? To bezdech przyczynia się do gwałtownych zmian w stężeniu hormonów, a dokładniej do wyrzutu hormonów stresu, tj. adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. W rezultacie dochodzi do wzrostu ich stężenia we krwi i w ten oto sposób dają organizmowi sygnał, że ma przygotować się do wysiłku. Odpowiedzią organizmu jest podniesienie poziomu glukozy we krwi, ale także wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca. W związku z powyższym bezdech senny stanowi jedną z przyczyn rozwoju nadciśnienia tętniczego. Niedostateczna ilość snu przyczynia się także do zwiększenia ilości erytrocytów we krwi, zatem prowadzi do nadkrwistości, czego skutkiem mogą być poważne choroby układu krążenia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu